تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های گردشگری قشم

چاهکو قشم,تنگه چاهکو,دره چاهکو قشم

تنگه حیرت آور “چاهکوه” در روستای چاهوی شرقی جزیره قشم قرار دارد

 

تنگه حیرت آور “چاهکوه” در روستای چاهوی شرقی جزیره قشم،با حفره ها و دالان ها و اشکال اعجاب آور در دیواره های خود تماشاگر را مبهوت می کند. مانند این پدیده زمین شناسی در آلمان، انگلیس، چین، آمریکا و چند کشور دیگر می باشد.

تنگه چاهکوه، پدیده ای شگفت از فرسایش سنگ های رسوبی زمین، در جزیره قشم بنا شده است. دره یا تنگه چاهکوه، در قسمت شهاب از توابع شهرستان قشم، دره ای به عمق ۱۰۰ متر، نمایشی از فرسایش سنگ های رسوبی است. این دره در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و همراه با روستای چاهوی شرقی، در قسمت غربی ساحل شمالی جزیزه قشم قرار دارد و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم است. این دره حیرت آور، در دل کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده قرار دارد .

 چاهکو قشم,تنگه چاهکو,دره چاهکو قشم

تنگه چاهکوه، پدیده ای شگفت از فرسایش سنگ های رسوبی زمین، در جزیره قشم بنا شده است

 
چاهکوه پیش از هرچیز عریض و با دیواره های بلند در مقابل دیدگان مخاطب ظاهر می شود، با این وجود به تدریج از عرض آن کاسته تا جایی که عبور از میان آن دشوار می شود، در چنین شرایطی ست که که ارتفاع دیواره ها بازهم زیاد است و بدین جهت داخل دره نور کمی می باشد.

در حوالى روستاى چاهو در کناره شمالى بخش غربى جزیره دو دره عمود برهم با دیواره هاى عمودى بلند دیده مى شوند که مورفولوژى شبه کارستى را نشان مى دهند. در کف یکى از دره ها که امتداد حدوداً شمالى جنوبى دارد حفره هاى کم عمق و نیمه عمیق چاه مانندى وجود دارند که محل انباشت و ذخیره آب هاى جارى شده در دره ها بوده و مورد بهره برداری اهالى منطقه قرار مى گیرند. 

ورودى دره شمالى جنوبى از سمت شمال عریض تر و کم شیبتر است و شکل کمابیش یو مانندى را نشان مى دهد. هرچه به سوی جنوب پیش مى رویم دره کم عرض تر شده و شیب آن گسترش مى یابد و در انتها به شکل وی درآمده و صعب العبور مى شود. این مشخصات نمایش دهنده سیلابى بودن دره است.

دیواره هاى دره شیارها و خطوط فرسایشى موازى متعددى را نشان مى دهند که بعضاً این شیارها عمق بیشترى یافته و فرم هاى قاشقى یا قیفى را به خود مى گیرند.

جنس دیواره ها عمدتاً از ماسه سنگ آهکى سست بوده و به دلیل وجود میان لایه هاى مارن قرمز، سیلت و آهک بیننده انحلال و فرسای شهاى شدید در این بخش ها هستیم به نحوى که در تمامى طول دیواره دره حفره ها متعدد کوچک و بزرگ نمایان هستند. به نظر مى رسد چاه هاى کم عمق آب که مورد بهره برداری اهالى قرار مى گیرد به وسیله دست حفارى شده اند با اینحال این حفارى پیشتر حفرات انحلالى عمیق صورت پذیرفته و در حقیقت کار طبیعت به وسیله بشر تکمیل شده است. به علاوه از طرف دیگر در طول دره اصلى و دره عمود بر آن کانال باریک جوى مانندى دیده مى شود که به نظر میرسدً براى هدایت و انتقال آب دره ها به داخل چاه حفر شده است. 

چاهکوه,تنگه چاهکوه،تنگه چاهکوه در قشم

چاهکوه پیش از هرچیز عریض و با دیواره های بلند در مقابل دیدگان مخاطب ظاهر می شود

 

این تنگه به دلیل دارا بودن دیواره هاى عمودى نسبتاً مرتفع، وجود شیارها و خطوط فرسایش موازى و عمیق و به علاوه از طرف دیگر انواع حفره هاى نیمه کروى و بیضوى از زیبایى ویژهاى دارا است.

تنگه چاهکوه، پدیده ای شگفت از فرسایش سنگ های رسوبی زمین، در جزیره قشم بنا شده که کمتر عرضه شده و بدین جهت کمتر مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است.

این دره از چهارسو، چهارتنگه دارد که در جاهایی دیواره ها به هم می رسند و فاصله ۲ دیواره از هم ممکن است به حدود نیم متر برسد. به نظر می رسد این دره و دره های شبیه به اطراف آن مرتبط به شکستگی های طاقدیس بزرگی باشند که بر ایجاد گنبد نمکی نمکدان هم نقش داشته است.

