منطقه ۱۸ شهرداری تهران یکی از جاهای شهری تهران است که در جنوب غربی این شهر بنا شده است. اگر قصد دارید با منطقه ١٨ تهران بیشتر آشنا شوید این مقاله آسمونی را تا انتها بخوانید چرا که تاریخچه و قالبیت های دفیق منطقه ١٨ تهران را برای شما علاقه مندان پخش می کنیم.

منطقه ١٨ تهران که در سال ١٣۵٩ بعنوان منطقه تازه به شهر تهران الحاق گردیده در جنوب غربی شهر تهران واقع است. اراضی این منطقه عمومًا مسطح و حاوی شیب ملایم از شمال به جنوب می باشد. هسته ابتدایی منطقه ۱۸ روستایی بود به اسم یافت آباد که با گسترش مهاجرت پیشرفت و افزایش یافته است و اغلب کاربری های آن قبل از پیشرفت شهری و تولید و ساز کشاورزی بوده است.

اکثر اراضی این منطقه را در چند دهه پیش باغات و مزارع کشاورزی تشکیل می داده است که با پیشرفت تهران به طرف غرب بخشی از اراضی ذکر شده تحت پوشش پیشرفت شهری قرار گرفته است.

در برنامه جامع ساماندهی، تهران به ۵ زمینه شمالی، جنوبی، مرکزی، شرقی و غربی تقسیم شده است. منطقه ١٨ بهمراه جاهای ١۵، ۱۶، ۱۷، ۱۹ و ۲۰ در زمینه جنوبی استقرار یافته است. در برنامه ساماندهی به لحاظ استقرار حرم حضرت عبدالعظیم و مرقد امام (ره) و گورستان بهشت زهرا، هویت زمینه جنوبی را مذهبی عنوان نموده است، که این امر بیشتر در جاهای ١٩ و ۲۰ پذیرفتنی است و با عملکرد غالب منطقه ١٨ که صنعتی و انبارداری و حمل و نقل است، سازگاری چندانی ندارد.

در برنامه جامع فرمانفرمائیان منطقه ١٨ تحت نام بخش کوچکی از منطقه مرکزی تهران شمرده شده است. به علاوه از طرف دیگر به دلیل عبور خط آهن تهران ‐ تبریز از شمال آن و انفصال از بافت تهران و به علاوه از طرف دیگر عدم توجه به برنامه به این محدوده نقش حاشیه ای داشته چراکه در ساختارتهران تحت نام جزئی از کالبد شهر نقش ایفا نمی کرد.

منطقه ۱۸ شهرداری تهران با افزایش پیشرفت روستای یافت آباد تحت نام هسته ابتدایی و بصورت بافت حاشیه ای که به دلیل موقعیت استقرار خوب تحت نام مدخل تهران و هزینه پائین اراضی، جاذب مهاجران کم سود و کارگران کارخانجات بوده، پدید آمده است به طوری­که در سال ١٣٧۵، ۲۹۶۲۴۳ نفر جمعیت داشته که بسیار کمتر از جمعیت پیش بینی شده در برنامه ساماندهی برای سال ۱۳۷۵ (بیش از ۴۱۰ هزار نفر) می باشد.

به لحاظ ماهیت طبقاتی و نوع مشاغل بوجود آمده و خصوصیات فرهنگی و اقتصادی ساکنین که اکثر مراجعین به شهر تهران تشکیل یافته ، بافت مسکونی بوجود آمده بسیار پر تراکم (تراکم خالص مسکونی ۷۱۸ نفر در هکتار و سرانه زمین ۱۳/۹۲ متر مربع)و بسیار ریزدانه و معابر بادسترسی کم عرض تشکیل گردیده است. بخش وسیعی از اراضی این منطقه (حدود ۷۴۵ هکتار) به کمربند سبز تهران اختصاص یافته که در مجاورت محدوده ۲۵ ساله قرار گرفته است. این منطقه تحت نام منطقه ای حاشیه ای در برگیرنده ۲۳/four درصد دامداری های تهران صنایعی با عملکرد فرامنطقه ای از قبیل شیر پاستوریزه، کیان تایر، مارکت آهن و … می باشد.

