آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر تبریز یکی از مهمترین و عظیم ترین شهرهای ایران است که به دلیل جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد هر ساله گردشگران فراوانی را از تمامی جهان به سوی خود جذب می کند. آسمونی در این مقاله جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی، جاذبه های مذهبی آذربایجان شرقی، جاذبه های باستانی آذربایجان شرقی، جاذبه های تفریحی آذربایجان شرقی و جاذبه های فرهنگی آذربایجان شرقی  را به شما علاقه مندان عرضه می کند.

مقبره الشعرا
  • جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی

آبشار آسیاب خرابه

آسیاب خرابه یکى از دلچسب ترین مناظر دیدنى آذربایجان شرقى است که تقریبا ۲۷ کیلومترى هادى شهر قرار دارد .

آبشار سرکند دیزج

این آبشار نه چندان مرتفع در دهستان میشوی جنوبی در فاصله ۲ کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر قرار دارد .

آبشار عیش ‌آباد

آبشار عیش ‌آباد یکی از جای ‌های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در در باب روستای عیش ‌آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته ‌است .

آبشار گل‌ آخور

آبشار گل ‌آخور یکی از جا‌های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در حوالی روستای گل ‌آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان قرار گرفته ‌است .

بندر رحمانلو – قبادلو

بندر و روستای رحمانلو از دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شیر ، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه بنا شده است .

پدیده ماهار

در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال زنوز کوه های ماهار و آغداش که از طبیعت کم مانند در کشور و منطقه برخوردار هستند .

تالاب قوری ‎گل

این دریاچه در ۱۸ کیلومترى شمال باخترى بستان ‎آباد تبریز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر است .

غار کبوتر

غار ” هامپوییل ” مشهور به غار کبوتر این شهرستان به منطقه نمونه جذب گردشگر در کشور مبدل می شود .

  • جاذبه های مذهبی آذربایجان شرقی

بقعه امامزاده سید حمزه

بقعه سید حمزه در محله ی سرخاب همراه با مقبره الشعرا در خیابان ثقه الاسلام تبریز بنا شده است .

مسجد جامع تبریز

این مسجد که در کتب تاریخی نیز از آن عنوان جامع کبیر اسم برده شده در همه ادوار تاریخی پیوسته مسجد جامع شهر بوده و مارکت برگرداگرد آن شکل گرفته است .

مسجد صاحب ‌الامر

مسجد صاحب‌ الامر یکی از مساجد قدیمی و کهن شهر تبریز است که در مرکز این شهر بنا شده‌ است .

مسجد کبود

بنای تاریخی مذهبی مسجد کبود از کارهای ارزشمند دوره قراقویونلو می باشد که به دستور جهانشاه که شهر تبریز را پایتخت خود گذاشته بود و به سرکاری عزالدین قاپوچی بنا گردیده است .

  • جاذبه های باستانی آذربایجان شرقی

ارگ تبریز

ارگ تبریز ( علی ‌شاه ) یکی از بلند ترین دیوار های تاریخی کشور و نماد شهر تبریز و یکی از بنا های تاریخی شهر تبریز است .

ایل گلی ( ال گولی یا شاه گول )

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای بنا شده . ایل گلی استخری بزرگ به شکل مربع به مساحت ۵۴ هزار و ۶۷۵ متر مربع است .

مارکت تبریز ( بزرگ ‌ترین مارکت سرپوشیده جهان )

مسجد کبود

مارکت تبریز بزرگ ‌ترین مارکت سرپوشیده جهان و یکی از شاهکار های معماری ایرانی است . این مارکت در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسان شد ، با اینحال طولی نکشید که به همت مردم شهر بازسازی شد .

بهشت فسیلی مراغه

این منطقه یکی از غنی ‌ترین جاهای سنگواره‌ ای جهان بوده و در تازه ترین بررسی ها صورت گرفته فسیل های اجداد ماموت ، زرافه و آهو در این منطقه کشف شده است . لایه‌ های فسیلی موجود در مراغه مرتبط به انتهای دوران نوزیستی زمین ‌شناسی یعنی چهار تا هفت میلیون سال قبل هستند که با انجام کاوش های علمی می ‌توان معلومات بسیار دقیقی را از زندگی جانوران غول ‌پیکر در این منطقه به چنگ آورد .