 
جنس سنگ های چاه کوه، از سنگ های رسوبی موسوم به سنگ های آهکی و مرتبط به رشته کوه زاگرس می شوند که جزو یکی از ۳ گروه سنگ های موجود در طبیعت (رسوبی، آذرین و دگرگونی) قرار می گیرد.

در دیواره های دره چاهکوه، فرسایش آبی و انحلال، شیارهای عمیق و طویل و انواع حفره های عدسی، قاشقی و کروی شکل را حفر کرده اند. وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و به علاوه از طرف دیگر حفره و طاقچه بر بدنه عمود این دره و نیز وجود جوی های سنگی در کف دره، باعث شده تا تنگه چاهکوه به اعجاب مبدل شود. برنامه ها و اشکالی که روی دیواره های این تنگه دلچسب نقش بسته هر تماشاگر ای را تحت تاثیر قرار می دهد. اشکالی که خیال انگیز و رویاگونه اند و مانند کارهای هنری ارزشمندی شده اند که به دست هنرمند توانایی بوجود آمده اند.

باد، آب باران و بارش های سیل آسا و شدید از اصلی ترین دلایل وجود این حفره های زیاد به اشتراک دیواره چاهکوه است. سنگ های چاهکو حاوی آهک یا بی کربنات کلسیم است که اسید آب باران دلیل حل شدن آنها و ایجاد شکاف ها و حفره های کوچکی به اشتراک آنها شده و این حفره ها در طول چند میلیون سال بزرگ تر شده و مبدل به دالانه های با مزه ای شده اند. با این اوصاف، جاری شدن آب در لحظه بارندگی، زیبایی این دره را دوچندان می کند.  

چاهکوه,تنگه چاهکوه،تنگه چاهکوه در قشم

یقینا بهره برداری از اسم چاهکوه برای این دره ی دلچسب بوجود ۴ حلقه چاه در نقطه شروع آن باز می گردد

گردشگران چاهکوه ، جنسی عام به مانند دیگر گردشگران ندارند. آنها یا محقق اند یا دلباخته طبیعت. بدین جهت تولید تاسیسات گردشگری به منظور حفظ جاذبه های طبیعی این تنگه به سادگی امکانپذیر نیست.

تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های ژئوپارک قشم است و تا اینجای کار اقدام هایی در حد تایید سازمان یونسکو در این تنگه انجام شده است.

جاده به طول ۴ کیلومتر، تولید خدمات بهداشتی، نصب چند تابلو آموزشی و زیست محیطی، نصب سطل زباله، تولید پارکینگ و دایر کردن کیوسک نگهبانی از نمونه اقدام سازمان منطقه آزاد قشم دراین تنگه گردشگری به شمار می آید.

شناخته شدن ژئوپارک قشم را تحت نام یکی از ژئوپارک های مهم و توریستی دنیا نیازمند نگاه ملی است قابل ذکر است که سود کشور چین از ۸ ژئوپارک خود که به ثبت جهانی رسیده، چندین برابر سود نفتی ایران است؛ به یقین برای رسیدن چنین وضعی باید تمام ارگان های مانند محیط زیست، وزارت علوم، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان زمین شناسی، و غیره به کمک منطقه آزاد قشم در جهت عرضه آن کوشا باشند.  

چاهکوه,تنگه چاهکوه،تنگه چاهکوه در قشم

 تنگه چاهکوه م با این وجود ی سالها فرسایش سنگ های رسوبی به وسیله باد، آب باران و … میباشد

 
تعداد بازدید کننده های تنگه چاهکوه در روزهای نوروز حدود ۴۶ هزار نفر مطرح شده است، پیش بینی می شود با داشتن برنامه در سال های آتی این تعداد در ۵ سال آتی به ۶۰۰ هزار نفر تا یک میلیون نفر برسد.

دلیل نامگذاری چاهکوه وجود چاه هایی است که در ابتدای دره حفر شده است. چند چاه کم عمق و کانال هایی برای هدایت آب، از جانب اهالی روستای چاهو حفر شده و زیبایی این تنگه را دوچندان می کند. به دلیل آنکه با استناد به گرم و خشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایی دارد، این چاه ها محل ذخیره آب باران است. این کانال ها و چاه ها، قدمتی باستانی دارند و از لحظه های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد بهره برداری قرار داشته است.   

چاهکوه,تنگه چاهکوه،تنگه چاهکوه در قشم

دلیل نامگذاری چاهکوه وجود چاه هایی است که در ابتدای دره حفر شده است

   چاهکوه,تنگه چاهکوه،تنگه چاهکوه در قشم

   چاهکو قشم,تنگه چاهکو،دره چاهکو قشم

یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم است

   چاهکو قشم,تنگه چاهکو،دره چاهکو قشم

   چاهکو قشم,تنگه چاهکو،دره چاهکو قشم

 

منبع: seeiran.ir