مسجد النبى,مسجد پیغمبر (ص),قبرستان بقیع

آشنایی با مسجد النبى (ص) – مدینه
مسجد پیغمبر (ص) که در قسمت شرقى مدینه بنا شده بعد از مسجد الحرام، مشهورترین مسجد در تاریخ اسلام است.هنگامى که رسول خدا (ص) به مدینه رسید در خانه ابوایوب انصارى منزل گزید؛ جایى که شتر وى آنجا خوابید.
زمین مسجد النبى از آنِ دو یتیم بود و در آنجا خرما خشک مى‏کردند. رسول خدا (ص) آن را به مبلغ ده دینار از ولىّ دو طفل خریدند و مسجد را در آن ساختند.مساحت زمین در آن روز حدود ۲۰۷۱ متر مربع بوده است. صحن مسجد را با ریگ سیاه فرش کردند و دیوارها را با خشت و گل بالا بردند.
در ساختن بناى این مسجد شخص پیامبر (ص) کمپانی داشتند. سقف قسمتى از مسجد را با شاخ و برگ درخت خرما پوشانیدند و از تنه درخت خرما براى ستون‏هاى آن استفاده کردند.سه در از جانب شرق، غرب و جنوب براى آن قرار دادند.

قبله اولین مسلمانان مسجد الاقصى بود که بعداً به سوی خانه کعبه تغییر یافت. مساحت مسجد النبى در سال‏هاى واپسین به حدود یک صد هزار متر رسیده است.
صُفّه‏
در داخل مسجد النبى صفه یا ایوانچه مانندى تکمیل ساخته بودند که مهاجران بى‏سر پناه در آن جا به سر مى‏ بردند. اینان همان دسته از مسلمانان‏اند که به «اصحاب صُفه» مشهور گشتند.
قبل از آن که قبله از بیت المقدس به طرف کعبه تغییر کند محراب رسول خدا (ص) در ناحیه شمال مسجد بود. بعد از تغییر قبله به دستور پیامبر، آن قسمت را مسقف کردند و آن مکانى براى استراحت و سکونت مسلمانان مهاجر و بى پناه گردید که در پیشرفت مسجد در سال هفتم هجرى داخل مسجد قرار گرفت.
آنچه امروزه به صفه مشهور است، روزگارى «دکة الاغوات» و مکان خواجه‏‌هاى حرم بوده که وظیفه‏ حراست و خدمتگزارى حرم را به عهده داشته‏اند.
خانه‌‏هاى زنان پیغمبر(ص) که به روش حجره ‏هایى بود، در سه طرف شمال، جنوب و شرق مسجد قرار داده شد و چون آن حضرت به جوار پروردگار شتافت، ایشان را در حجره عایشه که همراه با مسجد بود به خاک سپردند.
روضه نبوى در ناحیه جنوب شرقى (رو به سوى قبله) مسجد، یعنى مسافت میان قبر پیغمبر (ص) و منبر آن حضرت است که طول آن ۲۲ متر و عرض آن ۱۵ متر مى‏باشد.
در محدوده روضه، مرقد مطهر، منبر و محراب واقع است. پیامبر (ص) فرمود: «میان منبر و خانه من باغى است از باغ‏هاى بهشت.»منبر در سمت غربى محراب مسجد، منبرى است از سنگ مرمر در کمال زیبایى که سلطان مراد سوم آن را در محرم‏ سال ۹۹۸ هجرى به مسجد هدیه کرد و آن را به جاى منبر قایتباى قرار دادند که در مکان منبر پیامبر (ص) قرار داده شده است.
محراب مکان نماز پیامبر (ص) مى‏باشد. در لحظه آن حضرت ‏چیزى ‏به‏اسم‏ محراب‏ وجودنداشت، درجریان پیشرفت مسجد در لحظه ولید بن عبدالملک اموى، در محل نماز پیامبر (ص) محرابى ساخته شد.این محراب در طول لحظه دگرگونى‏ ها را تحمل کرده و بناى فعلى آن از دوره سلطان اشرف قایتباى از سلاطین مملوکى مصر، باقى مانده است.ستون‏هاى مسجد نبوى‏ در مسجد نبوى ستون‏هایى است که هر یک نامى ویژه دارد.

