اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

۱۰ آرامگاه مشهور در تمامی جهان +تصویر
اجازه دهید در تاریخ به عقب باز گردیم و نگاهی به آرامگاه های تاریخی داشته باشیم. آرامگاه، مخزنی برای بقایای فرد مرده است. اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، آرامگاه، محیط ساختار مانند محصور یا مکان دفنی است که در اندازه های مختلف و شکل های مختلف تولید می گردد. اجازه دهید با چند عدد از این آرامگاه های مشهور در تمامی جهان آشنا شویم.
۱. مقبره موسولئوم در هالیکارناسوس- ترکیه
شهر هالیکارناسوس، پایتخت پادشاهی کوچکی در امتداد ساحل مدیترانه آسیای صغیر بود. در یک سال، حاکم این سرزمین، ماسولوس، تصمیم به تولید پایتختی تازه می گیرد؛ شهری که هم از حمله دشمنان در امان باشد و هم مکانی باشکوه و دیدنی باشد.

ایشان شهر هالیکارناسوس را انتخاب می کند. در این پایتخت تازه، اگر کشتی های ماسولوس جلوی یک کانال کوچک را مسدود کرده و می بستند، می توانستند مانع ورود تمام کشتی های دشمن به پایتخت شوند. ایشان شروع به ساختن هالیکارناسوس به شهری کرد که خوب شاهزاده جنگجو باشد. کارگران ایشان، عمق بندر شهر را گسترش دادند و شن و ماسه آورده شده را برای حفاظت از موج شکن در جلوی کانال قرار دادند. در شهر، خیابان ها و میادین را دیزاین کرده و ساختند.

خانه هایی را نیز برای شهروندان عادی ایجاد کردند. در یک سمت بندرگاه، آنها کاخ عظیم و مجللی برای ماسولوس ساختند که منظر محشری به سوی دریا و تپه های اطرافش داشت- مکان هایی که دشمنان می توانستند از آنجا به پادشاهی ایشان حمله کنند.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

۲. مقبره هادریان- رم، ایتالیا
غیر قابل انکار است که این آرامگاه با مجسمه های متفاوتی تزئین شده است. پروکوبیوس، به طرز واضح اظهار داشته است که در جریان محاصره قلعه به وسیله گوت ها در سال ۵۳۷ بعد از میلاد، بسیاری از آنها از برج ها به روی خود مهاجمان پرتاب شدند.

در زمان مقاومت در این مسیر، نقشه برداران مجسمه های فراوانی را در اطراف این آرامگاه یافتند؛ رب النوع باربیرینی (الهه مزارع) که امروز در مونیخ است، مجسمه نفیس خدای رودخانه که به وسیله کاسیانوو دال پازو و غیره؛ اینطور گفته میشود که چنین موضوعاتی در حال مبدل شدن به خانه مرگ است. آرامگاه هادریان، بخشی از یکی از عظیم ترین و نجیب ترین گورستان های روم باستان را تشکیل می داد که از مسیر ترومفالیس به آن می رسید.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

three. آرامگاه لنین، میدان سرخ- مسکو، روسیه
آرامگاه لنین، به علاوه از طرف دیگر تحت نام مقبره لنین شناخته می شود، که در میدان سرخ شهر مسکو بنا شده است. این مکان، آرامگاه ابدی ولادیمیر لنین می باشد. بدن مومیایی شده ایشان را مدّت کوتاهی بعد از مرگش در سال ۱۹۲۴، در معرض دید عموم قرار دادند. ساختار گرانیتی کوچک امّا به خاطر ماندنی این ساختمان که به وسیله آلکسی شوخوسوف دیزاین شده است، عده ای از عنصر های را از آرامگاه های باستانی بر داشته است، از نمونه: هرم پایه و مقبره کوروش کبیر.

