استان هرمزگان حاوی خصوصیت های فراوانی می باشد، یکی از این خصوصیت ها که دلیل خاص شدن آن شده است، جاذبه های گردشگری بی مانند آن است. آسمونی در این مقاله جاذبه های گردشگری هرمزگان و مکان های دیدنی استان هرمزگان را به طرز کامل برای شما علاقه مندان شرح می دهد.

آبشار تزرج در هرمزگان نقاشی خاص طبیعت

آبشار تزرج حاجی آباد در ۱۷۵ کیلومتری شمال بندرعباس  در جاده منتهی به روستای برآفتاب بنا شده است، تزرج یکی از نقاط کوهستانی این شهرستان می باشد که در جاده منتهی به روستای برآفتاب بنا شده است. آبشار تزرج، از ارتفاعات در باب روستا سرازیر می‌شود، یکی از زیباترین آبشارهای جاهای جنوبی ایران است و جذابیت ویژه ای به این روستای گرم جنوبی بخشیده است و اطراف آبشار از نخل و گیاهان طبیعی پوشیده شده است.

عمارت فکری یادگار عروس بنادر ایرانی در هرمزگان

خانه فکری بندر لنگه، یادگار روزهای پر رونق «عروس بنادر ایرانی» است. خانه فکری یا عمارت فکری، این خانه تاریخی در شهرستان بندر لنگه بنا شده‌است و قدمت این بنا حدود۷۵ سال می‌رسد و به وسیله مرحوم عبدالواحد فکری، از تجار مشهور بندرلنگه ساخته شد و مساحتی بالغ بر ۲۶۰۰ متر مربع دارد.

بندر کنگ نماد حفظ رسوم کهن/ کنگ ۶ کیلومتری شرق لنگه

بندر کنگ در ۶ کیلومتری شرق بندر لنگه قرار دارد. فاصله بندرکنگ تا بندرعباس ۱۶۵ کیلومتر است. منطقه‌ای گسترده‌ ای است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران. بیشتر اهالی کنگ شافعی مذهب و فارسی زبان هستند و با لهجه بندری صحبت می کنند .

بندر پل راه آبی به سوی قشم/روستای پل انگور قدیمی ترین روستای بندرپل

بندرپل در جنوب ایران و همراه با سواحل استان هرمزگان قرار دارد و از توابع شهرستان بندر خمیر می‌باشد. بندرپل در ۷۰ کلیومتری بندرعباس قرار دارد و هر ساله پذیرای مهمانان زیاد نوروزی است. برای رفتن به جزیره قشم از این بندر عبور می‌کنند. شهر زیبایی بندرپل ، بندرپهل در استان هرمزگان ، شهرستان بندرخمیر می باشد. به دلیل نبود راه تماس زمینی به قشم خودروهایی که قصد رفتن به قشم دارند از بندر پل از توابع شهرستان بندر خمیر که نزدیک ترین نقطه خشکی به قشم است به وسیله بارج و یدک کش به بندر لافت در جزیره قشم منتقل می‌شوند.

موزه مردم شناسی بندر کنگ سمبل قدمت

موزه مردم شناسی بندر کنگ از موزه های مهم تاریخی و مردم شناسی در جنوب ایران است. موزه مردم شناسی و دریانوردی بندرکنگ که به وسیله مردم خیّر، ناخداها و جاشوهای این بندر تاسیس شده است که در این موزه وسایل و نقشه هایی که ناخداها و جاشوها در لحظه دریانوردی از آنها بهره می بردند به معرض نمایش در آمده است. این موزه هم اینک به یک جاذبه گردشگری در شهر کنگ مبدل شده است به طوری که مسافران و مهمانان این بندر بعد از اقامت و گردش در این شهر از این موزه بازدید می کنند و منجر شده است که هر جدید واردی به بندرکنگ بعد از دیدار از این موزه زیبایی و جذابیت آن را در بیرون برای دیگران بازگو نماید.

“قلعه لشتان” میراثی کهن با قدمتی ۲ هزار ساله در بندر لنگه

بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگان که مکان های تاریخی دیدنی بسیاری دارد. بندر لنگه قلعه ای دارد که سال ها قبل به دست پرتغالی ها بود و بسیار قلعه دلچسب، پر رمز و راز است. قلعه لشتان اسم قلعه‌ای است بر فراز کوه «شاهینکوه» در قسمت مرکزی شهرستان بندر لنگه است. «قلعه لشتان» در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه ودر شمال روستای بارچاه بنا شده‌است. تاریخ بنای این قلعه به سدهٔ نهم هجری بر می‌گردد. قلعه لشتان در دوران قبلی و در جنگ های محلی نقش مهمی داشته ‌است.  عده ای نیز نظر دارند این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بیش از۲۰۰۰ سال قدمت دارد.