مسجد النبى,مسجد پیغمبر (ص),قبرستان بقیع

هشت ستون از لحظه پیامبر (ص) هنوز در مسجد باقى است که با رنگ سفید واضح شده‏اند که عبارتند از:
ستون مُخَلَّقه : این ستون بر جایى نهاده شده که تنه درخت خرمایى که پیامبر (ص) به زمان ایراد خطبه بر آن تکیه مى‏کرد، در آنجا بوده است و بعد از آن که براى آن حضرت منبرى ساختند از آن ستون ناله‏اى برخاست و به‏ همین دلیل به آن ستون «حنّانه» مى‏گفتند.
ستون توبه: آن را ستون ابولبابه نیز مى‏ نامند بعد از شکست بنوقریظه ابولبابه به خاطر گناهى که مرتکب شد، مورد بى توجهى پیامبر (ص) و یاران آن حضرت قرار گرفت و نتیجا خود را به ستون مسجد بست تا آن که آیه‏اى در پذیرفته شدن توبه ایشان به رسول خدا (ص) نازل گردید.
ستون مَحرَس: همراه با این ستون، على (ع) مى‏ایستاد و از رسول خدا(ص) نگهداری مى‏کرد. این ستون را به اسم استوانه على (ع) نیز مى‏شناسند. از آنجاییکه مکان نماز آن حضرت بوده است.
ستون وُفُود: همراه با این ستون رسول اللَّه (ص) با سران قبایل و هیأت‏هاى نمایندگى و سیاسى دیدار کرده و آنان را به حضور مى‏پذیرفتند.
ستون سریر: رسول خدا (ص) همراه با این ستون تختى از شاخه‏هاى خرما مى‏گذاشت و شب بر روى آن استراحت مى‏کرد.
مقام‏ جبرئیل امین: جبرئیل در این مکان خدمت رسول اللَّه(ص)  مشرف مى‏شده است.
زمانى که مسجد النبى ساخته شد، سه در براى ورود و خروج مردم ساختند، برخى از اصحاب نیز در حاشیه مسجد خانه ساخته و درى به درون مسجد باز کردند.در سال سوم هجرت، قبل از غزوه احد، به دستور پیامبر (ص) همه درهاى خانه‏ها به جز در خانه على (ع) به مسجد بسته شد.
تعداد درهاى مسجد در امتداد لحظه تغییراتى یافته است مشهورترین آنها عبارتند از:
-باب الرحمه
-باب جبرئیل
-باب السلام
-باب النساء
مسجد النبى در حال حاضر ۷ در دارد. مناره‏هاى مسجد در پیشرفت لحظه ولید بن عبدالملک بر چهار گوشه مسجد النبى چهار مناره ساخته شد، بعد از آن مناره دیگرى نیز ساخته شد که مناره اصلى مسجد عبارت بود از:
مناره‏هاى سلیمانیه، مجیدیه که در دو سوى ضلع شمالى قرار داشت و مناره‏هاى قایتباى و باب السلام که در دو سوى ضلع جنوب شرقى و ضلع غربى مسجد واقع بود.در اضافه‏هاى تازه مسجد، ۶ مناره دیگر ساخته شده و بدین ترتیب کل آنها به ۱۰ عدد مى‏رسد.
قبرستان بقیع:
قبرستان بقیع قدیمى‏ ترین و شناخته‏ ترین قبرستان در اسلام است. آن را «بقیع غرقد» نیز مى ‏نامند.این قبرستان در ناحیه شرقى مدینه بنا شده است. مزار امام حسن مجتبى(ع)، امام سجاد(ع)، امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) و به قولى حضرت زهرا (س) در آن جاست.
قبر ابراهیم، رقیه، ام کلثوم و زینب برخى از فرزندان رسول خدا (ص) در آنجاست. فاطمه بنت اسد مادر امیر مؤمنان (ع)، عباس بن عبدالمطلب عموى پیامبر(ص)، زینب فرزند خزیمه، ریحانه، ماریه قبطیه، زینب بنت جحش، ام حبیبه، حفصه، سوده، صفیه، جویریه، عایشه و ام سلمه همسران رسول خد (ص) نیز در آنجا مدفونند.
چهره‏ هاى مشهور دیگرى چون: محمد حنفیه، فرزند امیر مؤمنان (ع) برادر آن حضرت، عبداللَّه بن جعفر همسر حضرت زینب ، اسماعیل فرزند امام صادق (ع)، عاتکه، صفیه عمه‏هاى رسول خدا(ص)  و بسیارى از صحابه و تابعین و علما در بقیع مدفون هستند.

مسجد النبى,مسجد پیغمبر (ص),قبرستان بقیع

مساجد مدینه‏
در مدینه مساجد فراوانى می باشد که برخى از آنها عبارتند از:
-مسجد قبا
قبا دهکده‏اى بوده در دو مایلى مدینه که مقارن هجرت پیامبر (ص) به این شهر، طایفه بنى عمرو بن عوف در آن‏ سکونت داشتند.پیامبر (ص) بعد از ورود به مدینه با کمک اصحاب و یارانش نخستین مسجد را که به قبا نامگذارى شد در همین مکان ساختند.مساحت تقریبى مسجد و بناهاى جانبى مرتبط به آن به ۱۳۵۰۰ متر مربع می‌رسد و به شکل زیبایى ساخته شده است. در این مسجد جاى ۲۰۰۰۰ نمازگزار می باشد و ۴ مناره با ۴۷ متر طول، دارد.