پل خداآفرین

پل خداآفرین یکی از کارهای تاریخی استان آذربایجان شرقی که در شهرستان کلیبر بنا شده‌ است . این پل از دو پل مستقل تشکیل شده ‌است .

حمام کردشت

حمام کردشت یکی از کارهای تاریخی روستای کردشت در قسمت مرکزی شهرستان جلفا می ‌باشد .

خانه مشروطه

خانه مرحوم حاج میرزا مهدی کوزه کنانی ( مشهور به ابوالمله ) – که یکی از بازرگانان خوش اسم شهر تبریز و از شیفتگان حریت و آزادی بود – در جنب سری مارکت بزرگ تبریز و همراه با خیابان تازه الاحداث استاد مطهری بنا شده که مشهور به خانه مشروطه است .

روستای تاریخی پله کانی زنوزق

روستای زنوزق تقریبا نیم کیلو متری شمال شهر زنوز و بر روی ارتفاعات واقع است .

روستای کندوان

کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز ؛ یکی از روستا های دهستان سهند می باشد که در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو ، در دامنه سرسبز سلطان داغی بنا شده است . کندوان یکی از سه روستای صخره ‌ای جهان است که این باعث جذابیت بی مانند آن شده است . معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در شکل بافت قدیمی‌ آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌ آید .

قلعه آوارسین

قلعه آوارسین نمونه دیگری از قلعه های باستانی موجود در منطقه کلیبر است که دسترسی به آن از روش یک جاده خاکی در مسیر کلیبر – خداآفرین امکان پذیر است که نرسیده به روستای آبش احمد از جاده کوهستانی کلیبر – خداآفرین منشعب می شود با این وجود در لحظه بارش برف و باران این جاده خاکی برای هیچ نوع ماشینی حتی مینی بوس قابل تردد نبوده و ناچارا باید پیاده طی شود لذا در فصول بارندگی صعود ۱ روزه به این قلعه امکانپذیر نخواهد بود .

این قلعه نیز در یک منطقه جنگلی و دلچسب بنا شده که هم اینک تنها دیوار هایی از قلعه بجا مانده است . صعود به این قلعه در یک برنامه ۱ روزه بصورت بسیار فشرده از تبریز امکان پذیر است .

ارگ تبریز

مسیر صعود به قلعه از داخل جنگل بوده و سختی ویژه ای ندارد .

قلعه بابک

قلعه بابک که به ‌اسم‌ های « قلعه بابک » ، « دژ بابک » ، « بذ و قلعه جمهور » هم مشهور است ، دژ و مقر سردار تاریخی ایران ، بابک خرم ‌دین بوده ‌است . این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد .

قلعه ضحاک

این دژ تاریخی ، یقیناً بازمانده‌ای از دوران اشکانیان است ، یا معبدی زردشتی بوده و یا محلی برای پادگان نظامی محلی بوده ‌است . قلعه ضحاک ( آژدهاک ) یا داش قلعه در ۲۸ کیلومتری‌ شرق‌ عجب‌ شیر و در ساحل شرقی دریاچه ارومیه و در ۹۵ کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد . قلعه ضحاک با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت بر فراز کوه منفرد ، از مکان ‌های مهم اقوام مانایی و ماد ها بوده است .

قیزیل کورپی

زنوز به لحاظ جغرافیایی در ۳۰ کیلومتری شهر مرند قرار گرفته و تحت فرمانداری مرند می باشد . زنوز داری کارهای و ابنیه تاریخی فراوانی است که از نمونه آنها پل قیزیل کورپی است

کلیسای سن استپانوس

یکی از مناظر تاریخی و توریستی شهرستان جلفا که از جاذبه های گردشگری و چشم اندازهای زیبای طبیعی نیز دارا می باشد ، کلیسای « سنت استپانوس » است . این بنای عظیم و دیدنی در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا ( در مسیر جاده ی مرزی جلفا- سدّ ارس ) و به فاصله ی سه کیلو متری کرانه ی جنوبی رود ارس ، در آغوش گرم و با صفای کوهستان و به اشتراک درّه ی سر سبز شام با قدمتی بیش ازهزار سال آرمیده است .

