خانه شیخ بهائی اصفهان زیباترین خانه تاریخی آسیا

آدرس خانه شیخ بهائی اصفهان,خانه شیخ بهائی در اصفهان

خانه شیخ بهایی یک اثر تاریخی در یک محور تاریخی با معماری باشکوه ایرانی است

 

در بافت تاریخی استان اصفهان، محله ی شهشهان و پشت مسجد عتیق، کنار بنا ها و خانه های تاریخی که گذشت لحظه قدم به قدم آن ها را فرسوده تر کرده، بناهایی می باشد که دنیایی از علم ، مهارت و دانش در آن نهفته است.

با این اوصاف خانه شیخ بهایی اصفهان که به اسم شیخ بهایی مشهور شده است از ارزش فراوانی نیز دارا است.

شیخ بهایی کیست؟
بهاءالدین محمد بن حسین عاملی مشهور به شیخ بهایی، مرجع تقلید و دانشمند نامدار عصر صفوی است که در دانش های فلسفه، منطق، هیئت و نجوم ، ریاضیات و معماری مهارت داشت. ایشان در عصر طلایی هنر اسلامی یعنی دوران صفویه، تعداد فراوانی از بناها را با تکنولوژی فراتر از عصر صفوی دیزاین و به اجرا درآورده است.

آدرس خانه شیخ بهائی اصفهان,خانه شیخ بهائی در اصفهان

  خانه شیخ بهایی بنایی در اختیار به دوران صفویه در محله نو یکی از محلات تاریخی شهر اصفهان است

 
 آثاری از قبیل مسجد امام اصفهان، منارجنبان اصفهان، نقشه شهر نجف آباد، مهندسی تقسیم آب زاینده رود، برنامه ریزی کاریز نجف آباد، حمام شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا (ع)، سری کاخ های دولتی اصفهان(دولت خانه)، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و … که امروزه از ایشان به یادگار مانده است.

خانه شیخ بهایی
خانه شیخ بهایی یک اثر تاریخی در یک محور تاریخی با معماری باشکوه ایرانی، بنایی در اختیار به دوران صفویه در محله نو یکی از محلات تاریخی شهر اصفهان در محدوده خیابان طالقانی است که به دلیل تاریخی بودن و قرار گرفتن در یک محور تاریخی تحت نام یک اثر فرهنگی تاریخی در شهر اصفهان در فهرست کارهای ملی ثبت گردیده است. 

خانه شیخ بهائی اصفهان,خانه شیخ بهائی اصفهان کجاست

 خانه شیخ بهایی در سال ۱۳۵۷ ش در فهرست کارهای ملی به ثبت رسید

صاحب حال حاضر اثر آقای حاج شیخ عبدالحمید شیخ بهایی می باشد.

خانه در سال ۱۳۵۷ ش در فهرست کارهای ملی به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۸ از جانب سازمان میراث فرهنگی تحت نام زیباترین خانه تاریخی آسیا و اقیانوسیه عرضه شد.

در کتاب زندگی شاه عباس تالیف نصرالله فلسفی بیان می شود که این خانه در اختیار به عمه شاه عباس(مریم سلطان بیگم) بوده که بعد از مرگ وی، شاه عباس این بنا را به شیخ بهایی واگذار می کند.   

خانه شیخ بهائی اصفهان,خانه شیخ بهائی اصفهان کجاست

بنای خانه شیخ بهایی شامل اندرونی و بیرونی، یک حیاط مستطیل شکل است

 
بنای خانه شیخ بهایی شامل اندرونی و بیرونی، یک حیاط مستطیل شکل و فضاهایی از قبیل آیینه خانه، اتاق پنج دری، مطبخ و…که حاوی تزیینات نفیس در عرصه مقرنس کاری، گچ بری و آیینه کاری می باشد.

در طول سالهای واپسین این خانه تاریخی مورد مرمت و بازسازی از جانب میراث فرهنگی قرار گرفته است.   

خانه شیخ بهائی اصفهان,خانه شیخ بهائی اصفهان کجاست

 

منبع:tebyan.web