سنت های دیرینه ی هرمزگانی ها در صنعت لنج سازی/ اوشار یک سنت چند ۱۰۰ ساله

یکی از سنت های دیرینه در استان هرمزگان رسم “اوشار” است ، اوشار یعنی به آب انداختن لنج و معمولا در استان هرمزگان ناخداها صاحبان لنج ها نیز می باشند ، ناخدا یا صاح جهاز به ندرت لنج تکمیل می خرند حتی به کارگاه های لنج سازی سفارش تولید می دهند و لنج ها یا باری هستند یا صیادی. اوشار به آب انداختن لنج است که با مراسم مخصوصی انجام می شود و خریداران لنج را روی دریا تحویل می گیرند تا اگر عیبی داشت واضح شود و اگر لنج خوب ساخته نشده باشد امکان دارد آب به داخلش نفوذ کند یا بر روی آب تعادل نداشته و به پهلو کج شود و در قبلی به آب انداختن لنج نیز با دست انجام میشده است و زمان به آب انداختن لنج برای ایجاد هماهنگی بین مردم آواهای کار زمزمه می شد.

چشمه چاه احمد یکی از مهمترین چشمه های آب معدنی هرمزگان

چشمه چاه احمد در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه و دو راهی خرک قرار دارد. در نزدیکی مظهر چشمه یک استخر طبیعی به شکل مربع می باشد که طول هر ضلع آن تقریبا ۵ متر است . آب این چشمه از شکاف سنگهای آهکی دو لومیتی از زمین خارج می‌شود  و در حوالی چشمه نیز دو باب اتاقک ساخته شده‌است که مورد بهره برداری مسافران قرار می‌گیرد آب این چشمه در ردیف آبهای گوگردی با کاتیونهای مختلف گرم است .

آبشار پلکانی و فصلی بِدو یکی از زیباترین مناظر هرمزگان

آبشار بدو در استان هرمزگان واقع است و  این آبشار فصلی از ارتفاعات کوه بدو در شمال روستای لمزان واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس سرچشمه میگیرد. آبشار به روش پلکانی به پایین میریزد. وجود اشکال پلکانی منظم در این آبشار مناظر زیبایی ایجاد کرده است و از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به گنبد نمکی لمزان واقع در جنوب روستا اشاره نمود.

پل لاتیدان طولانی ترین پل تاریخ ایران

پل تاریخی لاتیدان که به طولانی ‌ترین پل تاریخی ایران نیز شهرت دارد در سال ۱۳۷۲ بر اثر وقوع سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار شهرستان خمیر از خاک بیرون آمد. این پل با ۵۰۰ سال قدمت و طول یک کیلومتر حاوی ۲۳۳ دهانه بوده که امروزه تنها ۳۳ دهانه آن سالم و بیش از ۲۰۰ متر آن قابل احیاء است. این پل در لحظه شاه عباس اول و در جریان احداث جاده کاروان رو ساخته شده و نقش موثری در نقل و انتقال نیرو و تدارکات برای باز پس گیری منطقه خلیج فارس از استعمارگران پرتغالی داشته است.

قلعه اسرارآمیز فین یکی از پتانسیل های گردشگری هرمزگان

قلعه فین واقع در قسمت فین شهرستان بندرعباس بر روی تپه ای مرتفع قرار دارد. قدمت این قلعه را از روی سفال‌های بدست آمده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد ، یقیناً در لحظه تولید جنبه نظامی داشته ‌است ، یک قلعه باشکوه، باورنکردنی و اسرارآمیز در جنوب ایران. قلعه ای که خود را به رخ تمام گردشگران این شهر می کشد. این قلعه و تپه طبیعی آن محیط بزرگی رو در بر می گیرد که بیشترین طولش ۲۹۰ متر و بیشترین عرضش ۱۸۰ متر است.

آب گرم گنو مشهور ترین نقطه گنو در هرمزگان

این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی، از شمال و جنوب، آن را در برآمده اند. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می شود ، آب چشمه گنو از دسته آب های گوگردی خیلی گرم (کلروره مولفاته کلسیک گوگردی) می باشد و ‏این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ تمیز دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطه اطراف چشمه پر از درختان نخل بسیار دلچسب و سرسبز است ، پساب این چشمه بعد از خارج شدن از استخرها نخلستان های پایین دست را سیراب می کند.

