کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس از قدیمی‌ترین کلیساهای اصفهان (+تصویر)

کلیسای هاکوپ در اصفهان,کلیسای مریم مقدس,کلیسای هاکوپ

کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس از کلیساهای قدیمی اصفهان هستند

 

آشنایی با کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس
سری کلیسای هاکوپ و مریم مقدس مرتبط به دوره صفوی است و در اصفهان، محله جلفا، خیابان نظر شرقی، میدان بزرگ بنا شده و هم اینک خیابان توحید از مجاور آن عبور می‌کند. سری کلیسای هاکوپ و مریم مقدس در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۷ به‌ عنوان یکی از کارهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

کلیسای هاکوپ در اصفهان
کلیسای هاکوپ، یا کلیسای یعقوب مقدس، قدیمی‌ترین کلیسای شهر اصفهان است. سال تولید کلیسای هاکوپ ۱۶۰۷ میلادی است. در سال ۱۶۱۳ میلادی در اطراف این کلیسا، ساختمان کلیسای مریم مقدس را ساخته‌اند و هم اینک کلیسای هاکوپ در داخل کلیسای مریم مقدس و در ضلع شمالی آن قرار دارد.

 

معماری کلیسای هاکوپ
پلان ابتدایی­ کلیسای هاکوپ به شکل صلیب بوده که به دلیل تخریب بازوی جنوبی آن در سال ۱۸۴۳ میلادی به شکل مستطیلی در جهت شرقی – غربی با ابعاد ۲/۱۲x۹/۳ متر درآمده است. سه گنبد کوچک قوسی شکل آن و سقف بنا بر روی قوس­هایی تکیه کرده­ اند که بر روی ستون­های پهن وصل به دیوارهای شمالی و جنوبی قرار دارند.

 

کلیسای هاکوپ در اصفهان,معماری کلیسای هاکوپ,کلیسای مریم مقدس

سری کلیسای هاکوپ و مریم مقدس مرتبط به دوره صفوی است

 

از سه گنبد کوچک بنا گنبد میانی نسبتاً بزرگ­تر است. مصالح استفاده شده در ساختمان کلیسای هاکوپ عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ و دیوارهای خارجی با کاهگل پوشانده شده­ اند. در بالای ورودی اصلی کلیسای هاکوپ نیز دو کتیبه به زبان ارمنی مرتبط به سال ۱۶۰۷ میلادی می باشد.

 

کلیسای مریم مقدس در اصفهان
کلیسای مریم مقدس دومین کلیسای قدیمی شهر اصفهان است و در سال ۱۶۱۳ میلادی در لحظه حکومت صفویه به وسیله یکی از تاجران آن دوران به اسم «آوِدیک باباکیان» ساخته شده است.

 

کلیسای هاکوپ از کلیساهای قدیمی اصفهان,معماری کلیسای هاکوپ,کلیسای مریم مقدس

سری کلیسای هاکوپ و مریم مقدس، یکی از کارهای ملی ایران است

 

معماری کلیسای مریم مقدس
پلان کلیسای مریم مقدس مستطیلی شرقی-غربی از نوع تالارهای گنبددار در معماری ارمنی است. بنای کلیسای مریم مقدس چندین گنبد قوسی شکل کوچک دارد با اینحال گنبد اصلی آن، که حاوی چهار نورگیر است، در وسط ساختمان قرار گرفته و به قوس­هایی تکیه کرده که بر روی ستون­های پهن وصل به دیوارهای شمالی و جنوبی قرار دارند.

 

این ستون­ها محیط داخلی کلیسای مریم مقدس را به سه بخش مرتبط به هم تقسیم می کنند. در قسمت شرقی بنای کلیسای مریم مقدس، محراب بنا شده و در دو طرف آن نیز دو اتاقک مستطیل شکل قرار گرفته است.

 

کلیسای هاکوپ از کلیساهای قدیمی اصفهان,عکس کلیسای مریم مقدس,کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس بعد از کلیسای هاکوپ، دومین کلیسای قدیمی شهر اصفهان است

 

مصالح استفاده شده در بنای کلیسای مریم مقدس عبارت­ اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی ساختمان با گچ پوشانده شده­ اند و بر روی آنها نقاشی­ هایی با موضوعاتی از کتاب مقدس به تصویر کشیده شده است. اطراف کلیسا، به غیر از سمت شرقی آن، حاوی رواقی با بیست ستون از نوع سنگ حجاری شده است که کلیه­ این ستون‌ها با قوس­هایی به یکدیگر وصل شده­ اند.

 

سطح خارجی قوس­ها با کاشی‌های لعابدار به رنگ­های مختلف تزیین شده که به زیبایی نمای خارجی کلیسای مریم مقدس اضافه است. در محوطه­ این کلیسا بناهای متفاوتی قرار داشته­ اند. در سال ۱۸۴۸م در قسمت غربی کلیسای مریم مقدس و بالای ورودی آن نیز برج ناقوس خانه ساخته شده است. در مجاورت ضلع جنوبی بنا هم نمازخانه­ کوچکی به اسم استپانوس قرار دارد. کلیسای هاکوپ مقدس نیز در نزدیکی و در داخل حیاط این کلیسای مریم مقدس بنا شده است.

منبع : fa.wikipedia.org