اگر به تاریخ و دیدن اشیا و تابلو های قدیمی علاقه دارید و رفتن به موزه یکی از مکان مورد توجه شما است پس این مقاله آسمونی را حفظ نمائید چرا که برترین ها در موزه های ایران را برای شما علاقه مندان شرح می دهیم.

آیا دوست دارید یکی از کمیاب ترین و عظیم ترین الماس های جهان ، تنها سردیس فیروزه ای دنیا ، ریزبافت ترین فرش جهان ، باستانی ترین جام زرین تاریخ و یگانه سرباز مفرغی باستانی را از نزدیک بنگرید ؟

برای تماشای آنها تنها کفایت می کند مجموعه به موزه های ایران بزنید. می گویند بعد از آن که نادرشاه از مسافرت خونینش به هند بازگشت ، سوغاتی کمیابی با خود آورد که یکی از زیباترین و درشت ترین الماس های جهان به حساب می آید : «دریای نور» که الماسی صورتی رنگ است و امروزه در خزانه موزه جواهرات ملی نگهداری می شود.

دریای نور تا لحظه ناصرالدین شاه جز جواهرات بازوبند سلطنتی بود که بر بازوی شاه محکم می شد. رنگ و وزن این الماس دلیل شده تا این گوهر مشهور در شمار جواهرات کمیاب و استثنایی ایران در دنیا باشد. با اینحال شمار وسایل دیدنی و کمیاب در ایران کم نیستند و با گشت و گذاری در موزه ها می توان آنها را از نزدیک تماشا کرد.

آتوسا و داریوش اول (ملکه مادر)

یکی از دیدنی ترین آنها جام زرین حسنلو است که به ۲۲۰۰ سال پیش تعلق دارد و داستانی اساطیری روی آن حک شده است. این جام که امروزه در موزه ایران باستان قرار گرفته است یقینا به قبل از دوران ماد ها تعلق دارد و در تپه باستانی حسنلو یافت شده است که به عصر آهن اختصاص دارد. می گویند عصر آهن در هزاره دوم میلادی و در نزدیکی آناتولی شروع شد که نزدیکی تپه حسنلو با آن نمایش دهنده قدمت باستانی این منطقه و اشیایی است که از آن انتشار یافته است.

غیر از حسنلو ، تپه های باستانی دیگری مانند تپه مارلیک در ایران اکتشاف شده اند که برای تماشای جام مشهور و زرین مارلیک می توان سر وقت موزه ایران باستان رفت. وسایل دیدنی و گرانبهایی که در موزه های ایران می توان تماشا کرد ، فراوان و به میزان مشابه حیرت انگیز است.

در میان این وسایل کمیاب می توان به قرآنی به خط یاقوت مستعصمی ، سکه ولایت عهدی امام رضا (ع) ، برگه هایی از شاهنامه تهماسبی ، نقش برجسته بار عام تخت جمشید و انبوهی فلزکاری ، نگارگری ، کتاب آرایی ، جواهرسازی ، سفال ، فرش و منسوجات اشاره نمود که در موزه های ایران از آنها نگهداری می شود. در صفحات پیش رو سر وقت کارهای انتخاب ای از موزه های ایرانی می رویم. تصمیم گرفته ایم شما را در دالان های تاریخ همراهی کنیم و در موزه های ایران به دیدار زیباترین و اعجاب انگیزترین وسایل تاریخی ببریم و چاشنی تاریخ را همراه نوروزتان کنیم.

ملکه مادر :

یکی از توانمند ترین زنان ایران باستان ، «آتوسا» دختر کوروش بزرگ ، همسر داریوش و مادر خشایار شای یکم بود که در میانه سال های ۵۵۰ تا ۴۷۰ قبل از میلاد در ایران می زیست و نقشی اساسی در سیاست و حکومت ایران لحظه هخامنشی داشت. شخصت آتوسا در یکی از مشهور ترین نمایشنامه های سوفوکل (عظیم ترین نمایشنامه نویس یونان باستان) به اسم «ایرانیان» حضور دارد و شخصیت اساطیری «همای» با توجه به خصوصیت های آتوسا نوشته و ساخته شده است. برای تماشای سردیس فیروزه ای این بانوی توانمند که در اطراف تخت جمشید یافت شده باید به موزه ملی در تهران بروید.

