عمارت رکیب‌خانه یکی از بافتهای قدیم اصفهان

عمارت رکیب‌خانه,عمارت رکیب‌خانه در اصفهان

عمارت رکیب‌خانه از نمونه بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار می‌رود که در اوائل قرن یازدهم هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول ساخته شده است. بعده‌ها این عمارت در دوران قاجار بعد از بازسازی تحت نام خانهٔ ظل‌السلطان استفاده می‌شده است. کاربری حال حاضر این ساختمان موزه هنرهای معاصر اصفهان است.

این بنا در مرکز شهر اصفهان و نزدیک بناهای مشهوری از قبیل تالار اشرف، کاخ چهلستون، محشر قاپو و توحیدخانه قرار دارد و از نمونه بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار می‌رود که در اوائل قرن یازدهم هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول تحت نام یکی از بناهای سری دولتخانه صفوی احداث شد. با مراجعه به منابع و مأخذ مختلف دوران صفوی و با استناد به کلمهٔ «رکیب‌خانه» واضح می‌شود که این عمارت محل نگهداری لوازم سوارکاری و یراق‌آلات اصطبل دولتی بوده است.

 عمارت رکیب‌خانه,عمارت رکیب‌خانه در اصفهان

 با اضمحلال حکومت صفویه، عمارت «رکیب‌خانه» متروک گردید و بعدها در عصر قاجار به دستور «حاج محمد حسین‌خان صدر اصفهانی» – صدراعظم نیک‌اندیش فتحعلی‌شاه – احیاء شد. در دورهٔ حکومت «مسعود میرزا ظل‌السلطان» بعد از انجام تعمیرات و الحاقاتی که با آن دوره سازگار بود تحت نام محل زندگی این حاکم تعیین گردید.

در دوران پهلوی اداره محاسبه و ثبت احوال اصفهان در این محل مستقر شد و تغییراتی در ساختمان و علي الخصوصً در جبهه غربی آن صورت گرفت.

در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی «رکیب‌خانه» مورد مرمت بنیادی قرار گرفت و بعد از بازسازی مقرر شد اشیاء موجود در موزه‌های هنرهای تزئینی تهران و بقیهٔ اشیاء قدیمی به اصفهان منتقل و در این ساختمان به معرض تماشای عموم قرار داده شود. در اجرای این هدف در تابستان ۱۳۷۵ گنجینه‌های تزئینی بصورت رسمیً افتتاح و مورد سود‌برداری قرار گرفت.

هم اینک این گنجینه با فضائی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر محیط نمایشگاهی با در بر گرفتن هفت بخش دائمی صدها اثر نفیس هنری را برای بازدید عموم ارائه کرده است.

 عمارت رکیب‌خانه,عمارت رکیب‌خانه در اصفهان

 
منبع:wikipedia.org