خرسین بکرترین غار نمکی در هرمزگان

غار خرسین در قسمت سیاهو، روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان هرمزگان بنا شده است. در خرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا نشدنی این غار دلچسب و بکر هستند. جریان آب شوری در غار می باشد که در فصل زمستان و بارش های شدید حاوی سرعت نسبتا فراوانی به سوی خارج غار است. این منطقه به دلیل دارا بودن خصوصیت های خاص خود در مقایسه با دیگر گنبد های نمکی موجود در استان حاوی منظر های خاص مخصوصا آبشار نمکی، قندیل های متنوع با ستون های عظیم نمکی می باشد.

کوه گنو زیستگاه نادر طبیعی در هرمزگان

شمال بندرعباس با آب و هوایی مطبوع سرزمینی کوهستانی، از نمونه مناطقی است که کمتر مشهور‌اند و از لحاظ آب و هوایی با محیط مرسوم و معمول اختلاف دارند. کوه گنو با ۲۳۴۷ متر ارتفاع در ۲۹کیلومتری شمال غربی بندرعباس غربی بین دهستان های فین ، سیاهو و ایسین بنا شده‌است . این کوه در مقایسه با آب و هوای گرم بندرعباس ، آب و هوایی نسبتاً معتدل دارد و به همین مناسبت نیز از ارزش زیست محیطی و تفریحگاهی دارا است. این منطقه کلا به وسیله حفاظت محیط زیست محفاظت می شود و جزو زیستگاه های نادر طبیعی به وسیله یونسکو به ثبت رسیده، گونه های گیاهی نادری در این منطقه می باشد که در دنیا بی مانند است.

دره ستارگان زیباترین جلوه فرسایش در جزیره قشم

دره ستاره ها با قدمت حدود ۲ میلیون سال، که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها بوجود آمده است، شاهکار کم مانند طبیعت در جزیره زیباى قشم است. قدمت دره ستاره ها مرتبط به ۲ میلیون سال است. خصوصیت ها و دیدنی های دره ستاره ها دلیل شده تا این دره تحت نام بخشی از ژئو پارک جزیره قشم، جزء کارهای طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک جزیره قشم با کارهای طبیعی و تاریخی محشر دلچسب، تنها ژئو پارک خاورمیانه است.

خوربس غاری یادگار از دوره مادها

غار خوربس یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان قشم است. غار خربس حاوی معماری صخره‌ای بوده و با این وجود تخلیه ماسه‌ ها از داخل حفره‌های سنگ‌های ارتفاعات روستای خوربس که مشرف به ساحل جنوبی جزیره می‌باشد، بوجود آمده است. در دل ارتفاعات روستای خوربس، آثاری از معماری صخره‌ای قابل مشاهده است که به نظر عده ای از دانشمندان، نیایشگاه پیروان میترائیسم و با پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌است. یک رشته کوه طولانی می باشد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این محیط صخره ای از روش روزنه های غار مانندی ممکن که تعداد آن ها به نُه روزنه در سه ردیف می رسد.

گچین یکی از استثنایی ترین روستاهای ایران

روستایی در حد فاصل ۵۰ کیلومتری بندرعباس و ۳۵ کیلومتری بندرخمیر است. شاید دوست داشته باشید بدانید که روستای گچین از دریا حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و روستای بندری شمرده نمیشود و مهمترین چیزی که این روستا را در کشور متمایز کرده وجود معادن اورانیوم است. به مرور و با گذشت سال ها و سرازیر شدن خریداران مغازه ها و بالاخره مارکت گچین شکل گرفت به نظر من گچین یکی از استثنائی ترین روستاهای ایران است چون به توجه به دوردستی از شهر و حتی راه های نا خوب شهرت بسزائی کسب کرده طوری که اکثر مسافرین آدرس گچین را می پرسند.

درگهان یکی از اصلی ترین بندرگاه های هرمزگان

دَرْگَهان یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. درگهان تا قبل از سال ۱۳۸۵ یک روستا بود. این شهر از لحظه ‌های دور مرکز تجاری جزیره قشم و مهم ‌ترین بندرگاه این فضاهای بوده و می‌باشد. هم اینک نیز با داشتن مراکز تجاری متعدد و مشهور خودش میعادگاه خیل عظیم مسافرانی می ‌باشد که گاه تنها برای بازدید از غروب به یادماندنی این شهر بهمراه خرید از مراکز تجاری آن به جزیره قشم مسافرت می‌کنند. در روزهای نوروز تعداد گردشگران در این شهر خارج از تصور است . مراکز خرید تا ساعت های پایانی شب هم بسیار شلوغ و پر هیاهو می باشد.

