راهنمای مسافرت به چابهار – Journey information to chabahar

راهنمای مسافرت به چابهار

راهنمای مسافرت به چابهار ، چابهار یکی از شهر‌های جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستانه، که به خاطر آب و هوای بهاری و معتدلش بهش “چهار بهار” میگن، یکی از جاهای آزاد هفت گانه ایران و تنها بندر اقیانوسی کشوره که در مجاورت دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته. اینجا بهشت گمشده ایرانه و زیبایی های طبیعیش اونقدر زیاده که این منطقه رو جزء بی نظیرترین جاهای آزاد ایران کرده. غیر از این زیبایی ها به دلیل موقعیت راهبردیش از ارزش تجاری و بازرگانی فراوانی هم برخورداره.

راهنمای مسافرت به چابهار

کجا اقامت کنم؟

بر خلاف تصور، هتل‌ های کمی در چابهار وجود داره که هتل لیپار و هتل بین المللی لاله جزء بهترین هتل‌ های چابهار به حساب میان و سطح هزینه متوسطی دارن. هتل سپیده و مهمانسرای کشتیرانی از نمونه مکان‌های اقامتی هستن که می‌تونین در اونها اقامت کنین. اگه موفق به اقامت در هیچ کدوم از این هتل ها نشدین می تونین ویلا اجاره کنین.


هتل سپیده

هتل لیپار | Lipar Resort

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

مردم چابهار هم مانند تمام شهرهای دیگه خوراک های محلی و ویژه خودشون رو دارن که با استناد به اقلیم و شیوه زندگیشون بر تولیدات دریایی خصوصا ماهی و خرما تکیه داره. خوراک خرما از مهمترین خوراک های چابهار و کنک هم نوعی حلواست که از خرما ساخته می شه. بتو ماش ، شودوده ، بتو هوارى ، ماشینگ ، پاکگین ماهیک ، کورک ، گلو هک ، ناروش ، کیش و دلگ از غذاهای محلی این استانه که می‌تونین این غذاها رو در رستوران بلوچ امتحان کنین. رستوران تهران، رستوران بام چابهار، رستوران بام صدف و رستوران هتل لیپار هم از نمونه رستوران‌های خوب چابهار به حساب میان.

نوشیدنی ها

ممکن است نشه یه نوشیدنی ویژه یا یه کافی شاپ خوب و دنج تو این شهر پیدا کرد، با این وجود کافی شاپ بولان بلوچ یه کافه رستوران سنتی خوبه که کنار تفرجگاه ساحلی دریا بزرگ قرار گرفته و غیر از اینکه محیط خوبی داره، غذاهای محلی هم سرو می کنه. می تونین یه سر هم به بستنی نعمت بزنین و طعم بستنی های خوشمزه ش رو امتحان کنین.


رستوران بلوچ

هتل لیپار | Lipar Resort

رستوران بام چابهار

رستوران تهران

چی بخرم؟

بازارها و مراکز تجاری منطقه آزاد چابهار یکی از جاذبه‌های ویژه این بندر شمرده میشن که بازارهای پردیس، صالحیار، صدف، فردوس و تیس از پر رونق‌ترین بازارهای این شهر به حساب میان و خیلی هم مشابه به مراکز خرید کیش ساخته شدن. از سوغاتی های مشهور چابهار می‌شه به صنایع دستی و نان‌های محلی اشاره نمود که شامل سوزن دوزی و گلابتون دوزی و نان‌ های محلی مانند تینى، گجرى سنت یا نان تنورى، نان ویژه عشایر و نان ذرت میشه که می تونین اونا رو از بازارهای شهر تهیه کنین. واسه تهیه ادویه های هندی معروفش هم می تونین یه مجموعه به ادویه مهاراجه بزنین. یادتون باشه درسفر به چابهار حتماً مجموعه به مارکت میوه و تره بار این شهر هم بزنید تا با چند نوع میوه تازه آشنا بشید. میوه گرمسیری گواوا(Guava) یا زیتون محلی یکی از این میوه هاست که مردم چابهار اعتقاد دارند برای معده مفیده.


بازارهای چابهار

مارکت صدف

مجتمع تجاری صالحیار

مرکز خرید فردوس

تولیدات و سوغاتی ها

سوزن دوزی

کجاها برم؟

زیبایی هایی مانند کوههای بدلند یا مریخی که ازمنحصربه‌ فردترین کوه های ایران هستن، پدیده موج فشان دریا که ارتفاعش در فصل بادهای موسمی به ۲۰ متر می‌رسه، گل فشان که یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های ژئو توریسمیه که تنها توی چابهار میشه دید و رودخانه باهو کلات و گاندو که زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، از نادرترین انواع تمساح در جهانه و تالاب صورتی رنگ لیپار که یکی از پنج چشمه رنگی جهانه رو می‌شه تو این شهر تماشا کرد. می‌تونین مجموعه هم به کوه های تاریخی شهبازبند و گورستان جن که جریان های باورنکردنی غریب و ترسناک داره در روستای تاریخی تیس، ساختمان تلگرافخانه انگلیسی‌ها، قلعه پرتغالی‌ها، درختان انجیر معابد، اسكله كنارک و ساحل صخره‌ای پزم که از جاهای دیدنی و دلنشین چابهار هستن، بزنین.

همگردی