ممکن است دیدن خانه ای دلباز و قدیمی با تزئینات ویژه بتواند شما را به دنیایی ببرد که از زندگی حال حاضر و ماشینی حال حاضر ما حسابی دور است و حالتان را حسابی خوب کند.جایی که شما را برای لحظه ای جای صاحب خانه قدیمی قرار دهد و شما را در لذتی وصف ناشدنی غرق کند. علي الخصوص اگر آنجا قادر باشید انواع صنایع دستی سرزمین ایران را هم مشاهده نمائید که دیگر چه بهتر.

 خانه های تاریخی اصفهان

خانه تاریخی شیخ الاسلام به مساحت ۱۴۵۵ مترمربع در لحظه صفویه ساخته شده است

 
خانه تاریخی شیخ الاسلام به مساحت ۱۴۵۵ مترمربع در لحظه صفویه ساخته شده و هدیه شاه عباس به دخترش « سرو قد خانوم » و دامادش « محقق سبزواری » از علمای بزرگ دوره صفوی است و بعدا منزل شیخ الاسلام كه یكی از علمای بزرگ زنجان و از بزرگان دینی لحظه قاجار بود و محل سكونت و تدریس آن مرحوم گردید این خانه در لحظه قاجار تحت نام مرکزی جهت انجام کارهای مدعی العموم و مرکزی مشابه دادگستری ودر لحظه رضا شاه به وسیله شیخ الاسلام مبدل به شهرداری شد؛ با این وجود از دوره صفویه سالی دوماه مراسم عزاداری امام حسین در آن برگزار می شد.

دو باغچه حال حاضر در حیاط را محل نگهداری اسب و احشام تعزیه خوانی آن وقت و سکوهای اطراف حیاط نیز ویژه تماشای مردم عامه و اتاقهای گوشواره در قسمت تالار نیز محل تماشای خواص بوده است. برپایی عزاداری امام حسین(ع) در این ساختمان تا لحظه رضاشاه ادامه داشت و بعد از منع عزاداری امام حسین در آن وقت، مردم بصورت غیر علنی در قسمت پشت ساختمان عزاداری می کردند. 

خانه تاریخی شیخ الاسلام,خانه شیخ الاسلام در اصفهان

 منزل شیخ الاسلام كه یكی از علمای بزرگ زنجان و از بزرگان دینی لحظه قاجار بود

 

در سالهای قبل از انقلاب به دلیل جلوگیری از تخریب و انهدام بنا، این ساختمان در دست وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت.در سال ۱۳۶۵ این خانه مورد بمباران قرار گرفت و قسمت جنوب شرقی آن آسیب های جدی دید که عملیات بازسازی و مرمت آن به سرعت انجام گرفت.

خانه شیخ الاسلام در چهارباغ پایین ، چهار راه تختی و در کوچه ای به همین اسم (شیخ الاسلام) بر روی یك شیب ملایم قرار گرفته است. بنا در ضلع شمالی به خیابان امام و در جنوب به كمربندی خیام می رسد .این بنا در سری حریم مارکت واقع گردیده كه در ضلع شرقی آن خیابان فردوسی و در ضلع شمالی سری مارکت تاریخی و خیابان ضیائی می باشد در ضلع غرب كوچه شیخ الاسلام و در جنوب نیز به بافت قدیمی و كوچه حسینیه منتهی می گردد .
هم اینک این خانه از خانه های زیبای اصفهان به حساب می آید که واحدهای صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در آن مستقر هستند و به موزه ای ازهنرهای سنتی از نمونه ترمه، زری بافی، گلابتون سازی، چادر شب بافی، شعر و مخمل بافی، رنگ  رزی، عبابافی، ریسندگی، رنگرزی و حلاجی مبدل شد تا علاقه مندان هنرهای سنتی در آن از نزدیک با صنایع دستی آشنا شوند.   

خانه تاریخی شیخ الاسلام,خانه شیخ الاسلام در اصفهان

منزل شیخ الاسلام به سبك خانه های قدیمی زنجان و با مصالح سنگ ، آجر و ملاط  كار شده است

 

منزل شیخ الاسلام به سبك خانه های قدیمی زنجان و با مصالح سنگ ، آجر و ملاط در یك طبقه كار شده است.ورودی در ضلع غربی و اتاقها برگرد حیاطی مشجر واقع گردیده اند.تالار اصلی در ضلع شمالی بنا با تزئینات گچبری و سقف لمبه كاری شده خود نمائی می كند. در ضلع جنوبی حیاط تالاری موجود است كه در کمال تاسف هم اینک بصورت انباری مورد بهره برداری قرار گرفته است. این تالار نیز حاوی گچبری بسیار دلچسب با نقوش گیاهی و حیوانی و مقرنس بنا بصورت مسطح با تیرهای چوبی و پوشش ملاط كاه گل بوده که در سالهای واپسین با پوششی از آسفالت ایزولاسیون شده است .

این خانه دلچسب شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است. بنای بخش جنوبی این خانه که مهمترین بخش آن به حساب می آید، حاوی یک ایوان بزرگ با تزئینات مقرنس کاری و نقاشی گل و بوته در سقف و به علاوه از طرف دیگر دو ستون بزرگ و یک حوض دلچسب در مرکز ایوان است.ایوان این بخش از تزئینات مقرنس کاری منحصر به فردی دارا است. در این ایوان ۲ عدد پنجره مشبك چوبی بسیار دلچسب با شیشه های رنگی و دیوارهائی كه با نقاشی و گچبری تزئین شده اند به زیبائی خانه می افزایند. اتاق كوچكی كه در عقب این ایوان می باشد با سری ای از هنر گچبری و مقرنس كاری یكی دیگر از قسمت های بینهایت سرگرم کننده خانه می باشد. دیگر بخش های این خانه نیز حاوی پنجره های مشبک و گره چینی است.

منبع :tebyan.internet