مسلمانان در کشورهای مختلف از بهترین مصالح و معماران استفاده کرده اند تا مساجد ویژه و منحصر به فردی بسازند که مجلل و ویژه باشد. در ایران نیز مساجد تاریخی فراوانی می باشد که عده ای حتی در فهرست کارهای جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند. در این خبر مروری داریم بر مساجد ویژه در جهان.

•  عظیم ترین مسجد جهان که با خاک رس در شهر «جنه» کشور مالی قرار دارد و در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهانعظیم ترین مسجد جهان که با خاک رس در شهر «جنه» کشور مالی قرار دارد

   
• مسجد دو طبقه «قل شریف»، عظیم ترین مسجد روسیه، در شهر قازان تاتارستان قرار دارد. گنبد مرکزی این مسجد ۳۹ متر و چهار مناره اصلی آن ۵۷ متر ارتفاع دارند. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان  مسجد دو طبقه «قل شریف»، عظیم ترین مسجد روسیه، در شهر قازان تاتارستان قرار دارد

 

• «ملک فیصل» عظیم ترین مسجد در اسلام آباد پاکستان و به علاوه از طرف دیگر چهارمین مسجد بزرگ جهان است. این مسجد گنبد ندارد با اینحال چهار مناره چادرشکل دارد و گنجایش آن حدود ۷۵ هزار نفر است. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان«ملک فیصل» عظیم ترین مسجد در اسلام آباد پاکستان و به علاوه از طرف دیگر چهارمین مسجد بزرگ جهان است

• مسجد «نصرت جهان» اولین مسجدی است که در سال ۱۹۶۷ در اسکاندیناوی و در شهر کپنهاگ کشور دانمارک ساخته شد. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان  مسجد «نصرت جهان» اولین مسجدی است که در شهر کپنهاگ کشور دانمارک ساخته شد

 

• مسجد الشیخ زیاد بن سلطان آل نهیان، مسجدی در شهر ابوظبی، کشور امارات قرار دارد. این مسجد ۵۷ گنبد دارد. عظیم ترین و اولین قبه در جهان به ارتفاع ۸۳ متر و قطر داخلی آن eight.32 متر به این مسجد تعلق دارد. وزن قبه اصلی یک هزار تن است.     

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان  مسجد دو طبقه «قل شریف»، عظیم ترین مسجد روسیه، در شهر قازان تاتارستان قرار دارد

 

• مسجد مرمرین «حسن ثانی» با بلندترین مناره های جهان که ارتفاع آنها ۲۱۰ متر است یکی از اصلی ترین بناهای تاریخی مراکش و یکی از زیباترین مساجد جهان است. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان   مسجد مرمرین «حسن ثانی» با بلندترین مناره های جهان یکی از زیباترین مساجد جهان است

 

• مسجد سلطان عمر علی سیف الدین، در بندر مجموعه بگاوان در برونئی قرار دارد. معماری این مسجد تلفیقی از معماری اسلامی و ایتالیایی است و یک معمار ایتالیایی آن را دیزاین کرده است. مسجد روی یک تالاب مصنوعی نزدیک رود برونئی ساخته شده و به علاوه از طرف دیگر دهکده آبی کامپونگ آیر آن را احاطه کرده است. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان   مسجد سلطان عمر علی سیف الدین، در بندر مجموعه بگاوان در برونئی قرار دارد

• مسجد جامع شهر رییکا، دومین مسجد بزرگ مناره دار در کشور کرواسی است که مجوز تولید آن را دولت این کشور صادر کرده است. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهانمسجد جامع شهر رییکا، دومین مسجد بزرگ مناره دار در کشور کرواسی است

 

• مسجد کریستال در پارک میراث اسلامی جزیره وان من در ترنگانو مالزی در سال های ۲۰۰۶- ۲۰۰۸ ساخته شده است. 

 مهم ترین مساجد جهان, بزرگترین مساجد جهان  مسجد کریستال در پارک میراث اسلامی جزیره وان من ساخته شده است

منبع:
ماهنامه مهر پارسه

برترین ها