مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

هترین فصل سال برای مسافرت، بهار است

 

وسط خانه تکانی، خرید آجیل و کیف و لباس نوی نوروز حتما از خودتان پرسیده‌اید که «عید کجا بروم؟». بهترین فصل سال برای مسافرت، بهار است که خبر خوب اینکه با تعطیلات نوروز بهانه برای بستن کوله بار و کشف ناشناخته‌ها تکمیل می‌شود.

اسفند در بیشتر مواقع پر سر و صداتر از عید است؛ شلوغی و ترافیکش یک طرف و هجوم حاجی فیروزهایش هم طرف دیگر. با اینحال اساسی ترین دل‌مشغولی اسفند برنامه ریزی برای عید است؛ وسط خانه تکانی، خرید آجیل و کیف و لباس نوی نوروز حتما از خودتان پرسیده‌اید که «عید کجا بروم؟». بهترین فصل سال برای مسافرت، بهار است که خبر خوب اینکه با تعطیلات نوروز بهانه برای بستن کوله بار و کشف ناشناخته‌ها تکمیل می‌شود.

 پس خوب است شما هم مهلت را حفظ نمائید و با یک انرژی صد در صد به استقبال نو شدن بروید. اگر بهانه‌های شلوغی، گرانی و بی حوصلگی را برای خودتان شمرده‌اید و فکر مسافرت را از سرتان بیرون کرده‌اید خوب است نگاهی به صفحات داخلی بیندازید؛ ما همه تلاشمان را برای وسوسه کردن شما به کار بسته‌ایم تا امسال را دارای اختلاف شروع کنید، چون باور داریم «سالی که نکوست از بهارش پیداست».

در ویژه نامه مسافرت نوروزی همه چیز برای ایجاد یک نوروز فرضیه آل برای شما علاقه مندان مقرر کرده شده؛ بهترین مسیرهای مسافرت نوروزی در ایران چهار فصل همراه با مقاصد دارای اختلاف خارجی كه میتوانید آنها را از صفحات ۱۲ تا ۱۵ بخوانید نیزو پیشنهادهایی که نمی‌شود به سادگی از کنارشان گذشت. بایدها و نبایدهای سفرهای نوروزی هم در قسمت‌های مختلف گفته شده تا سفرتان خاطره انگیزتر شود.

اگر در جستجوی هیجان هستید و دوست دارید آدرنالین خونتان بالا بزند و یا اگر در جستجوی آرامش مطلق هستید و دلتان می‌خواهد روی شن‌های طلایی رنگ دراز بکشید و به آبی بی کران خیره شوید همراه ما باشید تا شما را به مقصدتان برسانیم. در ضمن بیاد داشته باشید که نوروز جشن نو شدن طبیعت است پس چرا ما نو شدنمان را جشن نگیریم؟

گردشگری در پناه دریاچه ارومیه
سفرمان را از ارومیه، استان آذربایجان غربی شروع می‌کنیم. استان آذربایجان غربی یکی از ۳۱ استان کشور است که در شمال غربی ایران قرار دارد. مرکز این استان شهر ارومیه، یکی از بهترین و زیباترین جاهای گردشگری ایران است که جزء ۱۹ شهر تاریخی ایران در یونسکو به ثبت رسیده است.

برخی از مورخان باور دارند که ارومیه زادگاه زرتشت در ایران است. این استان با داشتن حدود هزار کیلومتر راه اصلی و بزرگراه، شمالی‌ترین نقطه استان (فاصله بازرگان) تا جنوبی‌ترین منطقه آن (بوکان) را به هم وصل می‌کند. بدین جهت استان آذربایجان غربی یکی از بهترین استان هایی است که دسترسی را به دیگر نقاط کشور مهیا ساخته است.

استان آذربایجان غربی مکان‌های تفریحی و گردشگری بسیاری دارد. از نمونه مکان‌های طبیعی و گردشگری آن می‌توان به دریاچه ارومیه، آبشار شملکان ارومیه، غار کهریز، جزیره اشک، پیست اسکی خوشاکوه، غار تمتمان، کوه دالامپر، پارک تخم‌مرغی ارومیه، سد شهر چای، آبشار سوله دوکل، چشمه آبگرم هفت آباد و ییلاق سیلوانا اشاره نمود.

