در حدفاصل میان کوه‌ها تنگه‌ای به اسم «سولک» یا «سروک» می باشد که در فارس نامه ناصری به معنی گردنه سروهای کوچک از آن اسم برده شده است.
 
در این مکان سه ستون سنگی یکپارچه و بلند قابل مشاهده است که روی آنها نقش مردم مختلف در حالت‌های گوناگون حجاری شده‌ و می‌توان آنها را از جهت زیبایی بانقوش برجسته تخت جمشید مقایسه کرد.

هر یک از این ستون‌ها به خط نوشته‌هایی آراسته هستند که نمایش دهنده خطوط باستانی است. در جبهه شمالی دو نقش برجسته در بالا و پایین قرار داد که پادشاه را در حالی بر تخت نشسته نشان می‌دهد و در پایین تخت نیز پرندگانی با نقش عقاب کندکاری شده‌اند.

نقش دیگر، اجتماع درباریان را در طاق تخت سلطنت نشان می‌دهد. در این نقش سر همه درباریان برهنه است. جبهه جنوبی دو نیایشگر را نشان می‌دهد که اولی روی سکوی جلوی یک آتشدان کوچک و نیاشگر دوم پشت سر اولی در سطحی پایین‌تر ایستاده است.

در جبهه غربی نقش برجسته دو مرد با نمای روبه‌رو با بازوان گشاده نمایش داده شده است. در لبه صخره، نقش برجسته‌هایی می باشد که بزرگتر از هر نقش دیگر «تنگ سروک» است.

 تنگه‌ تاریخی سولک,تنگه سولک,گردشگری

در جبهه شمالی نقش برجسته دو سرباز با نیم تنه بلند ساده، شلوار و صندلی قابل مشاهده است که غلاف پهنی در طرف چپ حمایل دارند و به نظر میرسدً گرز یا کوپال با مجموعه خمیده‌ای را دارا هستند.

این نقوش در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال بهبهان، شهرستان لیکک از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و قدمت آن به ۲۹۹ میلادی یعنی به دوره اشکانی می‌رسد . تنگ سولک به لحاظ آب و هوایی درمقایسه با دیگر نقاط شهرستان بهمئی اختلاف فراوانی دارد و پوشش گیاهی خوبی دارد. این منطقه گرمسیری و کوهستانی بعنوان منطقه حفاظت شده توصیه شد که چندی قبلً از طرف شورای محشر محیط زیست بعنوان منطقه حفاظت شده تصویب شده است.

هر یک از این ستون‏‌ها به خط نوشته‏‌هایی آراسته هستند که نشان‏‌دهنده خطوط باستانی است. این نقش برجسته که بر صخره‌ای در یک دره بلند از کوهپایه‌های زاگرس در شهرستان کهگیلویه تراشیده شده‌، به یک شاهزاده الیمائید که یک شاهزاده‌نشین تابع اشکانیان بوده منسوب است.

 تنگه‌ تاریخی سولک,تنگه سولک,گردشگری

 نقوش برجسته تنگ سروک در سال ۱۸۴۱ میلادی به وسیله «آقای بارون دبود»(سیاح روسی) تشخیص داده شد و برای نخستین بار آقای الستین در کتاب موسوم به جاده‌های قدیم ایران غربی پخش شد. از ۱۹۵۲ آقای هنینگ این نقوش و کتیبه‌های آن را با دقت مورد مطالعه قرار داد‌.

در تنگ سروک حداقل چهار سری نقش برجسته موجود در سنگی که از کوه جدا شده که یکی از نقوش برجسته نقش دو نفر را در حال ایستاده نشان می‌دهد که هر دو قبا و شلواری به روش لباس‌های عهد اشکانی پوشیده‌اند. نمای شرقی این تخته سنگ شخصی را نشان می‌دهد که روی تختی دراز کشیده تقریبا ۶۰۰ متر دورتر در سری‌ای از نقوش برجسته دیگری است که یقینا قسمت اصلی این مجالس را نشان می‌دهد.

روی نمای غربی تخته سنگ اولی‌، نقوش در سه ردیف قابل مشاهده است که در نقوش دیگر بهتر محفوظ مانده‌اند. در ردیف بالا از قسمت چپ ابتدا فردی که ممکن است شاه باشد، روی تختی نشسته، در طرفین ایشان اشخاصی ایستاده‌اند، در نقش وسط سواری به شیری حمله کرده است و در بالای ایشان کتیبه‌ای به خط پهلوی اشکانی قابل مشاهده است. در ردیف پایین مردی با یک شیر در حال جنگ است. در طرف شمال غربی این تخته سنگ یک نفر روحانی همراه با آتشدانی ایستاده و آتشدان روی سکوی سه طبقه‌ای قرار دارد. روی طبقه زیرین این سکو کتیبه‌ای به خط پهلوی اشکانی است.

روی نمای شمالی آن نیز مجلسی در دو طبقه نمایانده شده است. در طبقه بالا مردی خوابیده و تاجی در اختیار دارد و روی دست چپ خود لمیده است و در سمت چپ این شخص سه سرباز نیزه به دست دارند و در لابلای آنها سه خط به زبان پهلوی اشکانی نوشته شده است. در طبقه زیرین مشابه سه نفر نمایان است که کمی پاک شده است.

