«برای آن ها که در جستجوی تجربه های تازه هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر مشهور که با زیبایی و قدمت تاریخی شان، دیگر مکان های مشهور را به مبارزه می طلبند.»این جمله آغازین خبری است که «CNN» با محوریت عرضه پنج مقصد گردشگری کم و بیش گمنام در ایران پخش کرده است.این شبکه آمریکایی در گزارش خود از تخت جمشید و محشر قاپو و کاخ گلستان گذر کرده و دست روی پنج جاذبه تاریخی کشورمان قرار داده که ممکن است کمتر میان گردشگران خارجی مشهور باشند.

قلعه رودخان
این قلعه قدیمی که به اشتراک جنگل های انبوه و مرطوب شمال گیلان پنهان شده، «قلعه رودخان» اسم گذاری شده که قدمت آن به دوره ی قبل از اسلام در ایران باز می گردد. همزمان با اینکه این مکان از فضاهای پرطرفدار میان ایرانیان است، توریست های خارجی کمتر از آن اطلاع دارند. عده ای از صاحبنظران، تولید قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله اعراب به ایران دانسته اند. در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شد.
 
مسیر سربالایی جنگل تا رسیدن به قلعه که بین دو قله ی سرسبر واقع است، بیش از یک ساعت پیاده روی دارد. بدین جهت است که محلیان «رودخان» را «قلعه هزار پله» می خوانند. بعد از بازدید از این بنای تاریخی و پایین آمدن قادر اید در رستوران و غذاخوری های جاده فومن از خوردن غذاهای ایرانی از نمونه «ترش کباب» لذت ببرید.
 
دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار دارد. این قلعه در ارتفاع حدود ۷۰۰ متری از سطح دریا بنا شده و همراه با آن رودخانه ای به همین اسم جاری است.

 عکس قلعه رودخان

قدمت قلعه رودخان به دوره ی قبل از اسلام در ایران باز می گردد

   

   گنبد سلطانیه
 در شمال غرب استان زنجان، یکی از جاذبه های گردشگری ایران که تحت نام میراث جهانی یونسکو ثبت شده واقع است. آرامگاه «اولجایتو» در سلطانیه یکی از عظیم ترین گنبدهای جهان را داراست. این گنبد بین سال های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی در شهر سلطانیه، پایتخت حکومت ایلخانیان روی قبر هشتمین حاکم ایلخانی بنا شده است.
 
گرچه بیشتر کاشی ها و نمای بیرونی ساختمان، رنگ و لعاب شان را به گذر سالیان باخته اند، آجرکاری ظریف، کاشی های رنگی و دیزاین داخل آرامگاه تا حد فراوانی از چنگ لحظه جان سلام به در برده اند.
 
گفته می شود ساختار دولایه این گنبد، الهام دهنده تولید «تاج محل» که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری هند به حساب می آید، شده است. «اولجایتو» که مادری مسیحی داشت و بعدها به دین اسلام گروید، گنبد سلطانیه را برای گردآوری و نشانه های مذهبی بنا کرد، با اینحال وقتی با مخالفت هایی مواجه شد، این مکان را تحت نام آرامگاه خود برگزید. در مسیر بازگشت به زنجان هم می شود از غذاهای سنتی ایرانی از نمونه دیزی، کباب بره یا سوپ نخود لذت برد.
    عکس گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه مقبرهٔ اُلجایتو است که در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد

 

عمارت بخردی
 کاروانسرایی ۴۰۰ ساله از عهد صفویان در اصفهان می باشد که با اتاق های متعددش میزبان مسافران دوره قاجار هم بوده است. عمارت بخردی اکنون عنوان قدیمی ترین اقامتگاه در اختیار بازسازی در ایران را یدک می کشد. پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ که از دوره های صفوی و قاچار باقی مانده، با مبلمانی از نوع چوب چنار جلوه ای دوچندان به این خانه بخشیده است.
 
مهمانسرا به اشتراک باغ هایی پر از میوه و گل های وحشی بنا شده و از پنج سال پیش به وسیله «مرتضی بخردی» طراح داخلی و کارشناس بازسازی در اختیار نوسازی است. این طراح اعتقاد دارد این خانه در اختیار به منجمی از عهد صفویان بوده و حتی درهای ساختمان اصلی که به سوی اتاق های طبقه بالا باز می شوند، درهای سنگین و چوبی اصل هستند که با چوب درخت چنار بازسازی شده اند. این مهمانسرا حتی میان اصفهانی ها نیز چندان مشهور نیست و شهرت آن دهان به دهان چرخیده است.

  عکس قعمارت بخردی

عمارت بخردی یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از عصر صفوی می باشد

هتل صخره ای کندوان
 حدودا ۳۰ مایل که از سمت شمال غربی تبریز فاصله بگیرید، به روستایی صخره ای می رسید که کندوان اسم گذاری شده. مردم این منطقه در غارهایی زندگی می کنند که در دل سنگ های آتشفشانی کوه سهند تراشیده شده اند.
 
هتل لوکس کندوان در دل روستایی ۸۰۰ ساله واقع است، با اینحال اتاق های غارگونه اش بطور کلی به قابلیت ها مدرن تجهیز است. بر اساس افسانه های محلی، آب معدنی که از کوه سهند سرچشمه می گیرد و خاصیتی پزشکی دارد، از بهشت عدن نشأت گرفته است.

 مسافران می توانند برای حاصل شدن آرامش و جذب خاصیت شفابخشی در این آب ها غوطه ور شوند. به علاوه از طرف دیگر در عده ای اتاق ها وانی می باشد که آب معدنی مستقیما از روش لوله کشی به آن هدایت می شود.  

 هتل صخره ای کندوان

هتل لوکس کندوان در دل روستایی ۸۰۰ ساله واقع است

 
برج طغرل
 برج طغرل، بنایی در اختیار به دوره سلجوقیان در شهر ری است. ری در حاشیه جنوبی تهران، پایتخت ایران واقع است. ری که در بیشتر مواقع پایین سایه ی دید مسافران علاقه مند به فضاهای شمالی شهر تهران قرار دارد، قدیمی ترین منطقه ی استان است که خانه ی بناهای تاریخی ارزشمندی از نمونه مارکت ۵۰۰ ساله ی صفوی است.
 
برج طغرل در حقیقت آرامگاه «طغرل بیگ» پادشاه سلجوقی است که قبل از حمله مغول ها در ابتدا قرن سیزدهم ری را مرکز حکومت خود قرار داد.
 
بعد از تماشای این میراث معماری تاریخی، قادر اید از ری (جاذبه تمدن اسلامی) به منطقه ارامنه نشین تهران بروید و از قهوه ها و شیرینی های «کافه نادری» بچشید؛ قهوه خانه ای که بازهم ظاهر سنتی اش را حفظ کرده و از قدیم پاتوق نویسندگان بزرگ ایرانی بوده است.
   عکس برج طغرل

 برج طغرل، بنایی در اختیار به دوره سلجوقیان در شهر ری است

 
منبع:jamejamonline.ir