بناب روستایی با جاذبه های گردشگری

یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان روستای سرسبز بناب، بعد از رودخانه وچشمه ها ی آب آن که مکان هایی دنج و خوب را برای تفریح و استراحت بوجود آورده اند، وجود نخلستان های انبوهی است که از ابتدای ورودی روستا تا چشمه اصلی آب که اصطلاحاً به آن گم گفته می شود کشت شده اند یا به روش خود رو افزایش و نمو نموده اند. این روستا حاوی چشمه آب بزرگی می باشدکه بدین جهت بناب اسم گرفته است. بناب به معنی بن آب می باشد، چشمه آب این روستا،آب نخل های خود روستا و رویدر را تامین می کند.

رودخانه و چشمه آب گرم خورگو منتهی به خلیج فارس

رودخانه آب گرم که از چشمه های آب گرم خورگو سرچشمه گرفته از کنار این آبادی قبلی و نتیجا به خلیج فارس می ریزد. این چشمه آب معدنی که تعداد آن ها سه چشمه‌ است، از روش جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس به سیرجان ممکن اند . از دو راهی جاده بندر عباس سیرجان تا مظهر چشمه اول تقریبا ۲۸ کیلومتر فاصله‌ است.

قدیمی ترین چاه های طلا ایران در بندر لافت جزیره قشم

تاریخچه تاریخی بندر لافت احتمالا به هزاره اول قبل از میلاد می رسد. چاه‌های طلا برای مردم مقدس بوده به ‌طوری که همراه با آن‌ها قربانی می‌کنند و به درختان مجاورش دخیل می‌بندند و هر یک از چاه‌ها در گویش محلی به اسمی خوانده می‌شود. عده ای نحوه ‌ی تولید آن را مانند چاه‌های ساسانی می‌دانند. چاههای طلا لافت مرتبط به دوران‌های تاریخی بعد از اسلام است و در جزیره قشم، روستای لافت بنا شده است.

قشم مملوء از قبرستان های متروکه/ قشم مرکز حکومت جزایر و بنادر کهن

در شهر قشم چندین گورستان دایر و متروکه از قدیم می باشد. گورستان و قبرهای با قدمت زیاد وجود دارند. در‌این گورستان قبور فراوانی با دست خط حجاران و سنگتراش‌هاى شبیه به قبور دیگر گورستان‌هاى منطقه که حاوی قدمت تقریبا ۹۰۰ سال مى‌باشد می باشد که بسیاری از‌این قبور در پایین خاک است و بعضا گوشه‌هایی از‌این قبور با فرسایش خاک اکنون واضح شده است.

ویژه ترین غار نمکی جهان در جزیره قشم

غار نمکی جزیره قشم یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت در این جزیره دلچسب و رویایی ایران است و تا اینجای کار بیش از ۶۰۰۰ متر از این غار‌ شناسایی شده و تحت نام طویل‌ترین غار نمکی جهان مشهور است. غارهای نمکی عموما در گنبدهای نمکی بوجود می‌آیند. اگر گنبدهای نمکی در جاهای خشک و نیمه خشک از لحاظ اقلیمی مانند جنوب ایران واقع گردند، به‌ دلیل بارش کم پدیدار شدن آن‌ها در سطح زمین تداوم بیش ‌تری داشته و در آن‌ها احتمال بوجود آمدن غارهای نمکی بیش‌تر می‌باشد.

بندر کوهستک با قدمتی از دوران زندیه و قاجاریه

قدمت کوهستک به دوران زندیه و قاجاریه میرسد. ﺁﺏ ﻭ ﻫﻮﺍﯼ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻓﺼﻞ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎﻥ، ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ، ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﺍﺳت. قلعه ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻭ ﮔﻮﺭﺳﺘﺎﻥ ﻗﺪﯾﻤﯽ، ﺍﺯ ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺗﺎﺭﯾﺨﭽﻪ ﺍﺳﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥﻫﺎﯼ ﺑﻠﻮﭼﯽ ﻭ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺑﺎ ﮔﻮﯾش ﺑﻨﺪﺭﯼ ﺳﺨﻦ ﻣﯽﮔﻮﯾﻨد بیشتر زنان و دختران از روبنده و برقع استفاده می کنند و از لباس های بندری و بلوچی استفاده می کنند و مردان نیز ترکیبی از لباس های بندری، بلوچی ،هندی و عربی استفاده می کنند.