مسجد جمعه
بعد از مسجد قبا، این مسجد از جهت تاریخى دومین مسجد است. پیامبر (صآله بعد از حرکت از قبا به طرف مدینه در محله‏اى که خاندان بنى عمرو بن عوف ساکن بودند روز جمعه فرود آمدند و نخستین نماز جمعه را در آنجا اقامه کردند سپس جاى آن مسجدى ساخته شد. این مسجد در سال ۱۴۱۲ به وسیله دولت سعودى در مساحت ۱۶۳۰ متر بازسازى شد.

مسجد فضیخ:این مسجد در انتهاى شارع العوالى بنا شده و از مساجد تاریخى و مشهور است. فضیخ درخت خرما است و به دلیل آنکه در محل این مسجد درخت خرما بوده به این اسم نامیده شده است، اسم دیگر آن مسجد رد شمس مى‏باشد. این مسجد چندی قبلً تخریب گردیده و محتمل است بناى جدیدى در آن احداث گردد.

مسجد قبلتین
این مسجد در فاصله ۵/۳ کیلومترى مسجد النبى (ص) در شمال غربى مدینه قرار دارد و در ماه شعبان، سال دوم از هجرت، هنگامى که پیغمبر(ص)  نماز ظهر را مى‏خواندند آیه «فَلَنُوَلِّیَنَّکَ قِبْلَةً تَرْضَاهَ» نازل و آن حضرت براى نماز روى خود را از بیت المقدس به طرف کعبه برگرداندند.
در این مسجد، به خاطر بود این تغییر، دو محراب به سوى قبله اولین و قبله دوم ساخته بودند و در نوسازى واپسین آنها را برداشته‏اند.مساحت مسجد در بازسازى سال ۱۴۰۸ قمری به ۳۹۲۰ متر مربع رسید.
مسجد فتح‏
این مسجد در شمال غربى مدینه در دامنه کوه سلع بر بلندى قرار دارد. در این مکان بود که رسول خدا (ص) در جنگ خندق از خداوند طلب فتح و پیروزى کرد و خداوند دعاى آن حضرت را مستجاب نمود و مشرکان شکست خوردند.بعد از آن روى این تپه مسجد فتح را بنا نهادند. بناى فعلى مسجد فتح که مرتبط به سال ۱۲۷۰ قمرى است حدود ۲۴ متر مربع و ارتفاع آن ۵/۴ متر مى‏باشد.
مسجد على (ع)
این مسجد در جنوب مسجد فتح و مشرف بر وادى بطحان است. در مدت محاصره شهر مدینه در جنگ احزاب امیر المؤمنین (ع) در آن به عبادت مى‏پرداخته است.در نزدیکى این مسجد، مسجد دیگرى است که به اسم مسجد فاطمه (س) مشهور است و به همراه مساجد فتح، سلمان، ابوبکر، عمر و مسجد قبلتین به اسم مساجد سبعه مشهور‏اند.
مسجد شجره‏
این مسجد در فاصله یک فرسنگ و نیم از مدینه قرار داشته که اکنون با گسترش شهر، این مسافت کمتر شده است. چون درختی همراه با مسجد بوده، این مسجد به اسم «شجره» مشهور گردیده است. ارزش این مسجد بیشتر در آن است که رسول خدا (ص) در عمره حدیبیه، عمرة القضاء و در حجة الوداع، در آنجا محرم شد.حاجیان ایرانى که قبل از اعمال عمره به مدینه مى‏روند، در مسجد شجره احرام مى‏بندند. این مسجد در سال‏هاى پیش بسیار محقر و خالى از نظافت بود.
مسجد مباهله
مسجدى را که به اسم «مسجد مباهله» نشان مى‏دهند، نماینده رویدادى تاریخى و بزرگ است.مباهله در لغت بر یکدیگر نفرین و لعنت کردن است. در سال دهم هجرت گروهى از ترسایان نجران‏ (ناحیه‏اى در یمن در جنوب عربستان) نزد حضرت رسول (ص) آمدند و پیرامون عیسى (ع) با ایشان گفتگو کردند.
رسول خدا (ص) فرمود: عیسى بنده خدا و کلمه ایشان بود که آن را بر مریم القا فرمود. گفتند به چه نحو امکان دارد انسانى بى‌پدر به دنیا آید؟ قرآن در این باره نازل شد که مَثَل عیسى، مانند آدم است.چون گفتگو دراز گردید رسول خدا (ص) به حکم خدا فرمود: ما و شما پسران، زنانمان و خودمان مباهله مى‏کنیم تا دروغگویان مشمول لعنت الهى گردند. در آن روز که بیست و چهارم و به قولى بیست و یکم ذوالحجه بود، رسول خدا با على مرتضى و فاطمه زهرا و حسن و حسین علیهم السلام براى مباهله بیرون شدند.
    ترسایان چون شکوه و جلال آن بزرگواران را دیدند، ترسیدند و از مباهله چشم پوشیدند و با رسول خدا (ص) مصالحه کردند و جزیه پذیرفتند.
منبع:Asemoni.com