مکانهای تفریحی کردستان,دیدنی های کردستان

شهرستان مریوان در غرب ایران در استان کردستان و در ۱۲۵ کیلومتری سنندج بنا شده است

 

طبیعت زیبای غرب کشور در شهرستان مریوان به خوبی مشهود است و گزینه مناسبی برای مسافرت به حساب می آید.

شهرستان مریوان در غرب ایران در استان کردستان و در ۱۲۵ کیلومتری سنندج بنا شده است. این شهرستان از شمال به سقز، از شرق و جنوب شرقی به سنندج و از جنوب به پاوه و از غرب به عراق منتهی می شود. طبیعت زیبای غرب کشور در این شهرستان به خوبی مشهود است و گزینه مناسبی برای مسافرت به حساب می آید. در این خبر به چندین عدد از جاذبه های این شهرستان اشاره می شود. 

 

غار «کونا شم شم»
کونا شم شم در زبان کردی به معنی سوراخ و حفره ای است که در آن خفاش می باشد. 
غار «کونا شم شم» نزدیک روستای تراق تپه و در منطقه کوه چهل چشمه قرار گرفته است. غار از سنگ های آهکی کوه های منطقه تشکیل شده و حاوی سه دهانه ورودی که یکی از آنها به دلیل ریزش مسدود شده است. سفال های انتشار یافته از این غار که از دوره دالمایی است نشان می دهد که مردمان آن دوره از غارها بهره می بردند. 

 مکانهای تفریحی کردستان,دیدنی های کردستان

غار «کونا شم شم» نزدیک روستای تراق تپه و در منطقه کوه چهل چشمه قرار گرفته است

دریاچه زریوار (زریبار)
دریاچه زریوار در ارتفاع یک هزار و ۲۸۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. چشم انداز زیبای این دریاچه پیوسته مورد استقبال گردشگران بوده است. زریوار حتی در فصول سرد سال نیز بازدید کنندگانی دارد چرا که در فصل های سرد سطح دریاچه یخ می زند و جاذبه گردشگری زیبایی تولید میکند.  اطراف دریاچه زریوار  را نیزارهای صاف و تپه ای بلند پوشانده است. 

مکانهای تفریحی کردستان,دیدنی های کردستان

چشم انداز زیبای این دریاچه پیوسته مورد استقبال گردشگران بوده است

  
قمچیان
حواشی جاده مریوان ـ سقز، منطقه‌ تفریحی قمچیان قرار دارد. در كنار جاده جویبارها ، كوههای سر به فلک کشیده ، درختان و طبیعت دلچسب قابل مشاهده است كه جلوه‌ای ویژه به این محل بخشیده است. قارچ، پیچك و ریواس از خوراکی های موجود در این منطقه است. در کوه ها و دره های اطراف این منطقه حیوانات وحشی مانند خرس، روباه، خرگوش، گرگ دیده می شود.

 

مکانهای تفریحی کردستان,دیدنی های کردستان

حواشی جاده مریوان ـ سقز، منطقه‌ تفریحی قمچیان قرار دارد

 
ملاقوبی
این منطقه در شمال اراضی روستاهای هجرت و جنوب ‌‌شرقی روستای برقلعه قرار گرفته است. این محل به دلیل‌ وجود زیارتگاه شخصی به اسم ملاقوبی به این اسم نامگذاری شده است. چشمه های آب، طبیعت دلچسب و سرسبز و درختان جنگلی این منطقه را نیز جزو جاهای دیدنی مریوان کرده است.

منبع :‌yjc.ir