قلعه هلاکوخان، قلعه اسماعیل آقا، کلیسای سورپ پطروس، کلیسای مارگیوگیز، کلیسای ننه مریم، مسجد منار، بنای سه گنبد، مدرسه هدایت و قلعه بردوک نیز از نمونه مکان‌های تاریخی این شهر هستند.

 اگر اهل خرید و بازارگردی هستید، ارومیه یکی از بهترین مکان‌ها برای بازارگردی و خرید است چرا که این شهر چندین مارکت از نمونه بازارهای خیام، تاناکورای ارومیه و خلیج ارومیه و به علاوه از طرف دیگر بازارچه مرزی سرو را در خود قرار داده است.

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

استان آذربایجان غربی مکان‌های تفریحی و گردشگری بسیاری دارد

 
چارق زنجانی پای گردشگران ایرانی
بعد از ارومیه وقت آن رسیده که مسیر سفرمان را به زنجان تغییر دهیم. زنجان از عظیم ترین شهرهای شمال غرب ایران محسوب میشود. این استان از لحاظ آب و هوایی از شهر‌های چهار فصل ایران است که تنوع آب و هوایی بسیاری دارد و معمولا تابستان‌هایش معتدل و زمستان‌های سرد است.

رشته بلاماش، قیقناق، كوفده یا كوفته، آغوز یا بلاما، اییردک، سوزمه، کاله جوش، انواع دلمه‌ها، اریشته آشو (آش رشته)،  بوغدا آشو (آش گندم)، تورش آشو، (آش ترش)، سوت آشو (شیر برنج)، قوروت آشو (آش كشک) و یارما آشو (آش بلغور) از نمونه غذاهای مشهور این شهر است. سری توریستی گاوازنک یکی از پرفروش ترین تفریح‌گاه‌های شهر زنجان است که از اساسی ترین و دلچسب‌ترین اماکن گردشگری این شهر محسوب میشود.

 از نمونه اماکن تاریخی این شهر کاروانسرای سنگی زنجان است که قدیمی‌ترین اثر تاریخی در این شهر به شمار می‌رود. از نمونه مکان‌های تاریخی که یکی از بهترین‌ها برای دوستداران خرید صنایع دستی به شمار می‌آید، مارکت تاریخی زنجان است که طولانی‌ترین مارکت سرپوشیده ایران نامیده می‌شود.

سرای ملک، که در قلب مارکت تاریخی زنجان خودنمایی می‌کند یکی از جاذبه‌های گردشگری این مارکت شمرده می‌شود. موزه رختشوی خانه، موزه مردان نمکی،‌ پل میر بهاالدین، عمارت ذوالفقاری و کاروانسرای دخان از نمونه مکان‌های مشهور این شهر است.

 چاقوی با وجود این نمی‌تواند سوغاتی خوب برای یک گردشگر باشد با اینحال چاقوی زنجان به باعث ظرافت و دوامش در بیشتر مواقع مشهور بوده است. با این وجود سوغاتی‌های دیگری نیز از نمونه جاجیم و چارق به اشتراک زنجانی‌ها مشهور است. چارق که یکی از صنایع دستی و سوغاتی‌های مشهور زنجان است نوعی کفش یا پاپوش زنانه از نوع چرم است که با دست دوخته می‌شود.

 مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

زنجان از عظیم ترین شهرهای شمال غرب ایران محسوب میشود

 
قزوین، مقام اول کارهای تاریخی در ایران
بعد از زنجان  و گذراندن اوقاتی در این شهر چهار فصل بد نیست که مجموعه به قزوین بزنیم. قزوین با این وجود در مقابل بسیاری از استان‌های کشور کوچک به ذهن خطور میکند با اینحال به خاطر حضور پررنگش در تاریخ ایران اماکن تاریخی فراوانی دارد. قزوین پایتخت خوش نویسی و شهر آب انبارها نامیده می‌شود و  به دلیل داشتن باغستان‌های وسیع، لقب شهر پاک ایران را هم به خودش اختصاص داده است.