موزه آستان قدس رضوی :

قفل آستان :

از نمونه قفل های رمزی ضریح آستان مقدس امام رضا (ع) است که امروزه در موزه آستان نگهداری می شود. این قفل برنجی با مفتول طلایی زرنگاری شده و الزامی به بهره برداری از کلید نیست. قفل سازی یکی از صنایع مهم ایرانی ها در قبلی بود که گاه از شدت ظرافت استفاده شده در این صنعت به هنر قفل سازی نزدیک می شد. بیشتر قفل های قدیمی رمزی ، اساسی و طلسمی و گاه به شکل انواع جانوران یا پرندگان بودند.

ویترین ایرانی :

اگر به آستان مقدس امام هشتم (ع) شیعیان رفته باشید ، یقینا ویترین هایی را بر فراز ضریح مقدس امام (ع) مشاهده کرده اید که حاوی هدایای سلطنتی مانند شمشیر و زینت آلات زرین و جواهر نشان است. به اشتراک آثاری که به آستان امام هشتم (ع) تقدیم شده ، هدایای شاه عباس صفوی و ناصرالدین شاه از همه بیشتر است.

موزه ملک :

سکه ای برای تمامی فصول :

سکه ولایت عهدی امام رضا (ع) که در لحظه مأمون و در شهر سمرقند و حدود ۱۱ قرن پیش ضرب شده است. روی این سکه زرین قادر اید عبارت الله / محمد رسول الله / المأمون خلیفه الله / مما امیر به الامیر الرضا با این وجود عهدالمسلمین علی بن موسی بن ابیطالب را مشاهده نمائید و همین طور تاریخ ضرب (سنه اثنی و مأتین) و شهر محل ضرب یعنی سمرقند را قادر اید ببینید. برای تماشای این سکه دلچسب قادر اید به موزه ملک در تهران بروید.

طلای باستانی :

سکه زرین دوره هخامنشی را سکه «دریک» می نامند و نقش مشهور کماندار نشسته روی آن دیده می شد که نیزه ای در اختیار داشت و در حال کشیدن زه کمانش بود. ضرب سکه زر از امتیازات ویژه هر شاه بود و سکه دریک از نمونه اصلاحات پولی بود که به دستور داریوش اول انجام و ضرب شد. نکته جالب در باب سکه های دریک عبارت بالای سکه و درجه خلوص آن بود که در تمام مدت حکومت هخامنشی این درجه خلوص ثابت ماند. بنا بر نظریه «ارنست هرسفلد» (ایرانشناس مشهور) دریک از اسم داریوش گرفته شده است. برای تماشای این سکه باستانی قادر اید به موزه ملک مراجعه کنید که گنجینه ارزشمندی از مسکوکات دارد.

مرغی در حسرت وصال :

از نمونه کارهای استادکار زمانه ، محمد لحظه است که در قرن سیزدهم ساخته و نگارگری شده است. این قلمدان که امروزه در موزه ملک نگهداری می شود به شیوه گل و مرغ نگارگری شده که یکی از شیوه های مشهور در نقاشی مکتب قاجار شمرده می شود. موزه ملک نزدیک به حدود ۱۹ هزار ورژن خطی و نفیس دارد و یکی از گنجینه های نسخ خطی ایران است که غیر از نسخ خطی ، منسوجات ، سفال و مسکوکات نیز در این موزه نگهداری می شود.

شاخ زرین

موزه رضا عباسی :

شاخ زرین :

«تکوک» یا «ریتون» به ظرف هایی گفته می شود که در دوران باستان ساخته و برای آشامیدن مورد بهره برداری قرار می دریافت کردند. اغلب ریتون ها اشکال جانوری داشتند و ابداع آنها، هنر منصوب به ایرانیان به حساب می آید. ریتون طلایی در موزه رضا عباسی نگهداری می شود و در اختیار به مادهاست.

