برای مسافرت در نوروز به نقاطی از ایران مسافرت کنید که کمتر دیده اید

سفرهای نوروزی متداول ترین برنامه هایی است که ایرانیان در روزهای نوروز به آن می پردازند. برای ایرانگردی با هر خواست، قابلیت ها و بودجه می توان عازم مسافرت شد. کفایت می کند چمدان را ببندید و عزم خود را جزم کنید. همسفر خوب خود را پیدا کنید و با یک برنامه ریزی دقیق از آنچه در پیش است، لذت ببرید. با ما همراه باشید تا نقاطی از ایران را با هم مسافرت کنیم که ممکن است کمتر به آنها پرداخته شده. اگر اهل بازدید از مکان های تاریخی، باستانی و گردشگری هستید با ما همسفر شوید.

۱. معبد آناهیتا

 مسافرت رفتن در نوروز

معبد آناهیتا دو دومین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید است

 

 در مرکز شهر کنگاور در استان کرمانشاه بر سر راه همدان به کرمانشاه قرار دارد و دومین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید است. عده ای مورخین این بنا را معبدی برای الهه آناهیتا دانسته اند. آناهیتا به معنای پاک و دور از آلودگی در باور ایرانیان باستان الهه آب، فرشته نگهبان چشمه ها و باران و به علاوه از طرف دیگر نماد باروری، عشق و دوستی بوده است.

نقشه این بنا چهار ضلعی و هر ضلع آن به شکل صفه ای است که با لاشه سنگ و ملاط گج ساخته شده اند و نمای بیرون آنها به وسیله سنگ های بزرگ تراشیده شده و در مواردی برای اتصال عده ای از بلوک ها، از بست های آهنی و سربی استفاده شده است.
 
۲. کاخ آپادانای شوش 

مسافرت رفتن در نوروز

 کاخ آپادانای شوش، قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده است

 

 کاخ آپادانای شوش، قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده است. این کاخ به دستور داریوش بزرگ و پادشاه هخامنشی در ورود سال های ۵۳۱-۵۱۵ قبل از میلاد در شوش (شهر باستانی) روی کارهای و بقایای عیلامی بنا نهاده شد. دیوارهای کاخ از خشت و ستون هایش از سنگ است. کاخ داریوش واحدهای متفاوتی از نمونه بار عام، حرمسرا، دروازه، کاخ پذیرایی و به علاوه از طرف دیگر سه حیاط مرکزی دارد. دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعابدار منقوش با برنامه های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بودند که بقایای به جا مانده آنها در موزه های خارجی و داخلی نگهداری می شود.
 
three. کاخ ساسان 

مسافرت رفتن در نوروز

کاخ ساسان در استان فارس و در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان و در مسیر روستای نظرآباد قرار دارد

 

سری کاخ سروستان که قدیمی ترین گنبد آجری کشور را در خود قرار داده است در لحظه بهرام گور ساسانی ساخته شده و در اوج شکوه خود حدود ۳۰ هکتار وسعت داشته است. این کاخ در استان فارس و در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان و در مسیر روستای نظرآباد و در دشتی وسیع جای گرفته است. این کاخ از نوع سنگ و گچ است.
 
four. برج کلاه فرنگی شوشتر  

مسافرت رفتن در نوروز

برج کلاه فرنگی شوشتر با قدمت دوره قاجاریه در مرکز شهر شوشتر قرار دارد

 

برج کلاه فرنگی شوشتر با قدمت دوره قاجاریه در مرکز شهر شوشتر همراه با رود کارون و نزدیک به بند میزان قرار دارد و مشهور به کلاه فرنگی است. این برج هشت ضلع دارد و زیرسازی آن که برج روی آن قرار گرفته است درمقایسه با سطح زمین چهار متر ارتفاع دارد و ارتفاع خود برج نیز حدود هفت متر است. مردم شهر شوشتر این برج را کلاه فرنگی می نامند و می گویند برج، مکان دیده بانی قیصر روم یا شاپور ساسانی جهت نظارت بر کار کارگران سرگرم در بند میران بوده است.
 