اگر روزهای عید به قزوین مسافرت کردید حتما طعم مشهور‌ترین غذای قزوینی‌ها یعنی قیمه نثار را بچشید. اگر اهل خرید سوغات یا یادگاری از شهرها و استان‌های ایران هستید، منبت کاری، نقاشی پشت شیشه و خوش‌نویسی و خطاطی‌های شهر قزوین یکی از بهترین سوغاتی‌های ماندگار این شهر محسوب میشود. با اینحال نان گردویی و باقلوای سه رنگ قزوینی از نمونه سوغاتی‌های خوشمزه قزوین به شمار می‌آیند.

اگر عاشق ایران قدیم و مسافرت به تاریخ ایران هستید، قزوین بهترین مکان تاریخی ایران شمرده می‌شود. با مسافرت به این شهر تاریخی میتوانید طعم قدم زدن در نخستین خیابان‌های سرزمین‌تان را تجربه کنید.

خیابان سپه یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های ایران است که هنوز هم تاریخ چندین ساله ایران را با خود یدک می‌کشد. از اساسی ترین جاذبه‌های این شهر می‌توان به پارک ملی باراجین که بزرگ‌ترین پارک جنگلی کشور است اشاره نمود.

  قلعه الموت كه نیز یکی از منحصربه‌فردترین قلعه‌های ایران است و دیدنش خالی از لطف نیست. به علاوه از طرف دیگر سرای سعدالسلطنه كه در اطراف قزوین قرار دارد یکی از بزرگ‌ترین کاروانسراهای سرپوشیده دنیاست، آب انبار سردار بزرگ که بزرگ‌ترین آب انبار تک گنبدی جهان است، کلیسای کانتور که کوچک‌ترین کلیسای ایران نامیده می‌شود، از نمونه مکان‌های مشهور تاریخی شهر قزوین به حساب می‌آیند.

به علاوه از طرف دیگر تپه زاغه، دریاچه بی مانند اوان، حمام و موزه قجر، موزه چهلستون، حسینیه امینی‌ها ، درخت خونبار زرآباد و برج‌های دوقلوی خرقان از نمونه دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر و استان قزوین است.

قزوین همسایه تهران است و از همین رو به دلیل این همجواری‌اش دروازه‌ای مشترک و قدیمی‌دارند که می‌تواند بهترین مکان تاریخی و گردشگری برای خاتمه مسافرت به قزوین باشد. از چهار دروازه ورودی به شهر قزوین اکنون تنها دو دروازه باقی مانده که دروازه تهران یکی از مکان‌های تاریخی مشترک بین تهران و قزوین شمرده می‌شود.

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

قزوین پایتخت خوش نویسی و شهر آب انبارها نامیده می‌شود

 

تهران ترکیبی از قدیم و تازه
مسافرت بعدی ما به تهران است. پایتخت اقوام ایرانی. تهران تمامی‌اقوام ایران را از کرد و بلوچ تا فارس و لر در خود قرار داده است. تهران یکی از شهرهایی است که روزهای نوروز بهترین مهلت برای گشت و گذار و سیر و سیاحت است چرا که در این روزهای تهرانیان خسته از زندگی شهر نشینی تهران را به مقصد شهرهای دیگر ترک می‌کنند.

 تهران شهری است که از ترکیب همگون بناهای کهن، مسجدهای باشکوه، عمارت‌های مجلل، پارک‌های مصفا و بناهای مدرن تشکیل شده است.

با این که تهران تحت نام یک شهر تاریخی به اشتراک ایرانیان مشهور نیست، با اینحال مسافرت به این شهر جاذبه‌های گردشگری متعلق خود را دارد. تهران در اصل شهر تقابل سنت و مدرنیسم است. تهران نه فقط پر از برج و باروهای لوکس و مدرن است حتی خاطرات تهران قدیم را در دل نهفته دارد.