قدیمی ترین قلعه به جا مانده از تاریخ در میناب

قلعه هزاره میناب واقع در ۹۰ کیلومتری مرکز استان هرمزگان نشانگر تاریخی کهن و تمدنی به قدمت ۲۵۰۰ سال اقتدار و حکومت در این سرزمین است. قلعه هزاره یا قلعهٔ بی بی مینو ، در قسمت مرکزی شهرستان میناب بنا شده و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. قلعه هزاره‌ تنها بنای تاریخی موجود در شهر میناب است.

امامزاده سید سلطان محمد با بازدید بیش از یک میلیون نفر در روزهای نوروز

آستانه امامزاده سید سلطان محمد علیه السلام با توجه به شواهد تاریخی و روایات ، سینه به سینه نسب شریفشان به امام کاظم علیه السلام می رسد . این بقعه متبرکه در روستای پیرچوگان ، در ۱۲۰ کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان می باشد و ۴۵ کیلومتری شهرستان رودان بنا شده است. از لحظه های قبلی تا به این لحظه ساختمان این بقعه چند بار تجدید بنا شده است که در تازه ترین بنای آن ، بنایی مجلل و باشکوه شامل four رواق ، four شبستان و گنبد و گلدسته های با عظمتی می باشد .

معبد عشاق بنای افسانه ای در شهرستان میناب

شهر گروگ میزبان این بنا، افسانه ای نقل می شود که حدود چهارصد سال پیش دو جوان از طوایف متخاصم به هم دل می بندند و با مخالفت شدید رو به رو می شوند. این واقعه به مرگ آنها ختم می شود. سپس دو عاشق نگون بخت را بر شتر سوار کرده و به سوی مقصد نامعلومی حرکت می دهند. شتر، جسد عشاق را در مکانی بر زمین می گذارد که بعدها اقوام آن دو، بنای یادبودی در آنجا می سازند. چون این منطقه آب نداشته با این وجود شتران فراوانی داشته، در تولید بر طبق جای آب از شیر شتر استفاده کرده اند. معبد عشاق مرتبط به دوره صفوی است و در شهرستان میناب، بخش بیابان، دهستان سیریک، روستای گروگ بنا شده است.

قلعه کمیز اصلی ترین منطقه گردشگری از دوران تاریخی بعد از اسلام در هرمزگان

” قلعه کمیز” درفاصله ۱۲کیلومتری شرق شهرستان رودان (دِهبارز) بنا شده‌ است. قلعه کمیز که نشان هویت و پایمردی مردم این سامان می باشد، چشم هر تماشاگر‌ای رو به خود جلب می‌کند، مهم ‌ترین اقوام در باب قلعه کمیز خبر از نبردهای متعدد قوم دِهبارز با دشمنان خارجی می‌دهد و ولی باید گفت این قلعه اصلی ترین منطقه گردشگری شهرستان رودان است و مرتبط به دوران صفویه و قاجاریه ا‌ست. این قلعه مرتبط به اواسط دوران‌ های تاریخی بعد از اسلام است و در شهرستان رودان، بخش مرکزی، روستای کمیز بنا شده است.

دره مجسمه ها در جزیره هرمز/ صخره هایی شکل گرفته در طول میلیون ها سال

در جنوب ایران جزیره‌ای به اسم هرمز با خاک، کوه و پرتگاه‌های مرتفع خود می‌تواند انگیزه‌ای برای مسافرت به این دیار را در تک تک شما بوجود آورد. کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل گرفته در طول میلیون‌ها سال، سنگ‌های باشکوه نمکی و زیباتر و دلنشین‌تر از همه، خاک رس، جزیره هرمز را به یک مقصد دیدنی و تماشایی مبدل کرده است.

“سبزپوشان” چشمه ای که با تغییر فصل، تغییر طبع می دهد

در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر ستان حاجی آباد در مجاورت کوه کوچک وصخره ای ، در نزدیک ترین فاصله با گنبد سبز حضرت علی علیه السلام در پایین سایه گسترده درختان چشمه بیضی شکل « سبز پوشان» با عرض ۱۵ متر مربع و عمق ۵/۲ از پایین تخته سنگی پهن بسیار دلچسب جان می گیرد و یکی  از عظیم ترین چشمه های گسترده استان هرمزگان  می شود. چشمه سبز پوشان استان هرمزگان جالب است چونکه در تابستان سوزان جنوب، آبی خُنک و زلال وپایین تر از دمای بدن انسان داشته و در زمستان سرد و خشک ، آبی ولرم، دلنشین  و متناسب با دمای بدن انسان دارد و شنا را دلپذیر و خاطره انگیز می کند. این چشمه از نمونه مکان‌های دیدنی و گردشگری زیبای شهرستان حاجی آباد شمرده می‌شود.