,آتشکده چک چک, کجاست,زیارتگاه زدتشیان در یزد

چَک‌چَک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان است

 

چک چک یا زیارتگاه پیر سبز ، یکی از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان است که در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد بنا شده است. زرتشتیان در استان یزد زیارتگاه های متعددی دارند و نزد ایشان ارزش آن ها با هم برابری می کند با اینحال به دلیل موقعیت جغرافیایی و شکل منطقه، زیارتگاه چک چک از معروفیت بیشتری دارا بوده و هرساله میزبان هزاران نفر از مردم کشورمان و دیگر نقاط جهان است.

برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام، باید کفش ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد. قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی می باشد که نشان می دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، با شرایطی که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که حاوی اوضاع ویژه هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت گردد. در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی می باشد. کف زیارتگاه با سنگ مرمر پوشیده شده و از بخشی از سقف قطرات آب چکه چکه بر زمین می ریزد و احتمال اسم گذاری این محل نیز ممکن است از همین رو باشد. چند شعله شمع بطور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس می باشد. مثل بسیاری از زیارتگاه های دیگر ادیان، عکس هایی از بزرگان دین زرتشتی زینت بخش محوطه کوچک زیارتگاه است. سقف زیارتگاه سنگی است. در کف محوطه ظرف هایی برای تجمیع آب قرار داده اند که بخشی از آن جهت تبرک به زائرین اهدا می شود و بخشی دیگر نیز به مصرف خوراکی می رسد. همه ساله در ۲۷ خرداد ماه زرتشتیان از تمامی جهان در این مکان گرد هم می آیند و به دعا و نیایش می پردازند. با این وجود که به اشتراک عموم شهرت یافته که این مراسم حج زرتشتیان است با اینحال به حقیقت نزدیک نیست. در سری چک چک ساختمان های متعددی مشاهده می گردد. به دلیل آنکه سری چک چک با شهر اردکان فاصله فراوانی دارد، این ساختمان ها جهت اسکان و پذیرایی از زائران ساخته و استفاده می شوند. تولید و نگهداری سری چک چک به وسیله زرتشتیان داخل و خارج از کشور تامین گردیده و می گردد.

,آتشکده چک چک, کجاست,زیارتگاه زدتشیان در یزد

زیارتگاه پیر سبز در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد بنا شده است

 
موقعیت جغرافیایی:
استان یزد، شهرستان اردکان، ” ۲ ۵ ‘ ۲۰ ْ۳۲ شمالی و ” ۳۱ ‘ ۲۴ ْ۵۴ شرقی. ارتفاع از سطح دریا ۱۷۳۰ متر.

دسترسی:
شهر اردکان ۱۱۰ کیلومتر با نائین و ۵۵ کیلومتر با یزد فاصله دارد. چک چک در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان بنا شده و جاده آن دوطرفه با آسفالت پذیرفتنی است. درصورتیکه وسیله نقلیه شخصی ندارید قادر اید از یزد، میبد یا اردکان خودرو کرایه تهیه نمایید. برای رسیدن به زیارتگاه، ضروری است از پله های متعدد و سربالایی با شیب زیاد بالا رفت، لذا صعود و متعاقباً بازگشت از زیارتگاه برای بیماران قلبی عروقی، سالمندان و بیماران با آرتروز پیشرفته زانو خوب نمی باشد. 

,آتشکده چک چک, کجاست,زیارتگاه زدتشیان در یزد

برای ورود به زیارتگاه پیر سبز، به نشانه احترام، باید کفش ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد

 
قابلیت ها رفاهی:
از اردکان تا چک چک هیچگونه قابلیت ها رفاهی نیست.
نزدیکترین پمپ بنزین در فاصله ۴۳ کیلومتری است.
در زیارتگاه چک چک فروشگاه یا رستوران موجود نیست.
خدمات بهداشتی نسبتاً پذیرفتنی است. توالت فرنگی جهت بیماران و حاضرین خارجی نیست.
آب آشامیدنی موجود است با اینحال ترجیحاً آب بهداشتی با خود همراه داشته باشید.
آنتن دهی موبایل پذیرفتنی است.
با هماهنگی با مسئول زیارتگاه قادر اید شب را در چادر در محوطه اطراق کنید.
نزدیکترین هتل ها در اردکان و میبد هستند.
برای ورود به زیارتگاه الزامی به تهیه بلیط نیست.
بروشور موجود نیست.

امنیت منطقه:
منطقه اردکان از ضریب ایمنی بالایی دارا است. با این وجود در لحظه های غیر فصل و خلوت، پیش نهاد می شود به دلیل خلوتی جاده، شب زمان در مسیر رفت یا برگشت نباشید.

بهترین لحظه بازدید:
به دلیل موقعیت کویری، طبیعی است که ماه های خرداد، تیر، مرداد و شهریور گرمای هوا خسته کننده است. در لحظه اجرای مراسم عمومی زرتشتیان ( ۲۷ خرداد ماه ) بازدید صرفاً با کارت دعوت میسر است. بهترین لحظه بازدید ماه های فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان است.

 ,آتشکده چک چک, کجاست,زیارتگاه زدتشیان در یزد

 

   ,آتشکده چک چک, کجاست,زیارتگاه زدتشیان در یزد

 

  منبع: seeiran.ir