 مارکت تهران بهترین مکان برای بازسازی خاطرات قدیم است. خیابان‌های سنگ فرش شده، مساجد قدیمی، کالسکه و ماشین دودی، عمارت و بازارهای مسقف همه زنده کننده قبلی تهرانند.

غیر از این تهران جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز دارد. مانند کاخ موزه نیاوران، برج آزادی، موزه حیات وحش و طبیعت دارآباد، کاخ موزه‌های سعدآباد، موزه تماشاگه لحظه، دارالفنون، باغ موزه قصر، موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران، موزه ملی ایران، سر در باغ ملی، موزه فرش ایران و کاخ موزه گلستان.

از نماد‌ها و جاذبه‌های مدرن تهران هم می‌توان به برج میلاد، پل طبیعت و موارد مختلف پاساژهای مدرن و لوکس اشاره نمود. دریاچه خلیج فارس، بوستان آب و حریق و بام تهران هم از جاذبه‌های مهم تفریحی این شهر شمرده می‌شوند. با این وجود شهربازی و پارک ژوراسیک هم می‌تواند یک روز پر هیجان را برای شما رقم بزند. 

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

تهران یکی از شهرهایی است که روزهای نوروز بهترین مهلت برای گشت و گذار و سیر و سیاحت است

 
سمنان، شهر ناشناخته
سمنان مقصد بعدی ما در این مسافرت نوروزی است. سمنان یکی از شهرهای ناشناخته در صنعت گردشگری ایران است و از همین رو هتل‌های فراوانی برای اقامت مسافران ندارد. از آنجایی که سمنان در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر بنا شده یکی از ناب‌ترین مناظر را برای شما  رقم می‌زند چرا که میتوانید از نزدیک کویر، ابرها و ستارگان را مشاهده نمائید.

طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان بسیار قابل توجه است، با مسافرت به شهر سمنان و بعد از آن شهرستان‌های اطراف آن مانند شهمیرزاد و مهدیشهر میتوانید دو آب و هوای دارای اختلاف را در کمتر از ۲۰ کیلومتر تجربه کنید.

 سمنان را می‌شود با غذاهای محلی‌اش به خاطر سپرد. غذاهایی که در آن برنج حرف اول را می‌زند و همراه با آن شوری یا ترشی حضوری پر رنگ دارد. اگر به سمنان مسافرت کردید حتما سبزی‌پلوی سمنانی‌ها را با ترشی متکا نوش جان کنید.

شهر سمنان جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری دارد که از اساسی ترین آنها می‌شود به کوچه باغ‌های کویری سمنان که بهشتی در دل کویر است، قلعه‌های سارو که یکی از اصلی ترین قلعه‌های دفاعی شرق ایران بوده، دروازه ارگ سمنان که تزئینات آجرکاری و کاشیکاری بی همتایی دارد، مسجد امام که از اساسی ترین و زیباترین بناهای شهر محسوب میشود، موزه گرمابه پهنه که ۶۰۰ سال قدمت دارد،‌ کویر کوه سرخ و پرنده همای سعادت، قلعه لاسگرد و گردنه رویایی آهوان اشاره نمود.

جاهای گردشگری این استان آنقدر زیاد است که یک روز برای سیر و سیاحت در آن کفاف نمی‌دهد اگر وقتی داشتید تا بیش از یک روز این شهر تاریخی و کویری را بشناسید بد نیست که به پارک ملی کویر، پارک علم و تکنولوژی، تپه باستانی سنگ چخماق، گنبد زنگوله، سری کاروانسراهای تاریخی میاندشت، کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای عباس آباد، جنگل ابر، باغ چشمه علی، جاذبه‌های گردشگری دامغان و  سری تاریخی بسطام شاهرود نیز مجموعه بزنید.  

