با جاذبه های گردشگری بابلسر آشنا شوید!

   دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

  بابلسر، یکی از خوش آب و هواترین جاهای شمالی کشور است

  

 شهرستان بابلسر، از شهرهای ساحلی در استان مازندران است که لقب یکی از خوش آب و هواترین جاهای شمالی کشور را مختص خود کرده است. منطقه‌ای بسیار سرسبز و باطراوت که طبیعت بکر و چشم‌اندازهای دلچسب و خارق‌العاده‌ی آن، تمام گردشگران و توریست‌های تمامی جهان را شیفته و مسحور خود ساخته است.

«مشهد سر» نامی است که در قبلی‌های دور بابلسر را بدان می‌خواندند. عده ای اعتقاد دارند که به دلیل حضور سر امامزاده ابراهیم (ع)، برادر امام رضا (ع) در این شهر، به این اسم شهرت یافته است.

در این شهر می‌توان کارهای تاریخی و جاذبه‌های ممتازی طبیعی را مشاهده کرد.

امامزاده ابراهیم (ع)
یکی از جاذبه‌های ارزشمند مذهبی در شهرستان بابلسر، آرامگاه مطهر امامزاده ابراهیم (ع) از فرزندان امام موسی (ع) است که به «ابوجواد» نیز شهرت دارد.

روایت است که ایشان به همراه خواهرشان در مارکت محله‌ی مشهدسر مدفون شده‌اند. عمارت آرامگاه، ساختمانی است به روش هشت ضلعی که گنبد آن به شکل هرمی با عظمت روی بنای بقعه سوار شده است. قدمت آرامگاه امامزاده ابراهیم (ع)، نزدیک به ۶ قرن است.

 دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

یکی از جاذبه‌های ارزشمند مذهبی در شهرستان بابلسر، آرامگاه مطهر امامزاده ابراهیم (ع) می باشد

 
پل معلق بابلسر
پل معلق بابلسر مرتبط به دوره پهلوی اول است و در بابلسر، خیابان پاسداران، پل معلق بابلسر بنا شده و این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۷۴ به نوعی یکی از کارهای ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل فلزی معلق در سال ۱۳۱۳ ، قبل از جنگ جهانی دوم به وسیله مهندسین و کارشناسان آلمانی و سوئدی بر روی بابلرود احداث شد و از مهمترین کارهای باستانی و از جاذبه های شهر می باشد كه بر زیبایی بابلرود می افزاید. این پل نخستین پل ماشین رو می باشد كه قسمت شرقی و غربی بابلسر را بهم ارتباط می دهد و راه ارتباطی بابلسر ، فریدونكنار و در مسیر شاهراه شرقی _ غربی استان می باشد و بسیار پرتردد است. طول ان ۸۰ متر ، عرض آن eight متر و ارتفاع آن ۱۶ متر می باشد.اين پل به نوعي نماد شهر بابلسر شمرده مي‌شود.  

دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

پل معلق بابلسر مرتبط به دوره پهلوی اول است

 

 پارک وحش بابلسر
در خیابان دریا، مجاورت مرکز سرطان‌شناسی شهرستان بابلسر، نمونه دیگری از مکان‌های دیدنی بابلسر قرار گرفته است که به روش خصوصی اداره می‌شود. در حقیقت این جاذبه‌، «پارک وحش» این شهر ساحلی است که مدیران آن، حیواناتی از قبیل گرگ، شیر، شتر، گوش‌سیاه، خرس، میمون و حیوانات دیگری را نگاه می‌دارند.

دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

نمونه دیگری از مکان‌های دیدنی بابلسر,  پارک وحش بابلسر می باشد

  
منطقه ساحلی میرود 
منطقه نمونه گردشگری ۴۰۰ هکتاری میرود بهنمیر از توابع بابلسر دو کیلومتر از جاده اصلی بهنمیر فاصله دارد منطقه گردشگری میرود از نمونه جاذبه های گردشگری و توریستی دلچسب در استان مازندران است که محیط سرسبز و جنگلی به همراه پارک کودک همراه با دریا، زیبایی ویژه ای به این منطقه بکر داده است. بهنمیر که در شهرستان بابلسر بنا شده‌ است در چهار راهی قرار دارد که از یک سو به بابلسر، از سویی به بابل، از سویی به کیاکلا و قائمشهر و وانگهی به جویبار و ساری مرتبط می‌شود.

منطقه نمونه گردشگری “میرود” حاوی آلاچیق، خدمات بهداشتی، پارک کودک، نمازخانه، و سکوهای ویژه نصب چادر و رستوران می باشد. همه ساله در روزهای تابستان برای شنای مسافران و استفاده آنها از آبهای ساحل و جلوگیری از بروز هرگونه حوادث، دو برنامه دریا برای مردها و خانم ها با حضور تعدادی غریق نجات در این منطقه گردشگری مقرر کرده می شود.

  دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

منطقه گردشگری میرود از نمونه جاذبه های گردشگری و توریستی دلچسب در استان مازندران است

 
منطقه توریستی کرفون – بابلسر
کرفون در ۱۳ کیلومتری بابلسر در جاده ساحلی به سوی ساری بنا شده است منطقه ای بکر و دلچسب با دریایی واقعا دلچسب و بی هشدار و ساحلی ماسه ای که آرامش خوبی برای افرادی که طالب آرامش هستند دارد این منطقه طی مصوبه دولت ۱۳۸۷ تحت نام یکی از جاهای نمونه گردشگری مشهور است. بهنمیر یکی از شهرهایی است که از روش محله میرود و کرفون که یک منطقه گردشگری شمرده می شود به دریا وصل است و چشم انداز جنگل و دریا همراه با هم هر ساله مسافران فراوانی را به سوی خود جذب می‌کند.

  دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

کرفون در ۱۳ کیلومتری بابلسر در جاده ساحلی به سوی ساری بنا شده است

 
شهرک ساحلی خزر شهر
یکی از جاهای گردشگری و توریستی در شهرستان بابلسر، در کیلومتر ۶ از این شهرستان به فریدونکنار قرار دارد که به «شهرک خزر شهر» شهرت یافته است.

این شهرک که تشکیل شده از بخش شمالی و جنوبی است، به دلیل فاصله‌ی کم از تهران، یکی از جاهای اصلی گردشگری در فصل تابستان و روزهای تعطیل است.مسافرت به بابلسر

   دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر

یکی از جاهای گردشگری و توریستی در شهرستان بابلسر، «شهرک خزر شهر» می باشد

 

آب و هوای فوق‌العاده، قرارگیری در مجاورت دریا و طبیعت کم‌مانند از نمونه خصوصیت‌های ارزشمند این شهرک است. شاید دوست داشته باشید بدانید که گردشگران برای ورود به این شهرک توریستی، ملزم به داشتن کارت ورود هستند که باید قبل از عزیمت به این منطقه، به تهیه‌ی آن بپردازند.

 

 روستای گالشکلا
گالشکلا از توابع بخش بهنمیر شهرستان بابلسر استان مازندران واقع می باشد .تعداد خانوار این روستا ۴۰۰ خانوار که بالغ بر ۱۴۰۰ نفر در این روستا ساکن می باشد .روستای گالشکلا در یک کیلومتری مرکز شهر بهنمیر از توابع شهرستان بابلسر با وسعتی برابر با ۶۰ هزار متر مربع و طول محیطی روستا برابر با ۶۶۲۱ متر که در برنامه هادی روستا تحت نام بافت روستا عرضه شده می باشد . گالشکلا بهشت دامداران است . روستای گالشکلا یکی از زمینه های آبریز سد البرز است که در دامنه جنوبی رشته کوه البرز در دهستان لپور بنا شده است .

دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسر  گالشکلا از توابع بخش بهنمیر شهرستان بابلسر استان مازندران واقع می باشد

 

  سد لاستیکی عرب خیل
نمونه دیگری از تفرج‌گاه‌های پرطرفدار و دوست‌داشتنی بابلسر، در بهنمیر قرار دارد که به «سد لاستیکی عرب خیل» شهرت یافته است. در باب این سازه‌ که حاوی طولی بالغ بر ۵۰ متر و ارتفاعی برابر با ۳ متر از سطح رودخانه است، حاوی چشم‌اندازی دلچسب و مناظری قابل توجه است که امروزه به یکی از استراحتگاه‌های خوب برای مسافران و گردشگران مبدل شده است.

شاید دوست داشته باشید بدانید که تامین آب این سد به وسیله رودخانه‌ی «تالار» صورت می‌پذیرد که از رشته‌کوه البرز سرچشمه گرفته و با عبور از شهرهای قائمشهر، کیاکلا و سوادکوه، به سد عرب خیل در بهنمیر سرازیر شده و بعد از طی کردن بخش‌های غرب، شرق و جنوب بهنمیر، در ساحل میرود وارد دریای خزر می‌شود.

دیدنی های بابلسر,آثار تاریخی بابلسرنمونه دیگری از تفرج‌گاه‌های پرطرفدار و دوست‌داشتنی بابلسر، در بهنمیر قرار دارد

 

   

   گردآوری: بخش گردشگری خبردون

 

 منبع: seeiran.ir