موزه آبگینه :

خانه شیشه ای :

سفال زرین فامی از یافته های شهر گرگان و مرتبط به قرن ششم خورشیدی است که در موزه آبگینه نگهداری می شود. این سفال دلچسب با نقوش انسانی و گیاهی و به شیوه زرین فام ساخته شده است. موزه آبگینه تهران در قدیم خانه و محل کار قوام السلطنه بوده که اکنون محل نگهداری سری ۱۴۰۰ تایی از وسایل شیشه ای و سفالی است که به اشتراک آنها آثاری از نیشابور ، سلجوقی ، ایلخانی و صفوی دیده می شود.

بوی خوش :

یکی از دیدنی ترین و چشمگیرترین وسایل موزه آبگینه تهران است. عطردانی شیشه ای است که در گرگانی نزول شده و یقینا در قرون پنجم یا ششم قمری ساخته شده. جانوران ، پرندگان و مخصوصا موجودات افسانه ای یا اساطیری از موضوعات مورد توجه شیشه گران و هنرمندان قدیمی برای ساختن عطردان های شیشه ای بوده که کالای گرانقیمتی شمرده می شده است.

دریای نور

موزه جواهرات ملی :

دریای نور :

الماس دریای نور یکی از عظیم ترین الماس های جهان و از نمونه کهن ترین گوهر های قدیمی است که نادرشاه بعد از حمله به هند این الماس بی همتا را تحت نام غنائم جنگی با خود به ایران آورد. بعد از قتل نادرشاه به نوه ایشان شاهرخ میرزا رسید ، سپس به دست امیر علم خان خزیمه و بعدا به دست لطفعلی خان زند افتاد. وقتی که لطفعلی خان از آقامحمدخان قاجار شکست خورد ، این گوهر کمیاب به گنجینه جواهرات قاجار منتقل شد. امروزه این جواهر در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود و برابر با ۱۸۲ قیراط وزن دارد و به دلیل رنگ صورتی اش ، یکی از کمیاب ترین الماس های جهان به حساب می آید.

گوی جواهر :

در این کره جواهرنشان ، ۵۱۳۶۶ قطعه جواهر استفاده شده و وزن خالص طلای کره نیز حدود ۳۴ کیلوگرم و وزن جواهراتش برابر با ۳۶۵۶ گرم است. این کره به دستور ناصرالدین شاه و به وسیله جمعی از زرگران ایرانی و به کمک بخشی از جواهرات خزانه ملی ساخته شده است. کشور ایران در این کره کمیاب با جواهر الماس واضح شده و اقیانوس ها و دریا ها نیز به کمک زمرد ساخته شده اند. امروزه این کره در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود. قطر کره حدودا ۶۶ سانتی متر و روی پایه ای طلایی و آراسته به جواهرات قرار گرفته است.

موزه ملی :

سرباز مفرغی :

این سرباز مفرغی بلند بالا با قامت ۱۹۵سانتی متر که در موزه ملی نگهداری می شود ، به تمدن الیمایی تعلق دارد که نخستین ساکنان دشت خوزستان بودند. خاستگاه اصلی الیماییان ، کوهستان های شمال شرقی خوزستان و از نمونه حکومت های محلی بود که در روزگار اشکانی و در فضاهای خوزستان حال حاضر ظهور کرد. تندیس مرد مفرغی در «شمی» شهر ایذه کشف شده است و آرایش مو و کوشش این مرد مفرغی نشان می دهد که ایشان سربازی سوارکار بوده است.