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

سمنان یکی از شهرهای ناشناخته در صنعت گردشگری ایران است

 
مشهد، نخستین مقصد سفرهای نوروزی
مشهد الزامی به عرضه ندارد. اکنون وقت آن رسیده تا سفرمان را متبرک به آستان مقدس امام هشتم حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) کنیم.

مشهد بعد از تهران دومین کلان شهری است که بیشترین گردشگر را از تمامی جهان به خود جذب می‌کند. بر بر اساس آمارهای رسمی‌مشهد سالانه پذیرای بیش از ۳۰ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج کشور است.

بسیاری از ایرانیان مشهد و حرم امام رضا(ع) را نخستین مقصد مسافرت نوروزی خود قرار می‌دهند و لحظه سال تحویل را در آنجا می‌گذارنند. مشهد ممکن است تنها شهری باشد که نباید دغدغه‌ای برای یافتن مکان اقامت در آن داشت.

مشهد به دلیل موقعیتی که در جذب گردشگر در کشور دارد بیشترین محاسبه مهمانسرا و هتل را مختص خود کرده است. مشهد است و یک شله؛ غذایی ویژه مشهدی‌ها که کمتر در خانه خود مشهدی‌ها طیخ می‌شود با اینحال برای گردشگران بسیار پرطرفدار لست.

اساسی ترین و اصلی‌ترین جاذبه این شهر حرم مطهر امام رضا (ع) است‌ که حدودا اصلی ترین بخش مسافرت به مشهد را به خود اختصاص می‌دهد، با این وجود غیر از آن مشهد جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

جاذبه‌هایی مانند  سری سنگ بست که قدیمی‌ترین اثر معماری اسلامی‌بر جای مانده در خراسان است، بنای هارونیه که تنها بنای باقی مانده از شهر ویران شده توس‌ است، مدرسه دودر که از زیباترین و اصیل‌ترین نمونه‌های معماری عصرتیموریان است، خانه تاریخی حاج ملک، آرامگاه نادرشاه، حمام مهدی قلی بیک و موزه مردم شناسی، مقبره پیر پالاندوز، مسجد گوهرشاد، زادگاه فردوسی، بوستان هفت حوض، پارک وکیل آباد، مدرسه پری زاد، مسجد ۷۲ تن  و تفریحگاه کوه سنگی و ییلاق اخلمد و صدها مکان دیدنی دیگر از نمونه جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

اگر اهل خرید و گردش در پاساژهای لوکس هستید، مجتمع تجاری الماس شرق هم فال است و هم تماشا. غیر از آن مجتمع تجاری زیست خاور و پروما نیز نمونه دیگری از بهترین مراکز خرید مشهد شمرده می‌شود.  

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

بسیاری از ایرانیان مشهد و حرم امام رضا(ع) را نخستین مقصد مسافرت نوروزی خود قرار می‌دهند

 
چهار بهار در چابهار
اکنون وقت مسافرت به شهر‌های جنوب شرقی ایران رسیده؛ چابهار در استان سیستان و بلوچستان. ممکن است این مسافرت یکی از لذت بخش ترین‌ها در طول سفرهای نوروزی‌تان باشد. شهر چابهار یکی از پرطرفدار‌ترین مکان‌های گردشگری ایران است که به بهشت گمشده مشهور است.

 این شهر به به خاطر آب و هوای بهاری و معتدلش به «چهار بهار» شهرت دارد و یکی از جاهای آزاد هفت گانه ایران و تنها بندر اقیانوسی کشور محسوب میشود که در مجاورت دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است. مردم چابهار هم مانند هر شهر و دیاری غذاهای محلی ویژه خود را دارند. ماهی و خرما پایه‌های اصلی غذاهای محلی چابهار را تشکیل می‌دهند.

  خوراک خرما از اساسی ترین خوراک‌های چابهار است که اکثر رستوران‌های چابهار آن را می‌پزند و به خریداران خود می‌فروشند.از آنجایی که چابهار منطقه آزاد تجاری است، بازارها و مراکز تجاری یکی از جاذبه‌های ویژه این بندر شمرده می‌شوند.