کلیسای هُوانس مقدس

این کلیسا یکی از کلیسا های ارامنه کاتولیک است و اسم آن از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی ( ع) به اسم ” یوحنا ” که ارامنه به آن ” هوانس ” می گویند ، گرفته شده است .

گنبد تاریخی غفاریه

قلعه ضحاک

گنبد تاریخی غفاریه در شمال غربی شهر مراغه ، در استان آذربایجان شرقی و همراه با رودخانه صوفی‌ چای قرار گرفته ‌است و یکی از بناهای زیبای قرن هشتم به شمار می آید که در لحظه حکومت ایلخانیان و به وسیله سلطان ابوسعید بهادرخان پادشاه ایلخانی ساخته شده است .

گنبد سرخ

این گنبد که در جنوب غربی شهر مراغه واقع می باشد ، به گنبد سرخ مشهور است . بنای این گنبد در سال۵۴۲ ه .ق به دستور عبد العزیز محمود بن سعـد مدیرعامل آذربایجان و بوسیله بنی بکر محمد بن بندان بن المحسن معمار ساخته شده است .

گنبد کبود

گنبد کبود از بناهای دوره سلجوقیان در شهر مراغه ‌می ‌باشد . تزیینات به‌کار رفته در این بنا در مقایسه با دیگر بنا های دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول کم ‌مانند است .

گنبد مدور

گنبد مدور از بناهای ساخته‌ شده در دوره سلجوقیان در شهر مراغه می باشد که در فاصله ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته ‌است .

معبد مهر

معبد مهر که باید آن را در ردیف یکی از اولین سکونتگاه‌ ها و معابد بشر قبل از تاریخ شمرده کرد از تاریخ ناگفته مراغه حکایت دارد .

یانیق تپه

یانیق تپه که ” قره تپه ” نیز نامیده می شود در ۳۱ کیلومتری جنوب باختری تبریز و در ۶ کیلومتری شمال خسرو شهر در جنوب شرقی روستای ” جدید کند” بنا شده است .

جاذبه های تفریحی آذربایجان شرقی

آسیاب خرابه

آسیاب خرابه ( خارابا دییرمان ) یکی از جای‌ های دیدنی و توریستی استان آذربایجان شرقی است .

سد قلعه چای

سد مخزنی قلعه چای در ۲۰ کیلومتری عجب شیر استان آذربایجان شرقی مورد سود برداری قرار گرفت .

میدان و کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز یکی از بنا های دلچسب ، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است . میدان شهرداری تبریز مشهور به میدان ساعت است .

  • جاذبه های فرهنگی آذربایجان شرقی

مقبره ( آرامگاه ) شیخ محمود شبستری

مقبره سعدالدین محمود بن عبدالکریم بن یحیی از عرفای بزرگ و مشاهیر آذربایجان ، صاحب مثنوی مشهور « گلشن راز » در باغی موسوم به گلشن در شهر شبستر بنا شده است .

مقبره الشعرا

از مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در سرخاب تبریز تا قبل از قرن هشتم نامی برده نشده است . قدیمی ترین کتبی که اسم مقبره الشعرای تبریز را به روشنی نوشته است ، تاریخ گزیده و نزهه القلوب حمد الله مستوفی است که در سال های ۷۳۰ و ۷۴۰ هجری قمری تالیف شده است .

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز و در جوار مسجد کبود بنا شده ‌است و حاوی سه طبقه ‌است .

موزه سنجش

این موزه در محیط دل انگیز خانه تاریخی سلماسی تبریز ، بنا شده در دوره قاجار و ثبت شده در کارهای ملی کشور ( به شماره ۱۸۶۲) تاسیس شده است .

موزه قاجار

مارکت تبریز

موزه قاجار در محله ششگلان که یکی از محلات قدیمی تبریز است قرار دارد