این آرامگاه، هر روز از ساعت ده صبح تا ساعت یک بعد از ظهر برای بازدید عموم باز است؛ البتّه به غیر از دوشنبه ها و جمعه ها. هنوز هم برای دیدن بدن لنین، صف های طولانی در این میدان تشکیل می شود. دیدن از این محل رایگان است. حاضرین وقتی که به مقبره می رسند، باید ادای احترام کنند؛ عکاسی و فیلم برداری ممنوع است؛ همان شکلی که که صحبت کردن، سیگار کشیدن، گرفتن چیزی در اختیار، سیگار کشیدن، داشتن کیسه ای در اختیار، یا کلاه بر سر گذاشتن (اگر مرد باشید)، ممنوع است.
این آرامگاه هنوز هم تحت تدابیر ایمنی قرار دارد، با این وجود گارد حفاظتی به روش نامشخص از این مکان نگهداری می نماید. مباحثات فراوانی پیرامون آتی جسد لنین در جریان است و بیشتر موافق دفن جسد ایشان هستند.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

four. تاج محل- آگرا، هند
تاج محل، یکی از عجایب هشت گانه جهان می باشد. و عده ای از مورخان غربی اظهار داشته اند که زیبایی معماری آن هرگز غروب نخواهد کرد. تاج، زیباترین بنای ساخته شده به وسیله مغولان- حاکمان مسلمان هند- است. تاج محل، به طرز کامل از مرمر سفید ساخته شده است. زیبایی معماری جذاب آن، فراتر از توصیفات معمول است، بخصوص زمان طلوع و غروب آفتاب. تاج محل در پایین نور ماه کامل، از قبیل نگینی می درخشد.

در یک صبح مه آلود، وقتی که حاضرین از فراز رودخانه جامونا، نظاره گر تاج محل هستند، آن را در حالت معلق بین آسمان و زمین می بینند.
پیچیدگی این مکان، در یک چهارباغ یا باغ مغولی بزرگ ۳۰۰ مترمربعی تعیین شده است. در این باغ مسیرهای مشخصی می باشد که هر یک از چهار بخش باغ را به ۱۶ باغچه یا تپه گل تقسیم می کند. مخزن بزرگ آب که از سنگ مرمر ساخته شده است، در مرکز باغ قرار دارد.

در نیمه راه میان آرامگاه و دروازه با استخر منعکس کننده ای که در محور شمال- جنوب قرار دارد. از این راه، تصویر آرامگاه در آب افتاده و دیده می شود. این مخزن بزرگ آب ساخته شده از سنگ مرمر، با اسم هاود الکوثر شناخته می شود، که اشاره به مخزن آب بهشتی دارد که به وسیله حضرت محمد (ص)، وعده داده شده است.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

 ۵. آرامگاه گرانت- نیویورک، ایالات متحده آمریکا
آرامگاه گرانت، که بصورت رسمی با عنوان یادبود ملّی گرانت شناخته می شود، تحت نام ادای احترام به اولیسس گرانت، نویسنده اصلی پیروزی ملّی در طول جنگ های داخلی ایالات متحده آمریکا و هجدهمین مدیرعامل جمهور آمریکا، ساخته شده است. این آرامگاه، در پارک ریورساید در منهتن و در نزدیکی تقاطع ریورساید و خیابان دبیلو- ۱۲۲ بنا شده است. این بنای ساخته شده از گرانیت و مرمر، آرامگاه ابدی مدیرعامل جمهور گرانت و همسرش، جولیا دینت گرانت می باشد.

به علاوه از طرف دیگر، دومین بنای یادبود بزرگ در منطقه همشایر غربی می باشد. در انتهای قرن بیستم و به توجه به پشتیبانی های قانونی صورت گرفته از جانب خدمات پارک ملّی، این آرامگاه مورد بی توجهی و بی مهری مدیران قرار گرفت و تا نابودی کامل پیش رفت. این در حالی بود که متروی شهر نیویورک از پایین آن عبور می کرد و بر ستون های آرامگاه، نقاشی های گرافیتی و یادگاری نوشته می شد.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

۶. پانتئون- رم، ایتالیا
این ساختمان به روش مدوّر و با سرسرایی از سه ردیف ستون های گرانیتی عظیم کورینتیان (هشت ستون در ردیف ایشانّل و دو ردیف چهار تایی) ساخته شده است. پایین پایه ای که به سوی ساختمانی مدوّر و گنبددار باز می شود؛ پایین گنبدی طاق دار و بتنی که دهانه مرکزی آن به سوی آسمان باز می شود.

