کلاردشت مازیچال,تصاویر مازیچال

«مازیچال» اسم دهکده‌ای دلچسب در نزدیکی کلاردشت است

  

امروز حرف از بهشتی می زنیم که در هر فصلی از سال که به آن مسافرت کنید، حرف جدید ای برای گفتن دارد، با اینحال با شرایطی که بهار ایران چیز دیگری است ، بهار مازیچال هم رویایی تر از در بیشتر مواقع است. علي الخصوص اگر سیزده بدر باشد و با اقوام و فامیل بخواهید یک روز به خاطر ماندنی را در دفتر خاطراتتان ثبت کنید.

«مازیچال» اسم دهکده‌ای دلچسب در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع بسیار بلندش شما را از ابرها بالاتر می برد! ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمانتان، احساسی است که در قاب خیال هم نمی گنجد. حتی اگر به دلایل طبیعی پدیده اقیانوس ابر تشکیل نشود، وسعت دیدتان از چالوس تا نزدیکی‌های رامسر خواهد بود!

کلاردشت ناحیه‌ای کوهستانی در استان مازندران و ۴۸ کیلومتری شهر چالوس است.که ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.برای مسافرت به «مازیچال» بعد از حرکت از تهران، از جاده چالوس به مرزن آباد بروید و سپس به سوی کلاردشت حرکت کنید. از میدان اصلی کلاردشت حدود ۷ کیلومتر در جاده عباس‌آباد برانید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید. از ابتدای جاده خاکی مازیچال نیز۱۷ کیلومتر به سوی ارتفاعات حرکت ‌کنید تا به دشتی برسید که به بالاتر از آن راهی نیست. اکنون شما در ارتفاعات مازیچال هستید.

کلاردشت مازیچال,تصاویر مازیچال

ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به ابرها ، احساسی است که در قاب خیال هم نمی گنجد

 
وجه تسمیه
اساسی ترین گونه‌ی گیاهی این منطقه یک نوع بلوط است که تنها در این جنگل می‌بینید. «ماز» و «مازی» در گویش محلی به معنی درخت بلوط است و «چال» به معنی گودال. پس مازیچال به معنی گودالی پر از درختان بلوط است که به دلیل انبوه درختان بلوط در این منطقه به آن اطلاق شده است.با این وجود این وجه تسمیه خیلی دقیق نیست، چرا که واژه «ماز» با توجه به لغت ‌نامه‌ی دهخدا به قلم شخص ایشان به معنای پر چین و شکن است و حتی واژه‌ مازندران از همین کلمه گرفته شده است و اسم کوهی است در تبرستان و باعث تسمیه ٔ ایشان به مازندران همین بوده است. 

کلاردشت مازیچال,تصاویر مازیچال

در زمان بارندگی مازیچال پر از ابرهایی می‌شود که هر لحظه شکل‌های زیبایی به خود می‌گیرند

 
در «مازیچال»چه می بینیم؟
زیبایی‌های مازیچال در بلوط‌های ویژه آن خلاصه نمی‌شود. در اوضاع آب و هوایی ویژه ای در ارتفاعات مازیچال، مانند این است که فرشی از ابر را روی انبوه درختان پهن می‌کنند و شما بالاتر از ابرها، به رویا خواهید رفت.ارتفاعات مازیچال در بهار پوشیده از گل‌های فصلی دلچسب است  و مناظر برفی قله‌های اطراف نیز جلوه نمایی می‌کند.

وجود تپه‌هایی که در این منطقه بالاتر از ابرها قرار دارند، به گونه‌ای است که در زمان بارندگی مازیچال پر از ابرهایی می‌شود که هر لحظه شکل‌های زیبایی به خود می‌گیرند. در یک نگاه کلی آب و هوای دلپذیر کوهستانی و مناظر زیبای جنگل و نمای دریای ابر، تصویری خیال انگیز را بنمایش میگذارد. 

کلاردشت مازیچال,تصاویر مازیچال

اوضاع آب و هوایی  در ارتفاعات مازیچال، مانند این است که فرشی از ابر را روی انبوه درختان پهن می‌کنند

 
نکاتی برای مسافرت
مازیچال قابلیت ها اقامتی ندارد و به ندرت مکانی برای اجاره کردن گیر می‌آید.

در روستا مغازه و فروشگاهی نیست.حتی‌الامکان مایحتاج خود را از کلاردشت تهیه فرمایید.

  حدوداً ۱۰ کیلومتر از مسیر به سوی بالاترین ارتفاعات مازیچال خاکی و کوهستانی است که ترجیحاً خوب است با ماشین‌های روستایی، جیپ و نیسان طی شود.(اگر از خودرو سواری استفاده می‌کنید، امکان دارد بعد از بازگشت مجبور شوید جلوبندی خودرو را عوض کنید)

  موبایل تنها در عده ای نقاط مازیچال آنتن دارد، از این جهت خوب است برای اطلاع رسانی به دوستان و نزدیکان چندان به آن اعتماد نکنید.

مازیچال برق ندارد و مردم روستا از فانوس برای روشنایی در شب استفاده می‌کنند. 

کلاردشت مازیچال,تصاویر مازیچال

 

 منبع:tebyan.web