منطقه ۸ شهرداری تهران یکی از جاهای شهری تهران است که در شرق این شهر قرار دارد. اگر قصد دارید با منطقه eight تهران بیشتر آشنا شوید این مقاله آسمونی را تا انتها بخوانید چرا که به عرضه کامل منطقه eight تهران می پردازیم.

منطقه eight تهران به وسعت ۱۳۲۲ هکتار که درحوزه شرقی تهران بنا شده از سمت شمال و شمال شرقی به  شهرداری منطقه four ؛ از جنوب به شهرداری منطقه ۱۳ ؛ و از سمت غرب به شهرداری منطقه ۷ محدود می شود ، اولین محله مهاجر نشین از سال ۱۳۲۰ به بعد در اراضی جوادیه در جنوب غربی تهران بوجود امده که به تدریج پا به پای آن پیشرفت بی ضابطه شهری در شرق تهران و دیگر فضاهای نیز شروع شد و تهران دراندک لحظه چهره کلان شهر را پیدا کرد تراکم جمعیت در لحظه حکومت دکتر مصدق عرصه را بر شهر نشینان تهی دست چنان تنگ کرد که ناگهان مردم در شرق تهران دست به تصرف عدوانی اراضی بایر زدند و شروع به خانه سازی در اراضی تصرفی خود کردند که به این خاطر به محله مفت آباد مشهور شد

در پی این هجوم بی سابقه و خانه سازی بی ضابطه در اراضی مفت اباد دولت دستور دادکه در دو ناحیه نازی اباد و نارمک که اراضی انها خالصه و در تملک دولت بود برنامه شهرسازی با اصول و ضوابط مدنی پیاده شود.

خیابان بندی ها و تقسیم اراضی و متد شهرسازی در دو منطقه گفته شده به سرعت اغاز و عملیات خانه سازی در انها شروع شد.                         

نارمک

نارمک یکی از قدیمی ترین محله های تهران است و در شروع ، دهکده ای قدیمی و یکی از جاهای خوش آب و هوا و سردسیری تهران به شمار می رفته است و در سر راه قوچک و لواسان و ناز و رودبار قصران قرار داشت . در  قبلی در نارمک باغ انار زیاد بود و انار نارمک پرآب و خوشمزه معنی کلمه نارمک یعنی مکیدن انار و منظور از کلمه نارمک یعنی محلی که انارهای درشت در آن میروید.              

نارمک در سر راه قوچک و لواسان و ناز و رودبار قصران به روش دهکدهای قدیمی به نظر می رسیده است.

در فرهنگ جغرافیایی آمده است که دهکده نارمک از توابع شمیران در ۹ کیلومتری جنوب شرقی امامزاده صالح و ۵ کیلومتری شمال جاده تهران به دماوند بنا شده است. این دهکده سردسیر حاوی ۱۰۰ نفر سکنه و آب آن از قنات تامین می شد.

تولیدات عمده آن ، دهکده غلات و انار و شغل اها لی آن زراعت و باغبانی و راه رسیدن به دهکده نارمک فرعی و حاوی یک قلعه قدیمی بوده است.این محله که در نوع خود در جهان خاص است بهمراه تهرانپارس در دهه ۲۰ به وسیله فرانسوی ها ساخته شد.

تهرانپارس

برنامه شهرک سازی در این منطقه میتوانست الگویی خوب برای جاهای دیگر باشد لیکن تنها تهرانپارس بااصول(مدرن شهری) به وسیله سرمایه داران زرتشتی احداث شد. با اینحال سالهای بعد هر سه منطقه تهرانپارس و نارمک و نازی اباد مورد هجوم بساز و بفروشها و معماران تجربی قرار گرفت.      

نظام آباد

این ناحیه از جاهای قدیمی تر بوده و از بافت متراکم تر و پر جمعیت تری دارا است.نظام آباد غربی ترین قسمت منطقه بوده و در فاصله با منطقه ۷ شهرداری قرار گرفته است.

خصوصیت های طبیعی منطقه eight تهران

نحوه بهره برداری از زمین در منطقه eight

بارزترین مشخصه منطقه از دیدگاه اراضی نسبت ۵۰ درصدی ( ۸۶/۴۹) بخش مسکونی است نسبت ۲۶ در صد کل شهر تهران است که نشان می دهد منطقه عمدتا منطقه ای مسکونی است.

 خصوصیت دیگر از نسبت با لای معابر ۳۵ درصد نشات می گیردکه می تواندبه این دلیل با شد که معابر شهری اطراف جاهای بین آ نها نصف می شود ( در خیابان دماوند تنها پیاده رو جنوبی به منطقه مجاور تعلق دارد ) با این وجود سهم بزرگی از معابر شهری به حساب معابر منطقه منظور می شود.

شبکه آبرسانی

 آب مصرفی محدوده شهرداری منطقه eight از مخزن ۱۱ واقع درخیابان زمان و مخزن ۷ واقع در اتوبان رسالت ؛ اول حاجی پور با ۷۲ ابزار شیر فشار شکن تغذیه می شود. مخزن ۱۱ با گنجایش ۳۸۴۰۰ مترمکعب و مخزن ۷ با گنجایش ۵۵۵۰۰متر مکعب آب مصرفی این منطقه را تامین می کنند.