به فاصله کمی در طرف شمال این تخته سنگ نقش برجسته دیگری است که روی نمای جنوبی آن یک اسب سوار نمایش داده شده است. تقریبا شش متر دورتر یک تخته سنگ قابل مشاهده است که مه از کوه بیرون آمده و روی آن اشخاصی که همراه با آتشدان نقش شده، قابل مشاهده است. هنینگ لحظه این نقوش را تقریبا تازه ترین ربع قرن دوم میلادی یا ابتدا قرن سوم می‌داند.

به علاوه از طرف دیگر شاهزاده‌ای به روش سواری مصور شده که شیری را می‌کشد یا با دشمنی جنگ تن به تن می‌کند و این برای اجتماعی که بر پشت اسب زندگی می‌کنند، تصویری مطلوب است. در جای دیگر همان شاهزاده قابل مشاهده است که ایستاده و بزرگتر از اشخاص دیگر در صحنه است و شاهزاده‌ای را به تخت می‌نشاند، بعد در مقابل یک قربانگاه که به شکل تخته سنگ مخروطی شکل است و دیهیمی روی آن قرار دارد که به ستایش ایستاده است. سپس در طرف چپ قربانگاه روی یک تخت که بر پایه سه عقاب قرار دارد، به طرز ایرانیان نشسته و دست راست خود را با حلقه مظهر قدرت به سوی دو تن از سران تابع خود گسترده است.

کمی دورتر مجلسی است که در آن یک ایزد به شاهزاده‌ای مقام می‌بخشد و بعد از آن صحنه جنگ یک شاه که بر اسبی سوار است و خود و الستین زره بر تن قابل مشاهده است که با نیزه خود به دشمن حمله می‌کند.

این نقوش برجسته شبیه به نقش رستم است که می‏‌توان آن‏ها را به بهرام دوم ساسانی، بهرام سوم ساسانی، هرمز دوم و شاهپور دوم نسبت داد. برخی جنبه‏‌ها در این مجسمه‏‌های صخره‏‌ای مشترکند. در همه این نقوش جنگاوران سوار بر اسب هستند. تنها سلاح مورد بهره برداری آنها نیزه بلند است و فاتح در سمت چپ لوحه قرار دارد.

تعداد مردم نقوش تنگ سروک ۴۰ نفرند. حیوانات شامل هفت نقش دو اسب، دو شیر و سه پرنده است. در این نقوش سلاح‏‌ها عبارتند از نیزه بلند‌، شمشیر‌، خنجر‌، گرز، تبرزین، چماق‌، کمان‌، تیر، ترکش و نقش پرچم. یکی از مشخصات مهم اثر تنگ سروک نمایش چهره کامل انسانی است که هم با کارهای اشکانیان و هم با کارهای ساسانیان دارای اختلاف است.

 تنگه‌ تاریخی سولک,تنگه سولک,گردشگری

 تنگه‌ تاریخی سولک
این منطقه دلچسب که شامل تنگ سولک و نیمی از تنگه ماغر را تحت عنوان حفاظت شده سولک می‌شود. غیر از کارهای قدیمی و سنگ نوشته‌های باستانی موجود از دوران اشکانی حاوی طبیعتی بدیع و استثنایی و چشمه‌زار و جنگل های آن غالباً بلوط و درختان زیبای زربین و از تیپی کوهستانی و صخره‌ای دارا است .

ارزش اصلی آن وجود درختان نادر و کمیاب زربین بوده که چندی قبلً از طرف مدیریت منابع طبیعی استان عرصه‌هایی از آن زربین کاری شده است و چندین بنه و آبادی فصلی کوچک بنام آبدولی، سینه سولک، چال انجیر، زیرچک (زیرکمر) در این منطقه موجود است.

تعداد شش چشمه دائمی و دو چشمه فصلی در عرصه ذکر شده می باشد که از میان این چشمه‌ها چشمه گوردک از آبدهی زیادی دارا و ماورای بسیار حائز اهمیتی برای وحوش منطقه شمرده می‌شود.

مختصر باغات موجود بخصوص انار از این چشمه مشروب و قسمت اعظم آن در شکل خط لوله آب آشامیدنی روستاهای بخش لیکک استفاده می‌شود. هم اینک آماری قریب به ۳۰ تا ۵۰ هزار اصله از درختان کهنسال و نهال‌های دست کاشت زربین شمال و غرب تنگ سولک را پوشش که این چشم انداز بسیار بدیع چشم هر تماشاگر‌ای را خیره می‌گردانند.

جالب‌تر از آن وجود حیات‌وحش بسیار غنی از نمونه کل، بز و پرندگانی چون کبک، تیهو، کبوتر جنگلی و چاهی و انواعی از کلاغ‌ها در این منطقه بصورت مشهود موجود است. باید اذعان کرد این محدوده ۲۰۰۰ هکتاری اوضاع بسیار حائز اهمیتی تحت نام کارهای طبیعی ملی را داراست و تنها جاده خاکی ماشین رو بطول تقریبی four تا ۵/۵ کیلومتر تا محل روستای آبدولی در قلب تنگ سولک ادامه دارد.

از جهت دیگر این منطقه از نقطه نظر پوشش گیاهی حاوی گیاهان دارویی و خوراکی و زینتی حائز اهمیتی از قبیل بن‌سرخ، حلپه، تره، کارده، بومادران، پشموک، کنگر، گل لاله سرنگون و آویشن جنگلهای پرپشتی از بلوط و دیگر گونه‌های دارای اختلاف این محدوده را در گرفته است. محوطه ۲۰۰ هکتاری «تنگ سولک» به ثبت کارهای ملی نیز رسیده است.

 منبع:hamshahrionline.ir