با آنکه نزدیک به دو هزار سال است که از تولید این مکان می گذرد، پانتئون هنوز هم عظیم ترین گنبد بدون ستون جهان را دارد. ولی باید گفت، در نگاه آگوستوس و همکار تازه، این امر، غیر ضروری تلقی می شد. ساختن پانتئون، بخشی از برنامه تولید و ساز بود که به وسیله آگوستوس سزار و حامیانش، مدّ نظر قرار گرفته بود. آنها بیش از بیست ساختمان را در پردیس مارتیوس ساختند، از نمونه حمام های آگریپا و ساپتا جولیا.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

۷. کلیسای وست مینستر- لندن، انگلستان
کلیسای دانشگاهی سنت پیتر در وست مینستر، که معمولا با عنوان کلیسای وست مینستر از آن یاد می شود و به این اسم در بین مردم مشهور است. کلیسایی بزرگ و به مدل گوتیک که در منطقه وست منیستر شهر لندن، کشور انگلستان بنا شده است؛ درست در غرب کاخ وست مینستر. این مکان، محل سنتّی تاج گذاری و محل دفن پادشاهان کشور انگلیس و کشورهای مشترک المنافع می باشد. البتّه، هنوز هم انجام می شود.

این کلیسای جامع، بین سال های ۱۵۴۶ تا ۱۵۵۶ ساخته شد؛ این ساختمان سلطنتی ویژه و باورنکردنی و غریبی است. اداره این کلیسا بر عهده مدیرعامل بخش وست مینستر است؛ درست همان شکلی که که در منشور ملکه الیزابت در سال ۱۵۶۰ آمده است.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

eight. کلیسای باسیلیکای سنت پیتر- شهر واتیکان
کلیسای پاپ سنت پیتر، کلیسایی است که در انتهای دوران رنسانس، در شهر واتیکان کشور ایتالیا ساخته شده است. کلیسای سنت پیتر، عظیم ترین ورودی را در بین تمام کلیساهای مسیحی موجود در جهان داراست. حدود ۶۰ هزار نفر می توانند به طرز همزمان در این کلیسا به عبادت بپردازند. در سنّت کاتولیک، این کلیسا محل دفن سنت پیتر می باشد.

ایشان یکی از دوازده حواری عیسی مسیح (ع) بود. مطابق با روایات، ایشان ایشانّلین اسقف روم و از این جهت، ایشانّلین نفر در جانشینی پاپ شمرده می شد. روایات و عده ای از مشاهدات تاریخی نشان می دهد که قبر سنت پیتر، درست در پایین محراب کلیسا قرار دارد. بدین جهت از دوران ابتدایی مسیحیت، بسیاری از پاپ ها ، بعد از مرگ، در این مکان دفن می شوند.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

۹. آرامگاه کورش کبیر- ایران
کورش کبیر، که با عنوان کورش دوم نیز شناخته می شود، ایشانّلین پادشاه (شاهنشاه) زردشتی پارسی می باشد. ایشان بنیانگذار امپراطوری ایران، تحت عنوان سلسله هخامنشی بود، که امپراطوری بدون سابقه ای در جهان هستی تلقی می شود- امپراطوری جهانی با ارزش محشر تاریخی. تحت فروانروایی ایشان بود که تمامی جاهای متمدن پیشین شرق نزدیک به آغوش پارس بازگشت، امپراطوری بسیار گسترش یافت و نتیجا بر بیشتر آسیای جنوب غربی و بیشتر آسیای مرکزی؛ استیلا یافت؛ از مصر و هیلیسپونت در غرب گرفته تا ایندوس ریور در شرق؛ بدین ترتیب، عظیم ترین امپراطوری که جهان تا اینجای کار به خود دیده است، بوجود آمد.

