مکانهای تفریحی اردبيل,دیدنی های اردبيل

چيني‌ خانه يکي از زيباترين تالارهاي دوران شاه‌ عباس صفوي در اردبيل است

 

چيني‌ خانه يکي از زيباترين تالارهاي دوران شاه‌ عباس صفوي در اردبيل است که بيش از ۴۰۰ سال پيش به وسیله شيخ‌بهايي طراحي شده است. اين تالار در قسمت شرقي قنديل خانه يارواق اصلي سری شيخ‌ صفي‌الدين قرار دارد که داراي چهار شاه‌ نشين و طاق ‌نماهاي زيبا و نفيس از مقرنس گچي است، نقاشي ‌ها، طلاکاري ‌ها و هماهنگي رنگ‌ ها با سطوح مقرنس از اسليم ‌ها و گل‌ هاي زيبا شاهکاري بوجود آورده است که هر بيننده‌اي را به شگفت و حيرت وا‌ مي‌دارد.

مکانهای تفریحی اردبيل,دیدنی های اردبيل

چيني‌ خانه اردبیل, به وسیله شيخ‌بهايي طراحي شده است

 
 بناي اين تالار از استحکام ممتازاي دارا است که حتي وقوع زلزله‌اي به قدرت ۲/۷ ريشتر اثري در آن نداشته. چيني‌خانه ۱۲۵۶ محفظه دارد که در همه آن ها چيني‌ هاي اهدايي امپراتور چين به شاه‌عباس به مناسبت احياي جاده ابريشم و چيني ‌هايي که از طرف دولت ايران به کشور چين سفارش شده بود، قرار داشته است. ظروف چيني بعد از رسيدن به ايران به وسیله هنرمندان حکاک در اصفهان به مهر«بنده شاه ولايت عباس» ممهور شده و به اردبيل فرستاده مي ‌شد و در محفظه ‌هاي تالار چيني‌خانه قرار مي ‌گرفت.  

چيني‌ خانه اردبيل,چيني‌ خانه

چيني‌خانه ۱۲۵۶ محفظه دارد که در همه آن ها چيني‌ هاي اهدايي امپراتور چين به شاه‌عباس قرار دارد

 

 شاه عباس زماني که براي استراحت يا چله‌ نشيني به اردبيل مسافرت مي ‌کرد، در تالار چيني‌ خانه اقامت مي‌کرده است. گفته مي‌ شود بعد از امضاي عهدنامه ننگين ترکمن ‌چاي بيش از ۸۰۰ عدد ظروف چيني و حدود ۴ هزار کتاب‌ دست ‌نويس نفيس با بسياري از عتيقه‌ جات سری شيخ‌ صفي‌ الدين به وسیله ژنرال باسکويچ غارت شد که تعدادي از اين کارهای در موزه آرميتاژ و موزه ديگري در روسيه به نمايش قرار داده شده است. 

چيني‌ خانه اردبيل,چيني‌ خانه

شاه عباس زماني که براي استراحت به اردبيل مسافرت مي ‌کرد، در تالار چيني‌ خانه اقامت مي‌کرد

  

تعدادي از چيني ‌هاي تالارچيني خانه اردبيل هم چنين به موزه ملي در تهران و موزه‌ هاي شيراز و اصفهان منتقل شد که در سال ۱۳۷۰ در روز جهاني موزه با انتقال بخشي از چيني ‌ها از موزه ملي، ‌تالار چيني‌خانه به‌ طور رسمي گشايش يافت. تالار چيني‌ خانه غیر از ظروف چيني زيبا و گلدان‌ هاي پرنقش و نگار، با اشيا ديگري مانند يک جلد قرآن نفيس به خط کوفي روي پوست آهو مرتبط به بيش از ۱۱۰۰ سال پيش که از جهت قدمت تاريخي‌ سومين قرآن نفيس در ايران است و مهرسنگي سلاطين صفوي با شش اسم از اسما خداوند و گل ‌هاي هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوي و دوازده پر تحت نام شيعه دوازده امامي بودن آنان فرامين و سکه ‌هاي نقره‌اي دوره صفوي آراسته شده است.
 
منبع: همشهري آنلاين