روستای ابیانه یکی از استثنایی ‏ترین روستاهای ایران

روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

روستای ابیانه به خاطر بناهای تاریخی پرتنوعش یکی از استثنایی ‏ترین روستاهای ایران است

 

در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس روستایی بس کهن و دیدنی واقع است به اسم ابیانه. روستای ابیانه را به اعتبار کارهای و بناهای تاریخی پرتنوعش می بایست از دسته استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شکوه معماری بومی و پر از زیبایی روستای ابیانه، آن را در شمار نمونه‏ های کم نظیرو از اماکن دیدنی اصفهان و از دیدنی‏های ایران درآورده است.

 

ابیانه نقطه ‏ای خوش چشم انداز و خوش آب و هوا و حاوی موقعیت طبیعی مساعدی است. در دوره صفویه وقتی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت کنند.شمار خانه ‏های روستای ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۱ برابر با ۵۰۰ واحد تخمین زده شده. این خانه‏ ها تماما بر روی دامنه ای در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را بوجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. با این وجود، روستای ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید که در برخی موارد تا چهار طبقه آن را می‏ توان مشاهده کرد.

 روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

ابیانه، نقطه ‏ای خوش چشم انداز و خوش آب و هوا و حاوی موقعیت طبیعی مساعدی است

 

اتاقهای ابیانه به پنجره ‏های چوبی ارسی مانند مجهزند و اغلب حاوی ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه ‏های تنگ و تاریک‏ اند که خود به روش مناظر دیدنی و با مزه ای درآمده‏ اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است.

به دلیل آنکه در دامنه ‏های شیبدار روستای ابیانه محیط کافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز نیست.در این روستا چنین رسم شده است که هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‏ های یک کیلومتری روستا، همراه با جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید. این غارها که در دل تپه‏ ها حفر شده ‏اند و از بیرون تنها درهای کوتاه آن طرح است برای نگهداری دامها و نیز آذوقه زمستانی و وسایل غیرضروری مورد بهره برداری قرار می‏گیرد. زندگی مردم ابیانه کشاورزی و باغداری و دامداری است که با روشهای سنتی اداره می‏شود.

روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

شغل مردم ابیانه بیشتر کشاورزی و باغداری و دامداری است که با روشهای سنتی اداره می‏شود

 

مردم روستای ابیانه به باعث کوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آن ها از مراکز پرجمعیت و راه های ارتباطی، بسیاری از آداب و سنت های قومی و سنتی و از نمونه زبان و لهجه قدیم خود را حفظ کرده اند. زبان مردم ابیانه از زبان های ایرانی شمال غربی که با این وجود در طول لحظه دچار تغییر و تغییرات فراوانی شده و اکنون تنها تعداد کمی از واژه های اصیل پهلوی در گویش آنان شنیده می شود.

لباس سنتی مردم ابیانه، هنوز هم میان آن ها رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از خود نشان می دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه(دوید) و در زن ها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است. غیر از این، زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند.

روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

اتاقهای ابیانه به پنجره ‏های چوبی ارسی مانند مجهزند

آتشکده ابیانه
قدیمی ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده ابیانه است. آتشکده ابیانه را نمونه ای از معابد زردشتی دانسته اند که در جوامع کوهستانی ساخته می شد.

مساجد ابیانه
روستای ابیانه حاوی یازده مسجد است.

مسجد جامع روستای ابیانه مسجدی بسیار قدیمی است و قدیم ترین اثر تاریخی این مسجد، منبر چوبی منبت کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است. مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است که حاوی محیط دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هـ. ق. نوشته شده است که مرتبط به دوره ایلخانان است. مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است که کنار صخره ای در کوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن تاریخ ۹۵۲هـ. ق. مشاهده می شود.

زیارتگاه ابیانه
روستای ابیانه حاوی دو زیارتگاه است: یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی فرزندان امام موسی کاظم بوده اند؛ و زیارتگاه دیگر روستای ابیانه هینزا نامیده می شود. 

روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

 دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است

 
قلعه های ابیانه
ابیانه سه قلعه دارد که عبارتند از:

۱- پال همونه یا تخت هامان که در جنوب غربی روستای ابیانه قرار دارد و در اختیار به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. و سند تولید آن نیز می باشد. در این سند سهم مردم در تولید قلعه واضح شده است.

۲- هرده که در شمال شرقی روستای ابیانه قرار دارد و به محله هرده تعلق دارد.

۳- پاله که در شمال غربی روستای ابیانه قرار دارد و به محله پل تعلق دارد. این قلعه ها مرتبط به دوره های یاغیگری بوده که مردم برای حفظ امنیت خود در طرف دیگر یاغی های محلی ساخته اند و در آن به فرصت کشیک می داده اند.

در روزهای گلابگیری که معمولا انتهای اردیبهشت رخ می دهد؛ خیل عظیمی از مسافران و گردشگران به سوی روستای ابیانه که از مکانهای دیدنی و جاذبه های توریستی و گردشگری استان اصفهان است روانه می شوند. ابیانه مسیری نسبتا طولانی دارد. غیر از این به دلیل قرار نداشتن بر روی هیچ کدام از راه های اصلی، ماشین خطی یا مینی بوسی در آن مسیر کار نمی کند. روستای ابیانه در جنوب کاشان و در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری آن قرار دارد.      

روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

لباس سنتی مردم ابیانه، هنوز هم میان آن ها رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از خود نشان می دهند

     روستای ابیانه کاشان,روستای ابیانه در پاییز

زبان مردم ابیانه از زبان های ایرانی شمال غربی که با این وجود در طول لحظه دچار تغییر و تغییرات فراوانی شده

 

منبع: seeiran.ir