 حتما مجموعه به بازارهای پردیس، صالحیار، صدف، فردوس و تیس که از پر رونق‌ترین بازارهای این شهر هستند بزنید. این بازارها بسیار مشابه به مراکز خرید کیش ساخته شده‌اند و قادر اند جایگزینی خوب برای افرادی باشد که پول وشرایط مناسبی برای مسافرت به این جزایر ندارند. از سوغاتی‌های مشهور چابهار می‌شود به صنایع دستی و نان‌های محلی اشاره نمود.

 به علاوه از طرف دیگر پدیده موج فشان دریا که ارتفاعش در فصل بادهای موسمی‌به ۲۰ متر می‌رسد، تپه‌های گل فشان که یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های ژئوتوریسم است و یکی از پدیده‌های نادر زمین شناسی در دنیا محسوب میشود، رودخانه باهو کلات و گاندو که زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، از نادرترین انواع تمساح در جهان است و تالاب صورتی رنگ لیپار که یکی از پنج چشمه رنگی جهان است، جاذبه‌های گردشگری چابهار را تشکیل می‌دهند.

اگر اهل جریان‌های ترسناک و خیالی هستید بد نیست که مجموعه به کوه‌های تاریخی شهبازبند و گورستان جن در روستای تاریخی تیس بزنید. دیدن ساختمان تلگرافخانه انگلیسی‌ها،  قلعه پرتغالی‌ها، درختان انجیر معابد، اسكله كنارک و ساحل صخره‌ای پزم نیز خالی از لطف نیست.  

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

. شهر چابهار یکی از پرطرفدار‌ترین مکان‌های گردشگری ایران است که به بهشت گمشده مشهور است

 
ستاره دنباله دار را در آسمان كرمان مشاهده نمائید
اکنون که مسافرت ما را با جاهای کویری آشنا کرد بد نیست که از شهر کرمان دیدن کنیم و با جاذبه‌های گردشگری آن آشنا شویم. کرمان، یکی از کلان شهرها و مرکز پهناورترین استان ایران است. کرمان سابقه فراوانی در تاریخ کشور دارد و به دلیل پایتخت بودنش در دوران زندیه کارهای تاریخی و فرهنگی بی شماری دارد.

 آتشکده آناهیتا (قلعه دختر)، که قدیمی‌ترین اثر تاریخی کرمان محسوب میشود، مارکت کرمان، که شهرت جهانی دارد و طولانی‌ترین راسته مارکت ایران شهرت دارد، کاروانسرای وکیل، که جزو بزرگ‌ترین کاروانسراهای جهان است، موزه مردم شناسی زرتشتیان، که تنها موزه زرتشتیان در ایران است، ‌ گنبد جبلیه، که با توجه به افسانه‌ای از ملات شیر شتر ساخته شده، دره سختی، که از منحصر به‌فردترین دره‌های ایران است، حمام گنجعلی خان، مسجد ۲۰۰ ساله ملک و یخدان مویدی بخشی از کارهای تاریخی و مکان‌های گردشگری شهر شمرده می‌شوند. سوغاتی‌های کرمان هم که برای همه آشناست، زیره، قالی کرمان و کلمپه از بهترین ومحبوب‌ترین سوغاتی‌های این شهر هستند.

 اگر شما یکی از افرادی هستید که علاقه به کویر گردی دارید این بهترین مهلت است. دشت لوت در استان کرمان یکی از جاذبه‌های «استرونومیک توریسم» یا گردشگری ستاره شناسی است. با اینحال باید بسیار مراقب باشید چرا که دشت لوت بسیار گرم است و در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ گرم‌ترین نقطه جهان مشهور است. از این جهت باید ابزارهای کافی با خود بهمراه داشته باشید.   