پادشاهی ایشان، حدود بیست و نُه تا سی سال به طول انجامید. کورش، امپراطوری خود را ابتدا با جنگ و غلبه بر امپراطوری ماد تولید، و سپس سر وقت امپراطوری لیدیان و امپراطوری بابل تازه رفت. چه قبل از بابلیان و چه بعد از آن، ایشان به آسیای مرکزی اردوکشی کرده بود. و باعث مبارزات اصلی ایشان برای استیلا بر جاهای بسیاری در جهان شد؛ به شکلی که هر کشوری را بدون چون و چرا نصیب ایشان و پایین قدرت ایشان کشاند.
کوروش نتوانست سودای مصر را در سر بپروراند، از آنجاییکه در یکی از جنگ ها کشته شد؛ جنگی که با ماساگیدیس همراه با دریای سور در دسامبر سال ۵۳۰ قبل از میلاد داشت. پسر ایشان، کمبوجیه دوم، راه پدر را در فتح سرزمین های مختلف ادامه داد، و موفق شد مصر، نوبیا، و سرینیکا را در طول دوران حکومت کوتاه خود به امپراطوری هخامنشی بیافزاید.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

۱۰. هرم بزرگ جیزه- مصر
اهرام مصر، ساختارهای هرمی شکل سنگی باستانی هستند که در مصر می باشند. تا سال ۲۰۰۸، حدود ۱۳۸ هرم در مصر کشف شده است. بیشتر آنها تحت نام مقبره های فراعته و همسرانشان و در طول دوران پادشاهی کهن و میانه، ساخته شدند.

این باور می باشد که هرم بزرگ جیزه، برای چهارمین خاندان مصر، یعنی فرعون خوفو ساخته شده است و تولید آن بیست سال و تا سال ۲۵۶۰ قبل از میلاد، طول کشید. این هرم بزرگ، بلندترین ساختمان تولید بشر برای بیش از ۳۸۰۰ سال بود. آنچه که امروز از آن بر جای مانده و ما می بینیم، پایه ساختمان است. هرم جیزه با سنگ پوشانده شده بود که حالت صافی را به آن می بخشید؛ آنچه که امروز دیده می شود، سطح زیرین آن است. هنوز هم عده ای از سنگ های آن را می توان دید.
نظریه های علمی و جانشین فراوانی پیرامون تکنیک های ساخخت هرم بزرگ جیزه مطرح شده است. بیشتر فرضیه ها بر این مبنا قرار دارد که این هرم با سنگ های عظیمی ساخته شده است که با کشیدن و بلند کردن آنها در این محل قرار داده شده اند.

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

*مقبره امپراطور شین، شی هووانگ- چین
امپراطور شی هووانگ (۲۱۰-۲۴۶ قبل از میلاد)، ببر شین و نخستین امپراطور چین بود، که قبایل متخاصم با یکدیگر را به یگ گروه واحد و متحد مبدل کرد. ایشان بنیانگذار سلسله شین است. شی هووانگ، بین سالهای ۲۲۱ تا ۲۱۰ قبل از میلاد، فرمانروای چین بود. ایشان سوژه فیلم تازه کارگردان ژانگ یموو به اسم “قهرمان” بود. این نمونه دیگری از شگفتی های بزرگ بشری می باشد. و به وسیله یکی از قدرتمندترین امپراطوران تاریخ برای جاودانه شدن، حداقل در خاطره جمعی بشر، ساخته شده است.

مردم کمی هستند که پیرامون ارتش تراکوتای (ارتش قرمز مایل به قهوه ای) امپراطور چیزی نشنیده اند. کاری باور نکردنی در جهان هنر!! سربازان، امپراطور را در جهان دیگر همراهی می کنند. مساحت این مکان ۵۲ کیلومتر مربع است.
خود کوه، که پوشیده از درختان و گیاهان مختلف است، و حدودا به بزرگی هرم جیزه می باشد. یقینا اندازه آن دو برابر میزانی است که امروز می بینیم، و این به خاطر دو هزار سال فرسایش موجود بر روی آن بوده که ابعادش را به میزان حال حاضر کاهش داده است. با این وجود با این شرایط، نمی توان مقیاس دقیقی از آرامگاه نخستین امپراطور چین به چنگ آورد.
امپراطور شی هووانگ، شدیدا باور داشت که بعد از مرگ نیز زندگی می کند و بالواقع زنده است. از این جهت، علاقه داشت مطمئن شود که در آن دنیا نیز از قدرتی بالا دارا است. بدین جهت، ایشان در پایین زمین امپراطوری دیگری را برای خود تولید: امپراطوری با ارتش سربازان تراکوتای (ارتش قرمز مایل به قهوه ای).

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

اماکن مذهبی,مکانهای زیارتی جهان,

منبع:خبردون