 شبکه گازرسانی

هر دو منطقه شهرداری را یک ناحیه گاز پو شش می دهد که ناحیه ۶ گاز شامل منطقه four و eight شهرداری ا ست. در حال حاضرکلیه سطح منطقه شبکه گذاری شده است و نیاز به پیشرفت ندارد .

میدان هفت حوض

فاضلاب

در منطقه eight هیچگونه سیستم تجمیع فاضلاب نیست . از لحاظ تصیفیه آب به دلیل تماس شبکه جمع اوری فاضلاب منطقه با جاهای پائین دست و لزوم تصفیه آن در تصفیه خانه جنوبی و جنوب غربی تهران ؛ در منطقه ذکر شده فاضلاب تصفیه نخواهد شد ؛ حتی درآینده ب توجه به خطوط تجمیع شبکه به نقاط پائین دست منتقل میگردد.

دراین منطقه با استناد به نوع خوب خاک ؛ بهره برداری از چاه جذبی مرسوم بوده ؛ لیکن در برخی از محلات ؛ تخلیه فاضلاب از حیاط منازل به مسیلهای مجاور انجام میگیردکه یک معضل بنیادی ا ست . هیچکدام از ا ماکن عمومی و موسسات دولتی و خصوصی ؛ بیمارستان و یا صنایع در منطقه eight حاوی سیستم تصفیه مستقل نیستند.

آبهای سطحی

بررسی جهات شیب های طولی خیابانهای منطقه eight نشان می دهد که شیب خیابانها در سه جهت عمده می باشد که عبارتند از جهات شمال به جنوب شرق و به غرب ؛ غرب به شرق

آبهای سطحی خیابانهای شمالی – جنوبی واقع دراراضی غربی منطقه eight در حد فاصل خیابان استاد حسن بنا و مسیل باختر به این مسیل می ریزند و سپس به جاده دماوند منتقل می شوند . از نمونه این خیابانها می توان از خیابانهای استاد حسن بنا ؛ کرمان ؛ قسمتی از جانبازان ؛ بزرگراه شرق ؛ شهید آیت … مدنی ؛ گلستان ؛ آبادان و شیر مرد اسم برد

آبهای سطحی عده ای از خیابانهای شمالی – جنوبی مستقیما به خیابان دماوند می ریزند مانند خیابانهای پروین ؛ تیرانداز ؛ ۱۱۵ صادقی ؛ ۴۵ متری تهرانپارس ؛ افشاری ؛ گلدار؛ فراهانی؛ وحیدیه ؛ سبلان و…

آبهای سطحی دیگر خیابانهای – جنوبی تو سط خیابان شرقی – غربی شهید محمد ایگه ای جمع اوری و سپس به مسیل تهرانپارس و جاده دماوند منتقل میگرددمانند : خیابانهای دردشت ؛ مهر ؛ مدائن ؛ شهید آیت ؛ سمنگان و…

با استناد به آنکه خط القمر طبیعی منطقه برمسیل تهرانپارس واقع گردیده است لذا جهات شیب طولی کلیه معابر شرقی و غربی به سوی مسیل تهرانپارس می باشد.

 از این جهت کلیه معابر شرقی – غربی که درسمت شرق مسیل تهرانپارس واقع اند حاوی شیب طولی شرقی – غربی و کلیه معابری که درسمت غرب این مسیل واقع اند حاوی شیب طولی از غرب به شرق می با شند. آبهای سطحی اینگونه معابر اغلب بوسیله مسیلهای ابراهیم آباد ؛ خاور و تهرانپارس تجمیع می شوند و نها یتا به جاده دماوند می ریزند. 

شایان ذکراست که شیب طولی خیابان دماوند از ابتداتا انتهای خیابان دماوند در راستای شرق به غرب می باشد.

باتوجه به عبور four مسیل عمده ( ابراهیم آباد ؛ مسیل باختر ؛ دردشت ؛ تهرانپارس ) از منطقه eight تهران در جهات شیب طولی خیابان بنحوی است که آبهای سطحی معابر منطقه عمدتا از روش این مسیلها تجمیع و به خارج از منطقه دفع می شود.

عرضه محلات منطقه eight تهران

 • محله یک : تهرانپارس
 • محله دو :دردشت
 • محله سه : مدائن
 • محله چهار : هفت حوض
 • محله پنج : فدک
 • محله شش : نارمک
 • محله هفت : کرمان
 • محله هشت : مجیدیه
 • محله نه : لشگر شرقی
 • محله ده : لشگر غربی
 • محله یازده : تسلیحات
 • محله دوازده : وحیدیه
 • سیزده : زرکش

ایستگاه‌های مترو منطقه eight تهران

 • ایستگاه متروی دانشگاه علم و صنعت

 • ایستگاه متروی سرسبز

 • ایستگاه متروی فدک

 • ایستگاه متروی گلبرگ

 • ایستگاه متروی سبلان

سینماهای منطقه eight تهران

 • سینما بیننده