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

. کرمان، یکی از کلان شهرها و مرکز پهناورترین استان ایران است

 
دومین شهر تاریخی جهان
ممکن است باورتان نشود با اینحال باید این را بدانید که برنامه ریزی شده است پا در دومین شهر تاریخی جهان بگذارید. یزد بعد از ونیز در کشور ایتالیا دومین شهر تاریخی جهان است. یزد به شهر خشتی مشهور است. به حتم دلیل این نامگذاری به باعث خانه‌های خشتی بادگیر دار این شهر است که برای دور ماندن از گرمای همیشگی یزد به دست معماران ساخته شده است.

 از مکان‌های دیدنی استان و شهر یزد که نباید آنها را از دست داد، می‌توان به آتشكده بهرام که حریق درونش بیش از ۱۵۰۰ ساله روشن مانده، باغ دولت آباد که بلندترین بادگیر خشتی دنیاست، سرو ابرکوه که پیرترین جاندار زنده‌ جهان است، مسجدجامع، میدان امیرچخماق، موزه آب، حمام خان، برج خاموشان، موزه قصر آینه و روشنایی و قنات زارچ  که طولانی‌ترین قنات ایران شهرت دارد، اشاره نمود. زمان عزیمت به شهرهای دیگر حتما طرفدارترین سوغات یعنی قطاب و باقلوای یزدی‌ها را بیاد داشته باشید.   

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

یزد بعد از ونیز در کشور ایتالیا دومین شهر تاریخی جهان است

 
شیراز شهر عشاق هنر و ادب
فال می‌گیریم. حافظ قرعه را این دفعه به اسم شیراز، شهر عشاق زده است. خیلی‌ها اعتقاد دارند که شیراز نگین شهر‌های توریستی ایران است. شیراز با این وجود دلچسب و تاریخی است با اینحال شهرتش را بیشتر وام دار  سعدی و حافظ این دو شاعر بزرگ ایرانی است.

مسجد نصیرالملک، مسجد قدیمی‌که مسجد هزار رنگ لقب گرفته، ارگ کریمخانی که یکی از ویژه‌ترین و زیباترین بناهای تاریخی این شهر است، باغ ارم که با سروهای سر به فلک کشیده اش یکی از زیباترین باغ‌های ایران شمرده می‌شود، دریاچه مهارلو که در هر فصل به یک رنگ در می‌آید و شاهچراغ که اساسی ترین جاذبه مذهبی شهر شیراز است، از نمونه مکان‌های گردشگری و تاریخی این شهر است.

غیر از این دیدن مارکت وکیل، خانه زینت الملوک، ‌باغ جهان نما، حافظیه، آرامگاه سعدی، باغ عفیف آباد، سرای مشیر، ‌دروازه قرآن، عمارت شاپوری و نارنجستان قوام خالی از لطف نیست. اگر مجموعه به شیراز زدید حتما فالوده اصل شیراز و کلم پلو شیرازی را امتحان کنید و با چرخی در مارکت وکیل بزنید و برای آنهایی که دوست‌شان دارید یک سوغاتی کوچک تهیه کنید.   

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

شیراز با این وجود دلچسب و تاریخی است با اینحال شهرتش را بیشتر وام دار  سعدی و حافظ  است

 
شهر سمبوسه و فلافل
اکنون وقتش رسیده  تا فرمان ماشین را به سوی اهواز بچرخانید. اهواز دومین شهر گرم ایران است و به خاطر پنج پل تاریخی‌اش به آن شهر پل‌ها لقب داده‌اند.

 رودخانه کارون یکی از اساسی ترین جاهای گردشگری این شهر است که به اهواز حیات و زندگی می‌بخشد. رودخانه کارون،‌ پرآب‌ترین و طولانی‌ترین رود ایران است، با اینحال در کمال تاسف در چند سال واپسین حیاتش مورد تهدید قرار گرفته و آلودگی به یکی از مشکلات بنیادی آن مبدل شده است.

 رودخانه کارون یکی از رودخانه‌هایی است که نامش در سنگ نوشته‌های باستانی برده شده است و از آن تحت نام زادگاه نخستین تمدن‌های بشری یاد می‌شود. پل سیاه؛ قدیمی‌ترین پل اهواز و تنها پلی که راه ریلی قطار از روی آن می‌گذرد،‌ پل سفید، نخستین پل معلق در ایران، آبشار اهواز، طولانی ترین و قشنگ ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه‌، عمارت سه گوش و سرای معین التجار از مکان‌های تاریخی و دیدنی شهر اهواز است.