جمعیت منطقه ۱۸ تهران

جمعیت منطقه با توجه به تازه ترین سرشماری نفوس مسکن سال ۹۰و احتساب( ۰۸/ درصد) افزایش سالیانه ۴۱۶۲۶۶ نفر می باشد که از این تعداد ۳۹۰۶۲۹نفر ( ۹۵ درصد ) در محدوده و ۲۵۶۳۷ نفر ( ۵ درصد ) درحریم سکونت دارند این منطقه به لحاظ جمعیت در مقام ششم شهر تهران قرار دارد و تراکم خالص آن ۷۶۰ نفر در هکتار و ناخالص آن ۱۰۰ نفر در هر هکتار می باشد . از کل جمعیت محدوده ۲۱۲۳۰۳ نفر  مرد و ۲۰۳۹۶۳نفر زن می باشد.

مساحت منطقه ۱۸ تهران

مساحت منطقه ۸۰۸۳ هکتار بوده که از این مساحت ۳۷۸۹ هکتار در محدوده و ۴۲۹۴ هکتار در حریم می باشد.

موقعیت منطقه ۱۸ تهران

منطقه ۱۸ شهرداری تهران که در جنوب غربی این شهر بنا شده از شمال به بزرگراه فتح و ۴۵ متری جاده کرج (آذری) ، از شرق به جاده ساوه (آیت ا… سعیدی)، از جهت غرب به بزرگراه آزادگان و از جانب جنوب نیز به جاده ساوه (آیت ا… سعیدی) و بزرگراه آزادگان محدود می­گردد. اراضی این منطقه عموماً مسطح و حاوی شیب ملایم از شمال به جنوب می باشد. محدوده حریم این منطقه تا اراضی قلعه حسن‌خان در تقاطع جاده ویژه و قدیم کرج امتداد می‌یابد.

خصوصیات اقلیمی منطقه ۱۸ تهران

منطقه ۱۸ در دشتهای جنوبی تهران گسترش یافته و با اختلاف ارتفاعی که با کوههای البرز دارد دلیل پیدایش جریانات هوایی محلی بین کوه و دشت می شود. نوع آب و هوای منطقه نیمه صحرایی است و اختلاف دمای متوسط این منطقه بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. تعداد روزهائی که دمای این منطقه در طول سال بیش از ۴۰ درجه می باشد بین ۵ تا ۷ روز است که در قسمت جنوبی تر این منطقه یعنی هوای قم در طول سال ۱۰ تا ۲۰ روز دمای هوا بالای ۴۰ درجه است.

هوای منطقه ۱۸ در ابتدا فروردین ماه رو به گرمی می،گذارد و با فرا رسیدن اردیبهشت گسترش حرارت هر روزه سرعت بیشتری می یابد. بطوریکه در انتهای این ماه غلبه گرما بطور کلیً محسوس است و بیشترین دمای سال در ماه مرداد است و بعد از نیمه شهریور هوا به تدریج خنک می،شود. میزان بارش این منطقه بین ۱۷۰ تا ۲۲۰ میلی متر متغیر است و بیشترین میزان بارش در ماههای آذر و دی است.

در تمام تابستان هوا خشک و بدون بارندگی است. جریان عمومی هوا در این منطقه بادهای باران زای غربی می،باشد. امتداد این جریانات با جهت کلی کوههای البرز حدوداً موازی است و تأثیر کوههای مذبور بعنوان عامل کاهش دهنده سرعت باد در دره های کوهپایه ای جنوبی ظاهر می شود. پیشروی دامنه،های جنوبی ارتفاعات شرق کرج باعث انحراف بادهای سطحی بسوی منطقه ۱۸ می گردد و سرعت نسبی باد را در این منطقه گسترش می دهد.

خصوصیات صنعتی منطقه ۱۸ تهران

منطقه ۱۸ با داشتن ۱۰۰۰ هکتار اراضی کاربری صنعتی مقام اول را از جهت مساحت در کل سطح شهر تهران داراست. به نحوی که بیش از ۳۰ درصد منطقه را اراضی صنعتی تشکیل می دهند. بخش صنعت در مقایسه با دیگر فعالیتها ۴۳ درصد از کل شاغلین منطقه را تشکیل می دهد. منطقه ۱۸ در مقایسه با دیگر جاهای تهران از جهت تعداد شاغلین در قسمت صنعت مقام دوم را بعد از منطقه ۱۵ داراست.