۵. پارک جنگلی گیسوم  

مسافرت رفتن در نوروز

 یکی از نقاط دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش پارک جنگلی گیسوم است

 
یکی از نقاط دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش پارک جنگلی گیسوم است. مسیری دلچسب و دیدنی، درختان سر به فلک کشیده آن، تونلی جنگلی را ایجاد کرده که دل هر تماشاگر ای را با خود می برد. در جنوب پارک گیسوم، رضوانشهر به فاصله ۱۴ کیلومتر و شمال آن شهر هشت پر با فاصله حدود ۲۰ کیلومتر قرار دارد. جاده گیسوم تونلی جنگلی را با نسیم خنک کوهستان های تالش در هم آمیخته تا تن و جان هر رهگذری را آرامش بخشد و روحش را آسایش دهد. گیسوم جایی است که جنگل و دریا به هم می رسند و سحر طبیعت به اوج خود می رسد.
 
۶. دریاچه چورت   

مسافرت رفتن در نوروز

دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد

 
دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. اگر از تاریخ این دریاچه بخواهید بدانید، باید بگوییم که چورت در سال ۱۳۲۰ بر اثر زمین لرزه و حریق زمین در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که همراه با دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است. وسعت این دریاچه حدود ۲.۵ هکتار است و به آن دریاچه «میانشه» هم می گویند با اینحال به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت، دریاچه چورت هم نامیده می شود. وقتی که آب دریاچه پایین می آید پدیدار شدن باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند چشم انداز زیبایی را ایجاد می کند که ممکن است در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید.
 
۷. قلعه بهستان   

مسافرت رفتن در نوروز

قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه نشان در استان زنجان قرار دارد

 
قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه نشان در استان زنجان قرار دارد و قدمت این دژ به دوره هخامنشیان بر می گردد. قلعه بهستان یکی از ۲۰ قلعه تاریخی شهرستان ماه نشان در استان زنجان است که قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری تخمین زده شده است. به دلیل اوضاع زمانی ویژه آن دوران، حاکمان جهت دفاع از خود و مردم اقدام به تولید این قلعه کرده اند. طبقات بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایین تر تحت نام مراغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد بهره برداری قرار می گرفت.

این قلعه که در دل کوهی از نوع خاک سفید و سخت بنا شده است به دلیل وزش بادهای تند و فرسایش و به علاوه از طرف دیگر عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه در حال تخریب است. تولیدکنندگان قلعه با به خاطر سپردن برنامه ابتدایی، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک ها و سنگ ها کرده اند و اتاق ها را بوجود آوردند و به هر تعدادی که به اتاق های آن اضافه شده، راه های ارتباطی آنها به سری نیز به روش دالان هایی اضافه شده است.
 
eight. غار یخی چما    

مسافرت رفتن در نوروز

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد قرار دارد

 

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. غار یخی چما در طرف دیگر دشت چما بنا شده و مشابه تنگه ای بزرگ و یک انباری پر برف است که ارتفاع برف های آن تا ۵۰ متر نیز می رسد. لایه های یخی این غار در فصول گرم و کم بارش حاوی ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می باشند و می بایست از عبور روی آنها و داخل غار دوری کرد. غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به حساب می آید.
 
قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این غار باعث شده است تا قندیل های یخ و توده های عظیم برف به روش دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند. غیر از این غار یخی چما به عظیم ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد. از پایین یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد جریان یافته است که بالاخره به سد کوهرنگ می ریزد.
 