 نمونه دیگری از جاذبه‌های گردشگری که بخش عظیمی‌از توریست‌ها را به خود جذب می‌کند مارکت مشهور فلافل اهواز است که فلافل‌های بی همتایی دارد. فلافل و سمبوسه یکی از غذاهای محلی پرطرفدار اهوازی‌هاست.       

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

 رودخانه کارون یکی از اساسی ترین جاهای گردشگری اهواز است

 
سیاحت در شلوغ‌ترین شهر توریستی ایران
اکنون وقت آن است که تازه ترین روزهای نوروز را در یک شهر مرکزی و خوش آب و هوا سپری کنید و  اهواز را به مقصد اصفهان ترک کنید. برای رسیدن به اصفهان می بایست از شهرکرد عبور کنید. میتوانید چندین ساعت را در شهرکرد بگذرانید و از طبیعت آنجا لذت ببرید. بعد از پشت سر گذاشتن شهرکرد اصفهان چشم انتظار شماست.

 اصفهان یک شهر فرهنگی و تاریخی است که بعد از مشهد دومین شهر گردشگرپذیر ایران محسوب میشود. اصفهان به دلیل نقش و نگارهای فیروزه‌ای رنگ گنبدهای مساجدش، نگین فیروزه‌ای  جهان لقب گرفته و نصف جهان خطابش می‌کنند.

 اصفهان به باعث قرار گرفتن در مرکزی‌ترین ناحیه ایران آب و هوایی گرم و خشک دارد از این جهت بهترین لحظه برای مسافرت به این شهر باستانی نیمه‌های فصل بهار است که هوایی مطبوع و پاکی دارد با اینحال ممکن است آن چیزی که کمی برای شما آزار دهنده باشد شلوغی و ترافیک هایی است که به دلیل هجوم مسافران نوروزی در اصفهان بوجود آمده است که با این وجود آن هم به لذت قدم زدن در میدان نقش جهان اصفهان می‌ارزد. 

مسافرت رفتن،دانستنی های سفر

 اصفهان یک شهر فرهنگی و تاریخی است که بعد از مشهد دومین شهر گردشگرپذیر ایران محسوب میشود

 
هر گوشه از شهر باستانی اصفهان یک جاذبه برای گردشگری است به توجه به این با اینحال سی و سه پل، یكی‌ از شاهكارهای‌ معماری‌ و پل‌ سازی‌ ایران‌ و جهان، زاینده رود اساسی ترین‌ رودخانه‌ مركز فلات‌ ایران، عمارت‌ محشر‌قاپو، نمونه ‌منحصربه ‌‌فردی‌ از معماری‌ كاخ‌های‌ عهد صفویه، آتشگاه‌ كوه‌ سنگی، كهن‌ترین‌ میراث‌ باقی‌ مانده‌ تاریخی‌ اصفهان، منار جنبان‌، مشهورترین مناره متحرک جهان، میدان نقش جهان یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های دنیا، پل‌ خواجو (شاهی‌)، كاخ‌ چهل‌ ستون‌، هشت بهشت، کوه صفه، باغ پرندگان، مسجد شیخ لطف الله و کلیسای وانک از نمونه جاذبه‌های مهم گردشگری در اصفهان شمرده می‌شوند.

اگر عاشق هنر و صنایع دستی هستید مارکت اصفهان بهترین مکان برای سیر و سیاحت است تا در خلال تماشای یک اثر تاریخی به مقصود خود برسید. با این وجود گردش و تماشای اصفهان گشنگی و تشنگی نمی‌شناسد با اینحال اگر خواستید دلی از عزا در بیاورید حتما بریانی اصفهان را تجربه کنید و طعم بی مانند آن را بچشید.

 

منبع:۶o7.hamshahrilinks.org