چشمه های گیلان

در گیلان چشمه های زیبایی می باشد که اگر گذرتان به آنجا بیفتد قادر اید از زیبایی های آنها لذت ببرید

 

در گوشه و کنار کشورمان چشمه هایی جریان دارند که کمتر عرضه و مشهور اند. بسیاری از این چشمه ها با خواص درمانی که دارند، می توانند در زمینه گردشگری سلامت مورد استقبال قرار گیرند. در گیلان دلچسب هم مدلهای فراوانی از این چشمه ها می باشد که اگر گذرتان به آنجا بیفتد قادر اید هم از زیبایی های آنها لذت ببرید و هم در جهت درمان بیماری تان از این چشمه ها کمک بگیرید.

 
چشمه معدنی آب شور «لاکان»
لاکان منطقه در جنوب رشت است. در انتهای جاده رشت- لاکان، جاده ای خاکی می باشد که در اواسط آن روستای «آقا دانا پیر» قرار گرفته و در شرق آن جنگلی انبوه و دلچسب قرار دارد که چشمه آب شور لاکان را دربر گرفته است.

 آب این چشمه حاوی مقدار فراوانی املاح نمک است و دیواره های چشمه از رسوب های آهکی پوشیده شده است.

 مردم منطقه این چشمه را مقدس و آب آن را شفابخش می دانند، بدین جهت در فصل تابستان برای درمان بیماری های پوستی از آب چشمه استفاده می کنند.

چشمه های گیلان

آب  چشمه «لاکان» حاوی مقدار فراوانی املاح نمک است

 
چشمه آب معدنی «چشماگل»
این چشمه در روستای «طالم سه‌شنبه» از توابع بخش سنگر، در جنوب شرقی رشت و در ١٢ کیلومتری جاده رشت- قزوین قرار دارد. این چشمه همراه با رودی به همین اسم بنا شده است و زمین‌های اطراف این چشمه رسی و دیواره‌های آن از ماسه سنگ تشکیل شده است.

همراه با چشمه درخت تنومندی قابل مشاهده است که مورد احترام اهالی منطقه است و از آب این چشمه در درمان بیماری‌های پوستی به ویژه جوش‌های صورت و بدن استفاده می‌شود.

  چشمه های گیلان

چشمه آب معدنی «چشماگل» همراه با رودی به همین اسم بنا شده است

 
چشمه های آب معدنی سنگرود
چشمه ‌های آب معدنی سنگرود در روستای سنگرود از توابع دهستان «عمارلو» شهرستان رودبار بنا شده اند. بخش عمارلو حدودا در ۲۰ کیلومتری شهر لوشان قرار دارد دو چشمه که به چشمه «آب گاز» و چشمه «آب کولور» مشهور هستند، جدا از هم با اینحال در نزدیکی هم وجود دارند.    

چشمه آب گاز سنگرود
چشمه آب گاز با حوضچه ای به طول ٤ و عرض ٢/٥ و عمق ٤٥ سانتیمتر که آب آن، از قسمت شمال غربی و از دل کوه خارج می‌ شود، از ارتفاع ۱۲۰۰ متری به سوی سنگ‌ های آهکی بستر خود جریان دارد وآب آن به جنگل اطراف جریان می یابد  و نتیجا به رودخانه می‌ پیوندد. دبی آب این چشمه ٧ لیتر در ثانیه است.  

چشمه های گیلان

چشمه آب گاز سنگرود حاوی حوضچه ای به طول ٤ و عرض ٢/٥ و عمق ٤٥ سانتیمتر می باشد

چشمه آب «کولور» سنگرود
چشمه دیگر چشمه آب کولور است که حوضچه ای به شکل مثلث و به اندازه ٢× ٢/٥ متر و عمق ٤٠ سانتی متر دارد. آب با فشار از کف این حوضچه خارج می شود و از اطراف تپه سرازیر می شود و رسوب های شبکه ای چند ضلعی غیر منطقی تشکیل می دهد. در قسمت شمال چشمه رسوب ها، پلکان های زیبایی بوجود آورده اند که نشانه قدمت چشمه است. دبی آب چشمه ٥ لیتر در ثانیه است. در بستر آب، رسوب های کربناته ورقه ای دیده می شود. آب این چشمه در مداوای رماتیسم و ناراحتی های استخوان و به علاوه از طرف دیگر بیماری های پوستی موثر است.

در کمال تاسف چشمه آب معدنی سنگرود متروک مانده است، همزمان با اینکه می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار مبدل شود.

  

 منبع:tebyan.internet