«آب ملخ»، ترسناک ترین آبشار ایران

روستای آب ملخ در شهرستان سمیرم در ۱۶۰کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا پر از چشمه‌سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.

آبشار آب ملخ در شهرستان سمیرم

آبشارآب ملخ، یکی از باورنکردنی‌ترین آبشارهای ایران است

 

 روستای آب ملخ در شهرستان سمیرم در ۱۶۰کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا پر از چشمه‌سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.

آبشارآب ملخ، یکی از باورنکردنی‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات ویژه موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را درجا نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین دلیل آب ملخ اسم گرفته‌اند. 

 
به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.

این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز مشهور است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر وصل می‌کند.

عده ای از اهالی این منطقه باور دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. چشم انداز خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ از قبیل تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی دلچسب و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان می باشد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد. 

آبشار آب ملخ در شهرستان سمیرم

آبشار «آب ملخ» به آبشار تخت سلیمان نیز مشهور است

در محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا می شود.

این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل بوجود آمده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است. سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طرز تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد با اینحال آنچه که زیبایی ویژه ای به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ اسم همین آبشار یا سراب خروشان است. 

آب ملخ،آبشار،آب ملخ

پشت آبشار پرتگاه خطرناکی  می باشد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارها مبدل کرده است

 
آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. نخستین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در پایین سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مانند پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی می باشد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران مبدل کرده است. بهترین لحظه بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.  

آب ملخ،آبشار،آب ملخ

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است

ممکن است برای شما علاقه مندان جالب باشد اگر بدانید که موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ مانع از آن می شود که آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف کند. از اینرو، شما در آب ملخ ظرف سه ساعت هم طلوع خورشید را خواهید دید و هم غروب آن را. بدین جهت است که این روستا به روزستای نیمروز نیز مشهور است.

مسیر دسترسی
اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، می بایست از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سوی یاسوج ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، فورا بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی می باشد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود ۷ کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.   

آب ملخ،آبشار،آب ملخ

بهترین لحظه بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است

 

منبع:shafaonline.ir