خصوصیات خدماتی منطقه ۱۸ تهران

فعالیتهای خدماتی در سال ۱۳۸۵ تقریبا ۴۹ درصد از کل شاغلین منطقه را جذب نموده است. در طرف دیگر کل شاغلین در فعالیتهای خدماتی شهر تهران برابر با ۶۷ درصد می باشد. بدین ترتیب درصد شاغلین در فعالیتهای خدماتی منطقه ۱۸ نسبتا پایین تر از شهر تهران می باشد. بعبارت دیگر فعالیتهای خدماتی از لحاظ درجه ارزش در ساختار اقتصادی شهر تهران بمراتب بیشتر از منطقه ۱۸ بوده است.

ایستگاه‌های مترو منطقه ۱۸ تهران

  • ایستگاه متروی آزادگان

  • ایستگاه متروی نعمت‌آباد

اماکن مهم منطقه ۱۸ تهران

امامزاده زید

امامزاده زید از نوادگان امام زین العابدین علیه السلام مرتبط به دورانهای تاریخی بعد از اسلام بوده اند که در محله وصفنارد، کوچه امامزاده زید واقع می باشد. بارگاه امامزاده زید در جنوب غربی تهران و شامل حرم و آرامگاه مسلمانان است. معماری زیبای درون و بیرون حرم قابل توجه می باشد. مسیر دسترسی به امامزاده زید از باند ضلع غربی بزرگراه آیت اله سعیدی با علائم واضح شده است.

بوستان نرگس

بوستان نرگس

مساحت کل بوستان ۲۶ هکتار و مساحت فضاهای سرپوشیده آن حدود ۵۰۰۰ متر مربع این سری فرهنگی، تفریحی، ورزشی ویژه استفاده بانوان دیزاین و احداث گردیده است. این سری شامل استخر و سونا، مهد کودک، نمازخانه، کلینیک، گل و گیاه، رستوران، کتابخانه، مخازن آب، حریق نشانی، آب خام و شرب، موتور خانه مرکزی، آبیاری محوطه، دریاچه، باغ راه های اصلی و فرعی، رینگ تندرستی، اجرای تونل پارچه ای به شکل نیم دایره و به ارتفاع ۱۲ متر و تعداد پایه های سازه ۶۴ عدد، پست برق داخلی، پست برق پاساژ، زمین های ورزشی شامل: فوتبال بدمینتون، بسکتبال، والیبال، فوتبال و پیست اسکیت و دوچرخه سواری محوطه بدنسازی، بهمراه پارکینگ، خدمات های بهداشتی، نگهبانی.

روستای ترشنبه

ترشنبه

روستای «ترشنبه» قدمت دیرینه دارد و قدیمی های آن می گویند که تا ۱۸۰سال پیش شخصی به اسم «حسام الشکر صاحب» صاحب تمام این محدوده بوده است و با فوت وی این زمین ها به فرزندانش به ارث رسیده و آنها هم بخشی از زمین ها را وقف کردند. بدین جهت هم بیشتر زمین های این روستا وقفی است.

پیشرفت فضاهای فرهنگی و هنری، احداث موزه شهدا

لزوم احداث مکانی جهت نگهداری و حفاظت از کارهای شهدای eight سال دفاع مقدس و تبیین مفاهیم ایثار و شهادت برای نسل های حال و آتی به علاوه از طرف دیگر گرد آوری کارهای و بقایای جنگی با یادمان ها و یادبودهایی به روش هنرهای تجسمی جهت انتقال فرهنگ ملی به نسلهای بعدی.

حاوی ۲ طبقه بهمراه زیرزمین شامل فضاهای اداری، سالن همایش با ظرفیت ۱۰۰ نفر با گالری و کنفرانس و به علاوه از طرف دیگر فضاهای خدماتی و تاسیساتی است

 

ورزشگاه امام رضا