 ۹. قله آتشکوه      

مسافرت رفتن در نوروز

قله آتشکوه، یک اثر ژئوتوریسمی دلنشین، دیدنی و تماشایی است

خروج گاز از درز و شکاف های ساختار سطحی میدان نفتی ماماتین در جوار روستای گنبدلران شهرستان رامهرمز یک اثر ژئوتوریسمی دلنشین، دیدنی و تماشایی ایجاد کرده است که دل هر تماشاگر ای را به شوق می آورد و چشمان را خیره می کند. در این محل گازهای هیدروکربوری از پیچ و خم لایه های چین خورده زمین گذر می کنند، خود را به سطح زمین می رسانند، شعله ور می شوند، به هر سویی زبانه می کشند و خرمنی از شعله های رنگین حریق داغ فروزان و خروشان را به نمایش در می آورند. چشم های گازی گنبدلران این نگین سرخ فام انگشتری سبز دشت و دمن منطقه ماماتین یکی از جاذبه های گردشگری زمین شناسی کم مانند جاهای نفت خیز جنوب ایران به حساب می آید.
 
۱۰. نیایشگاه مهری مراغه     

 مسافرت رفتن در نوروز

        نیایشگاه مهری مراغه، تقریبا شش کیلومتری مراغه  در روستای «ورجوی» بنا شده 

تقریبا شش کیلومتری جنوب شرقی مراغه روستای بزرگی به اسم «ورجوی» بنا شده است. در قسمتی از روستا یک گورستان بزرگ و تاریخی می باشد و در آن قبرهایی دیده می شود که روی آنها صندوق های سنگی منقوش با قوچ سنگی نهاده شده است. به علاوه از طرف دیگر روی چندین عدد از سنگ ها، عکس ها تیر و کمان و نیزه و شمشیر و سپر حک شده است که قدمت آن به قرن هشتم تا یازدهم هجری قمری است.
 
از دیگر جاذبه های این روستا وجود درخت تنومند و کهنسال نارونی است که همراه با قبرستان و بر لب یک نهر پر آب روییده است. در جنوب این درخت نیز سری جالب توجه امامزاده معصوم قرار دارد و در چند متری درخت نارون، راهروی عریض با شیب متوسط در سنگ کنده شده است. دو طرف راهرو، دیواره سنگی طبیعی قرار گرفته که قسمتی از آن نیز حاوی پوشش سنگی است.
 
۱۱. چشمه های باداب سورت       

مسافرت رفتن در نوروز

چشمه های آب معدنی باداب سورت یکی از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت است

چشمه های آب معدنی باداب سورت یک سری دلچسب و دیدنی و یکی از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت است. این چشمه ها در ۷ کیلومتری غرب روستای بادله در ارتفاع ۱۸۴۰ متری در ساری بنا شده اند. یکی از چشمه ها حاوی آبی بسیار شور می باشد که برای درمان دردهای کمر، پا و امراض پوستی سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد، حاوی آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی ترش است که به روش دائمی و نشتی می باشد. آب های رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال ده ها حوضچه کوچک بسیار دلچسب به رنگ نارنجی، زرد و قرمز با اندازه های مختلف ایجاد کرده اند.
 
۱۲.دریاچه اوان       

مسافرت رفتن در نوروز

دریاچه اوان عظیم ترین و زیباترین دریاچه در استان قزوین است

 
دریاچه اوان عظیم ترین و زیباترین دریاچه در استان قزوین است که در منطقه تاریخی الموت در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال قزوین به اشتراک چهار روستای اوان، ورین، زوار دشت و زرآباد شهر قزوین قرار دارد. جوشش دائمی آب باعث صافی و زلالی آب دریاچه اوان شده است. دریاچه اوان با منظر مسحور کننده خود، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را در چهار فصل سال به خود جذب می کند. این دریاچه با حضور نماینده سازمان ملل و بر افراشتن پرچم سازمان ملل و پرچم ایران بصورت رسمی تحت نام قطب گردشگری جهان مطرح شده است. همراه با دریاچه امکان برپا کردن چادر می باشد.

 

منبع: ماهنامه دیار/ براترین ها