جامی از دل تاریخ :

اگر مایل به تماشای جام باستانی حسنلو هستید ، قادر اید به موزه ملی رجوع کنید و این جام سه هزار ساله را از نزدیک بنگرید. جام حسنلو به باور باستان شناسان به قبل از دوران ماد تعلق دارد که در تپه باستانی حسنلوی نقده یافته شده است و اشکالی اساطیری مانند گاوهای بالدار یا هیولاهای نیمه انسان نیمه حیوان روی آن دیده می شود. از نمونه عنصر های مهم روی جام که اشاره مستقیم به باروری دارند، عنصر آب و قوچ است که در تمامی جام دیده می شود.

یادگار مارلیک :

به باور باستان شناسان جام سه هزار ساله مارلیک که امروزه در موزه ملی قرار گرفته از دل تپه ای سلطنتی بیرون آمده که محل دفن شاهان، فرمانروایان و شاهزداگان منطقه «آمارد» بوده است. آماردی ها زمان تدفین مرده ها ، وسایل ارزشمندی مانند جام های طلایی ، شمشیر ، ظروف سفالی و پارچه نیز همراه ایشان به خاک می سپردند. جام مارلیک از طلای ناب ساخته شده است و نقوش اساطیری مانند درخت زندگی یا گاوان بالدار روی آن دیده می شود. این جام کهن در موزه ایران باستان قرار دارد.

فرش کرمان

موزه فرش :

فرش کرمان :

اگر قصد دارید این فرش چشم ربای کرمانی را بنگرید قادر اید به موزه فرش بروید و در قسمت کرمان ، این فرش دلچسب را پیدا کنید. فرشی که در عکس مشاهده می کنید نقشی از مهلت الدوله شیرازی ، طراح ، شاعر و نقاش مشهور است که در جوار حافظ شیرازی به خاک سپرده شده است. یکی از خصوصیت های فرش کرمان بهره برداری از موتیف های ریزبافت و اصطلاحا پر کار است. در فرش مزبور درختی را در باغی رویایی مشاهده می کنید که پرنده هایی چون طاووس ، مرغابی و خروس آن را احاطه کرده اند.

لچک و ترنج :

هنر بومی قالی بافی از نمونه هنرهای ویژه ایرانیان است که عمری به درازای چندین قرن دارد. از نمونه نقوش مشهور ایرانی که در فرش بافی ایرانی دیده می شود ؛ نقوش هندسی ، گیاهی و جانوری است که به شیوه ترکی باف و فارسی بافت بافته می شوند که به دلیل نوع گره زدن از یکدیگر دارای اختلاف می شوند. شیوه فارسی باف از نمونه شیوه های متداول در شهرهای اصفهان ، قم ، یزد و خراسان بوده است.

موزه آذربایجان :

سنگ های جیرفت :

یکی از تمدن های حیرت برانگیز ایران ، تمدن جیرفت است که شامل اکتشافاتی در جیرفت و هلیل رود کرمان می شود. این تمدن به هزاره پنجم قبل از میلاد تعلق دارد که اشیایی سنگی و ظروفی سفالی از این منطقه انتشار یافته که روی آنها نقوشی از انسان ، عقرب ، عقاب و مار دیده می شود. با اکتشاف تمدن جیرفت بسیاری از معلومات تاریخی مرتبط به تمدن بین النهرین مورد تردید قرار گرفت. برای تماشای کارهای این تمدن بی مانند قادر اید به موزه جیرفت رجوع کنید. آنچه در عکس می بینید یکی از وسایل سنگی تمدن جیرفت است که در موزه آذربایجان شهر تبریز از آنها نگهداری می شود.

 بشقاب ساسانی :

موزه آذربایجان دومین موزه تخصصی تاریخ باستان شناسی در ایران است که حاوی گنجینه بی همتایی از کارهای باستانی است. بشقاب زرینی که در عکس می بینید و در موزه آذربایجان نگهداری می شود از نمونه بشقاب های زرینی است که در دوره ساسانی ساخته می شدند. یکی از هنرهای ارزنده و ماندگار ساسانیان ، هنر فلزکاری بود که ماهیت سیاسی نیز داشت چرا که نوعی هدیه سیاسی به شمار می رفت که به دیگر دربارهای مختلف در تمامی جهان فرستاده می شد.