چهار محال و بختیاری به خاطر جاهای بسیار زیبایی که دارد به سوئیس ایران مشهور است و با جاذبه طبیعی و گردشگری بکری که دارد، خیلی ها را راهی چهار محال و بختیاری کرده است . این استان که در اغلب روزهای سال سردترین نقطه کشور است، در تمام فصول زیبایی های خاص و دیدنی دارد، با اینحال برف، یخ و کوهستان، نخستین مفاهیم زندگی مردم این استان است که خیلی زود با آن آشنا می شوند. چهارمحال و بختیاری با بیش از ۲۵۰ جاذبه گردشگری یکی از زیباترین استانهای کشور است که بر بلندای زاگرس بنا شده است.

به علاقه مندان طبیعت گردی و دیدن مناظر بی مانند طبیعت توصیه می کنیم حتما در نوروز به چهار محال وبختیاری مسافرت کنند، چرا که گوشه گوشه این استان پر از جذابیت های محشری است که مطمئنا شما را به آرزوهایتان می رساند. در این مقاله تلاش می کنیم پنجره ای کوچک به روی گردشگری در بام ایران بگشاییم و گوشه هایی از آن را به شما عرضه کنیم. 

قلعه چالشتر
روستای «چالشتر» که امروزه یکی از محلات شهرکرد به حساب می آید، در ۶ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. قبل از تسلط خوانین بختیاری بر چهارمحال ، «چالشتر» مرکز چهارمحال بوده است. بافت اصلی «چالشتر» در دل قلعه ای مربع شکل به ابعاد ۳۵ متر قرار دارد. قلعه چالشتر به شکلی ساخته شده بود که خانه خان و مسجد در وسط آن و مشرف به چهار دروازه بوده است.شب ها هر چهار دروازه را می بستندتا امنیت قلعه حفظ شود.

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

 روستای «چالشتر» که امروزه یکی از محلات شهرکرد به حساب می آید

چشمه زنه هفشجان
گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان در ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد بنا شده است. در روز طبیعت هرسال بیش از ۱۰ هزار نفر از گردشگاه چشمه زنه و طبیعت زیبای آن دیدن می کنند.این گردشگاه از اصلی ترین جاذبه های گردشگری نزدیک شهرکرد مرکز حال حاضر استان چهارمحال و بختیاری است و آب معدنی و لاله های واژگون آن از اصلی ترین خصوصیت های آن می باشد. 

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان در ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد بنا شده است.

 
چشمه سیاسرد
چشمه سیاسرد در شهر بروجن با آب و هوای خنك و مطبوع و درختان دلچسب و كهنسال اطراف این چشمه، مكانی بسیار دلچسب برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن و گردشگران بوجود آورده است، به طوری كه همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مكان بیننده گشت و گذار تعداد فراوانی از مسافران و گردشگران می باشد. فضاسازی های خوب و سهل الوصول بودن، دلیل توجه گردشگران به آن شده است. 

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

 چشمه سیاسرد  با آب و هوای خنك و مطبوع مكانی  دلچسب برای گردشگران بوجود آورده است

 

تـالاب چـغاخـور
 تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از ۲۳۰۰ هكتار،  در مسیر شهركرد – ایذه خوزستان بنا شده و با شهركرد ۶۰ كیلومتر فاصله دارد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی ، حواصیل ، لك لك سفید ، خروس كولی و آبزیانی چون ماهی كپور و نوعی از ماهیان گورخری است . هوای مطبوع و منظر های زیبایی كه در این مكان قرار دارد ان را در ردیف یكی از اصلی ترین كانون های سیاحتی استان قرار داده است.   

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

 تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از ۲۳۰۰ هكتار،  در مسیر شهركرد – ایذه خوزستان بنا شده

 
تفرجگاه پیر غار
در جنوب روستای ده چشمه و در فاصله ۶ کیلو متری شهرستان فارسان و ۳۸ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد، گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است. سری عوامل گردشگاه از نمونه کتیبه های ارزشمند تاریخی ،چشمه ی پر آب،سایه سار درختان،آبشار دلچسب وبلند،کوههای اطراف و غار موجود در محل که از لحاظ مذهبی مورد استقبال اهالی می باشد، باعث جذب هر روزه صدها گردشگر وعلاقه مند به این مکان می گردد.  بر روی تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری حک شده است .  

 مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

پیرغار یکی از بهترین جاذبه های طبیعی استان چهار محال و بختیاری به حساب می آید

 
چشمه دیمه
چشمه «دیمه» با محیطی محشر فرح بخش و مصفا، یکی از سرچشمه های رودخانه زاینده رود است که در ده كیلومتری چلگرد(کوهرنگ) و در مجاورت روستای «دیمه» بنا شده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی  دارد.     

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاریچشمه «دیمه» با محیطی محشر فرح بخش و مصفا، یکی از سرچشمه های رودخانه زاینده رود است

روستای «سر آقا سید»
روستای پلکانی «سرآقاسید» از روستاهای هدف گردشگری استان چهار محال و بختیاری است که در شهرستان کوهرنگ قرار دارد و ساختاری شبیه به روستای ماسوله دارد. روستای سر آقا سید در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. برای دیدن این روستا می بایست از جاده خاکی، پیچ در پیچ و ناهموار عبور کرد. اگر این گذر در اردیبهشت و خرداد باشد، کوچ عشایری که از جاهای گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری وارد می شوند، دیگر جاذبه ای است که شما را مسحور می کند. بعد از عبور از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی، روستای پلکانی «سرآقا سید» یا همان «ماسوله زاگرس» بر دامنه کوه خودنمایی می کند.    

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

 روستای پلکانی «سرآقاسید» از روستاهای هدف گردشگری استان چهار محال و بختیاری است

    
آبشار شیخ علیخان
آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است که در مجاورت روستای «شیخ علیخان» شهرستان کوهرنگ و ۹۲ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

برودت هوا در شهرستان کوهرنگ باعث شده است که این آبشار در زمستان به سری‌ای از قندیل مبدل شود که این امر زیبایی آبشار را دوچندان می‌کند.     

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است

 
غار یخی چما
در فاصله ۲۵ كیلومتری شهرستان چلگرد(کوهرنگ)، در نزدیكی روستای «شیخ علیخان»، یكی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای یخی منطقه به اسم غار یخی «چما» با قندیل های فراوان یخی بنا شده است. از پایین یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است كه نهایتا به سد كوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مكان باعث شده توده های عظیم برف به روش دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

   مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

غار یخی چما در طرف دیگر دشت چما بنا شده و مشابه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است

 

 آبشار دره عشق
آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل، مجاور روستای «دره عشق» و در ۱۳۰ کیلو متری شهرکرد قرار دارد این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و یکصد متر ارتفاع دارد . همراه با این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان و شالیزارهای روستای «دره عشق» و «دورک اناری» محیط شگفت انگیزی را بوجود آورده است.

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری  آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل و در ۱۳۰ کیلو متری شهرکرد قرار دارد

 

آبشار آتشگاه
این آبشار در ۱۹۰ كیلومتری شهركرد و ۴۰ كیلومتری شهر لردگان، بعد از روستای« میلاس» و «سردشت»  در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو كیلومتر، در بالادست روستای كوچك  «آتشگاه» قرار گرفته است. مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه «خرسان» که در دره ای تنگ قرار دارد را محیط سرسبز و بی همتایی از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است . شیب زیاد و پستی و بلندی های دره بطول three کیلو متر ، آبشار های متعدد كوچك و بزرگی را در جستجوی هم  ایجاد كرده است.

مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاریآبشار آتشگاه  در ۱۹۰ كیلومتری شهركرد و ۴۰ كیلومتری شهر لردگان قرار دارد

    

 سوغات
قالی مشهور چالشتری ، چوخا(لباس محلی بختیاری)، نمد، گیوه ، خورجین ، گلیم ، سیاه چادر، جاجیم ، وریس یا طناب ابریشمی ، کلاه های نمدی ، خور، جل ، پلاس و کچمه دان مهمترین سوغات این استان هستند.

گز «بُلداجی» که با توجه به ماده گیاهی مورد بهره برداری در آن شامل انواع گز انگبینی، گز زعفرانی و دیگر اسانس ها است وبه صورت گز آردی، گز لقمه و گز شکلاتی به فروش می رسد، سوغات خوشمزه و ویژه شهر بلداجی در این استان است. 

 مکانهای تفریحی چهار محال و بختیاری

قالی مشهور چالشتری از مهمترین سوغات استان چهار محال بختیاری است

 

منبع :tebyan.internet